• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
20 Mart 2011 Pazar

'Bu kadar olmaz!' dedirten tekneler

Tasarımcılar her konuda sınırlarımızı zorluyor, ezberimizi bozuyorlar ama bu yatlar 'yok artık' dedirtiyor. Kimi uzay gemisine benziyor, kimi joystickle yönetiliyor, kimi de görenlere 'bu ne' dedirtiyor!

Tüketim çılgınlığı mı, yüksek egoları tatmin etmek mi, hayattan zevk almak mı, sıra dışı olduğunuzu göstermek mi nasıl tanımlarsak tanımlayalım devir artık 'farklılaşma' devri...  Hangi sektör olursa olsun, herkes farklılaşmaktan, sürüden ayrılmaktan, ürün ya da hizmetlerini kullanan kişilere kendilerini özel hissettirmekten söz ediyor. Trend bu olunca, yat endüstrisi de en alasını yapıyor doğal olarak!
Son yıllarda fuarlarda ve çeşitli tasarım yarışmalarında sıra dışının da ötesinde yat modelleri görüyoruz. Bunların çoğu tasarım aşamasında, tersaneler sipariş gelirse üretime geçiyor ancak tüketicilerine de 'hayal gücünüzü zorlayın, teknoloji ve yaratıcılığın birleştiği yatların keyfini çıkarın' mesajı veriyor.
Yat endüstrisinde bu trendin sürükleyicileri Arap zenginler ve Rus oligarklar... Yılda birkaç kez bindikleri lüks yatlar için yüz milyonlarca doları gözden çıkaran bu yeni zenginler, üretici ve tasarımcıları da harekete geçirdi. Artık oyun salonları, barı, spor salonu, helikopter pisti hatta denizaltısı olan yatlar birkaç yılda sıradanlaştı. Duşlarından şampanya akan, içinde ameliyathane olan yatlar revaçta! Değişen sadece yatların iç dekorasyonu ya da sunduğu konfor değil, dış görünüm de artık çok önemli. 'Uzay çağında' doğal olarak uzay gemisine benzeyen yatlar ön plana çıkıyor ama bazı çılgın zenginler de kendi yaratıcılıklarını kullanarak, mavilikler üzerinde kendilerinden söz ettiriyorlar.

SIRADA, ÇEVRECİ YATLAR VAR
Bu hafta sıra dışı görünümlü yatları biraz yakından görelim, sahiplerini, tasarımcılarını tanıyalım, 'amaçlarını öğrenelim' istiyorum. Elbette benim seçtiğim yatların dışında çok sayıda bu kategoriye girebilecek tasarım var. Ancak bunların önemli bir kısmı bilgisayarlarda çünkü üretimine başlanmış değil. Sıra dışı yatların bir bölümünü de alternatif enerji kaynaklarıyla çalışanlar oluşturuyor ki bunlar da henüz tasarım aşamasında.
Henüz bir Türk, bu trendin izleyicileri arasına girmiş değil, yat modasını biraz geriden izliyoruz. İşadamları süper megayatlarla, denize meraklılar da performansı yüksek klasik yelkenlilerle ilgileniyor.  Ancak bu gecikmenin kısa bir süre sonra sona ereceğini düşünüyoruz, sonuçta bizim de 'ikoncan'larımız var!

Yüzen balina: Oculus
Amerikan Schöpfer Yachts tarafından 2008 yılında denize indirilen Oculus, ilk bakışta balinaya benziyor. Zaten tasarımcıları da 75 metre uzunluğundaki Oculus'u 'balinaların kralı' olarak tanımlamıştı. Dışarıdan ağzı açık avlanmaya hazır bir balığı andıran teknenin içerisi ise uzay gemisine benziyor. 12 kamaranın olduğu balina kılıklı teknenin için uzay üssüne benzediği söyleniyor. Üç katlı, asansörlü içinde her türlü ayrıntının düşünüldüğü Oculus tabanının bir bölümü de camdan yapılmış. Keyifle içkinizi yudumlayıp deniz altı yaşamını izlemek için yapılmış. Konaklayanların birbirini rahatsız etmemesi için yatın ana bölümleri birbirinden ayrılmış, isteyen dinlenebilir, isteyen parti verebilir...

Bir işadamı, iki sanatçı Guilty'i yarattı
İlk gördüğünüzde Picasso'nun yüzen tablosu sanabilirsiniz. Eksantrik bir tasarım, rengarenk bir tekne, kim görse gözlerini alamıyor. Dakis Joannou adlı Yunanlı işadamına ait bu teknenin adı Guilty. Aslında Joannou teknesine sıra dışı rock yıldızı İggy Pop'un adını vermek istemiş ancak Guilty'de karar kılmış.
Guilty, Joannou'nun sanat merakından ortaya çıkmış. Çok iyi bir sanat koleksiyoncusu olarak da tanınan Joannou, yakın arkadaşı olan sanatçı Jeff Koons'dan yatının dış yüzeyini boyamasını istemiş. Bu fırsatı kaçırmayan Koons, tasarımcı Ivana Porfiri ile adı iş dünyasında 'büyülü obje'ye dönüşen Guilty'i ortaya çıkarmışlar. Bu sanat eserinin denize indirilişini de Yunanistan'ın önde gelen işadamları ve sanat dünyasından çok sayıda isim katılmış. Koons, teklifi aldığında aklına ilk olarak kamuflaj tekniği gelmiş. I. Dünya Savaşı sırasında kullanılan 'razzle dazzle' (curcuna) isimli, bir şeyleri saklamayı değil, bakanların kafasını karıştırmayı amaçlayan bir kamuflaj çeşidinden yararlanmaya karar vermiş. Razzle dazzle, İngiliz donanmasına ait bir teknik. Alman denizaltılarının savaş gemilerinin hızını ve rotasını anlamasını zorlaştırmak amacıyla gemilere parlak geometrik şekillerin çizmiş İngiliz donanması ardından bu yöntemi ABD ordusu da kullanmış. Teknoloji ilerleyip radarlar, sonarlar çıkınca da tarihteki yerini almış.
Teknenin içi de dış görünüşü gibi farklı. İki yerine üç güverte var, ana güverte cam duvarlardan oluşuyor. Dekorasyonda kullanılan tüm mobilyalar da sıra dışı, hepsi farklı koleksiyonlardan toplanmış, kimileri de özel olarak yaptırılmış. Yatak odası diğer yatlarda olduğu gibi alt katta değil, yatın en güzel ve en manzaralı yerinde.

Joystick'le kaptanlık yapmak isteyenlere
UFO'ya benziyor, hatta bir oyuncağa... Ancak bu bir tekne ve fütüristik kavramını en çok hak edenlerden biri. Altı kişinin rahatça konaklayabildiği Tribolis'te kaptanlık yapmak da bilgisayar oyunu oynamak gibi, çünkü yeke ya da dümen yerine joystickle yönetiliyor tekne... Fiyatının 4 milyon dolar olduğu açıklandı, tüm denizlerde seyir edebilecek özelliklere sahip olan Tribolis çevreci de... Elektrik ve hidrojen motoru desteği olan tekne, hem cebi hem çevreyi koruyor!

Ocean Pearl Fethiye'ye de gelmişti
Lord Norman Foster yaptığı sıra dışı bina tasarımlarıyla dünyanın en ünlü mimarları arasında yer alıyor. Foster, Fettah Tamince'nin Kazakistan'ın başkenti Astana'ya yaptırdığı step çadırı şeklindeki Han Çadırı'na da imza atmıştı. Hong Kong ve Londra havalimanları, New York'taki ikiz kuleler Wembley Stadyumu da Foster'ın eserleri arasında...
Her tasarımı olay olan Norman Foster'ın yatı da sıra dışı! Yuvarlak hatlardan hoşlanan Foster, bu yaklaşımını kendi yatına da uygulamış. Uzay gemisine benzeyen 41 metre uzunluğundaki 'Ocean Pearl' isimli yat, birkaç yıl önce Fethiye kıyılarına gelmişti. Eşiyle birlikte bir hafta Akdeniz-Ege kıyılarında Mavi Yolculuk yapan Ocean Pearl, gittiği her koyda tüm dikkatleri üzerine çekti. İtalya'da Rodriquez Cantieri Navali Yacht Plus tersanesinde yapılan yatın değerinin 90 milyon euro olduğu açıklanmıştı. Yapımı 8 yıl süren ve 25 mil hız yapabilen mega yatta, lüks otel odalarının konforunu aratmayan  6 suit kabin, yüzme havuzu, sinema, sauna, mini denizaltı ve su sporları araçları bulunuyor.

<p>İsrail ordusu, Gazze'de içinde Amerikan merkezli haber ajansı Associated Press (AP) ile Katar mer

İsrail Gazze'de medya binasını bombaladı

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı