• $15,923
  • €16,8935
  • 945.479
  • 2372.35
27 Şubat 2011 Pazar

Denizin hazineleri bu müzelerde gizli

Daha önce ziyaret etmediğim bir ülkeye, kente gitmeden önce ilk yaptığım şey hemen internete girip müzelerini araştırmak. Kentlere, ülkelere mal olmuş çok büyük müzelerin dışında çok sayıda tematik müze var. Buzdolabı müzesinden işkence müzesine kadar onlarca tür... Ancak benim özel olarak ilgimi çekenler denizcilik müzeleri. Avrupa, Amerika ve Uzakdoğu denizcilik müzeleri açısından oldukça zengin. Türkiye de son yıllarda bu alanda ilerleme gösteriyor.
Sergilenen binlerce eserin yanı sıra deniz müzelerini ilgi çekici kılan noktalardan biri de müzelerin bulunduğu bölgeler. Binalarının çok özel bir mimariyle yapılmış olmasının yanı sıra müzenin inşa edildiği yer genellikle o ülkenin denizcilik geçmişinde köklü bir yere sahip oluyor, dolayısıyla sadece bir müzeyi değil, bir bölgeyi de gezmiş oluyorsunuz. 100 yıl öncesinin tersanelerini hayal edip sefere çıkan gemiler gözünüzün önünden geçiyor, ilk buharlı motorlar, aylar yıllar süren seferlerden dönen ticari gemiler, limanlardaki doklar, heyecanla eşlerinin, babalarının yollarını gözleyen kadınlar, çocuklar...
Bu hafta bir kısmını daha önce gördüğüm, birkaçı da gitmeyi umduğum dünyada öne çıkan deniz müzelerini ziyaret edelim. Daha önce ziyaret edenlere nostalji yaptırıp niyetli olanları da motive etmiş oluruz.

St. Petersburg The Central Naval Museum - Rusya
St. Petersburg zaten bir açık hava müzesi gibi,  saraylar, meydanlar, köprüler, tarihi binalarıyla insanın başını döndürüyor. St. Petersburg'daki deniz müzesi, Vasilyevsky Adası üzerinde; şehrin içinden geçen Neva Nehri'nin ikiye ayrıldığı noktada. Zaten uç kısımda göreceğiniz deniz feneri şeklindeki sütunlar sizi oraya çekecektir. Müzenin önündeki  Poseidon heykeli konukları karşılıyor. Müzenin içinde yer aldığı bina da oldukça özel. 1805-1810 yılları arasında Thomas de Thomon adlı ünlü bir mimar tarafından yapılan bina, 1939 yılında müze olarak kullanılmaya başlanmış. Müzede eski denizcilik ekipmanları, antik ve modern gemi maketleri, navigasyon cihazları, haritalar, savaş planları, fotoğraflar, denizcilerin kişisel eşyaları gibi 800 bin'den fazla eser var. 'Rus donanmasının büyük babası olarak' bilinen Peter the Great adlı gemi, müzenin belki de en değerli ve ilgi çeken eseri. Ayvazovski ve Bogoliubov gibi ünlü Rus ressamlarının denizi anlatan eşsiz tablolarını da görmeyi unutmayın. Müze pazartesi ve salı günlerinin yanı sıra her ayın son perşembe günü de kapalı.

Macau Maritime Museum - Çin
Macau, Çin'in güney kıyısında bulunan özel bir idari bölge. 442 yıl Portekiz'in sömürgesi olan bölge, 1999 yılında Çin'e bağlandı. Denizcilik tarihine nam salmış bir ülke olan Portekiz'de bir deniz müzesi olmaması şaşırtıcı ama Macau'da Portekiz'in denizcilik tarihini de görebilirsiniz. 1998 yılında ziyarete açılan denizcilik müzesi, Macau'ya gelen ilk grup Portekizlilerin kıyıya çıktıkları nokta olduğuna inanılan yerde kurulmuş. Uzakta, tütsü dumanlarına bürünmüş denizcilerin tanrıçası Mazu'nun tapındığı Magemiao Tapınağı görülüyor. Üç kattan oluşan müze, her katın farklı bir teması var. İlk bölümde balıkçıların tekniklerinin yanı sıra gemi modelleri, balık avlama teknikleri, kostümler yer alıyor. İkinci katta, 15.-17. yüzyıl dönemindeki Portekiz ve Çin'in denizcilikte ulaştıkları noktayı görebilirsiniz. Bu katta şehrin 17. yüzyıldaki hali üç boyutlu olarak bir maketle bugüne taşınmış. Son kattaki deniz hayatını anlatan bir akvaryumla müze sona eriyor. Nehir yatağı, mercan kayalığı, batıkları gösteren bu büyük akvaryum bölgenin deniz altı yaşamanı anlatıyor.

National Maritime Museum Londra-İngiltere
Dünyanın '0' noktası olarak kabul edilen Greenwich'teki Ulusal Denizcilik Müzesi, dünyadaki en büyük tematik müzelerden biri olarak kabul ediliyor. 1934 yılında Kraliyet Parkı'nın içine inşa edilen müzenin girişi çok etkileyici. İçindeki eser sayısı 2 milyon civarında! 100 bin denizcilik kitabının da bulunduğu müzede, İngiltere'nin yanı sıra Kıta Avrupa'nın da denizcilik geçmişini gözler önüne seriliyor. Denizcilik sanatına ait eserler, haritalar, kraliyet belgeleri, gemi modelleri bir tarih şeridi şeklinde sıralanmış. Müzede sık sık özel sergiler de düzenleniyor. II. Dünya Savaşı'nda kullanılan bazı Alman gemilerini incelemeyi de ihmal etmeyin. Londra'ya gidince mutlaka uğrayın, bence British Museum'dan sonra ülkenin en etkileyici ikinci müzesi...

Galata Museo del Mare Genoa-İtalya
Galata denince hepimizin aklına 'bizim Galata' geliyor. Oysa Cenovalıların ticaret için gittikleri yerlere verilen genel bir isim, İstanbul'da da konuşlandıkları bölgeye verdikleri bu ad, bize miras olarak kaldı. Cenova'daki deniz müzesi 2004 yılında kuruldu. Cenova Limanı'nda; oldukça ilginç bir mimariye sahip olan müze, var olan bir binanın restore edilmesi ve yeni bölümler eklenmesiyle yapılmış. İspanyol mimar Vazquez Consuegra'nın imzasını taşıyor.  Restorasyon sırasında büyük gemilerin içeri alınabileceği şekilde düzenlenmiş, bu nedenle müzede gemilerin orijinalleri sergileniyor. Binanın önüne bir açık hava müzesi yapma çalışmaları da başlatıldı.

İstanbul Askeri Deniz Müzesi
Türkiye'deki deniz müzelerinin çoğu Genelkurmay Başkanlığı'na ait. Bodrum Sualtı Müzesi ile Rahmi Koç Müzesi'ndeki bölümler de ilgi çekiyor ancak hiç kuşkusuz en büyüğü İstanbul Beşiktaş'taki müze. Yaklaşık 20 bin eserin bulunduğu müzenin tarihi de 1897'ye uzanıyor.  Bahriye Nazırı Hasan Hüsnü Paşa'nın emriyle Kasımpaşa'da Tersane-i Amire adıyla kurulan müze birçok kez yer değiştirdi 1948 yılında da Beşiktaş'a taşındı. Müzede 4 büyük salon ve 17 sergileme alanında saltanat kayıkları, bahriyeli kıyafetleri, gemi modelleri, sancaklar, haritalar, tablolar, tuğralar sergileniyor.

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak