• $9,2613
  • €10,76
  • 526.489
  • 1409.56
13 Ekim 2013 Pazar

Denizciler tatilcilere hazır!

Uzun bayram tatili, Türkiye’yi hareketlendirdi. Seyahat edenler, sadece karayollarında değil, deniz trafiğinde de yoğunluk yaratacak. Ülkemizin belli başlı deniz hatlarının işletmecilerine hazırlıklarını ve sefer saatlerini sorduk… 

Dokuz günlük bayram tatili, dün itibarıyla başladı, karayollarında uzun kuyruklar oluştu, kazalar iki katına çıktı… Valizini toplayan ailesinin yanına ya da son kaçamaklarını yapmak için sahillere uzandı. Ancak, şehirde kalanlar ya da tatile pazartesi akşamı çıkacaklar da var. Tabii bir de bu gidişin dönüşü olacak! Denizcilik sektörü bu yoğun trafiği göz önüne alarak bayram süresince hizmet kalitesinden ödün vermemek, yığılmaları önlemek için bir dizi önlem aldı. Son dönemde çokça sorun yaşayan Çanakkale ile başlayalım. Çanakkale Boğazı ile adalar arasındaki deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ, tüm sistemi gözden geçirdi. GESTAŞ A.Ş. Genel Müdürü Hasan İlhan Yürükçü, 20 Ekim’e kadar sürecek bayram tatili süresince herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için filolarındaki gemilerin bakımlarının teknik personel tarafından yapıldığını, gemiler ve iskelelerde tüm personelin bayramda tam kadro görev yapacağını söyledi. Hizmetin daha hızlı olabilmesi için geçen yılki bayramlarda olduğu gibi gişeden bilet alımının yanı sıra el terminalleri kullanılarak bilet kesimi yapılacağını belirten Yürükçü, araç gişelerinin önünde uzun kuyrukların oluşmasının engelleneceğini kaydetti. Yürükçü, Çanakkale-Eceabat ve Çanakkale-Kilitbahir hatlarında iki araba vapuru ve dört feribotun yoğunluk yaşanmaması için 15 dakikada bir, 24 saat taşımacılık yapacağını da açıkladı. Yine bayram boyunca Gelibolu-Lapseki hattında 4 gemiyle yarım saatte bir 24 saat, Gökçeada-Kabatepe hattında ise iki gemiyle sefer düzenlenecek. İhtiyaç durumunda bu hattaki seferler saatsiz olarak da yapılacak. Geyikli-Bozcaada hattında ise sabah 8’den gece yarısına kadar seferler aralıksız sürecek. 

BUDO, 120 SEFER YAPACAK 

BUDO da Bursa ile İstanbul tarifesini bayrama göre yeniledi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu Bursa Deniz Otobüsleri İşletmesi (BUDO) Hüdavendigar, Nilüfer Hatun ve Yıldırım Beyazıd adlı gemileriyle 120 sefer yapacak. Şirket, arife günü Mudanya’dan ilk seferin sabah 7’de başlayacağını son seferinse 21.15’te olacağını açıkladı. Aynı gün Kabataş’tan ilk sefer 08.30’da, son sefer ise 21.15’te yapılacak. 

İDO, 24 SAAT ÇALIŞACAK 

Bayramda yoğunluğu önlemek için ek seferler koyan İDO, Eskihisar-Topçular hattında 10 gün boyunca 24 saat kesintisiz çalışacak. Burada herhangi bir tarife olmaksızın doldur-boşalt yöntemini uygulanarak trafiğin rahatlatılması amaçlanıyor. Sirkeci-Harem hattından kaydırılan üç gemi dahil, 17 gemiyle Eskihisar-Topçular hattında hizmet verecek İDO, tatil boyunca 3 bin 390 sefer yapmayı planlıyor.

İSTANBUL’DA KALANLARA…

Bayramda herhangi bir nedenle İstanbul dışına çıkamadıysanız uygun bir gününüzde İstanbul Akvaryum’u ziyaret edin. Çocukları deniz altı dünyasıyla tanıştırmanın yanı sıra birçok yetişkin için de ilginç bir deneyim olacaktır. “Daha önce ziyaret ettim” diyenlere de dünyanın en zehirli canlısını görebilirsiniz müjdesini verelim. 
Zira dünyanın en zehirli hayvanları arasında ilk beşte yer alan taş balığı, İstanbul Akvaryum’un yeni üyesi oldu. 1 Ekim’de İstanbul Akvaryum’a getirilen taş balığı, kobra yılanından, sarıakrepten, huni ağ örümceğinden bile daha zehirli. Balığın sırtındaki 13 zehirli dikene temas eden canlı, felç kalıyor. Müdahale edilmemesi halinde ise ölüyor.

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi