• $15,9787
  • €16,8015
  • 932.324
  • 2393.61
23 Ekim 2011 Pazar

Boatshow'un 'en pahalı 5'i göz kamastIrdI

Yarintürk İstanbul City-Port Pendik'te hafta içinde kapılarını açan İstanbul Shop&Miles Boatshow, bu yıl da büyük ilgi odağı oldu. Başlarda havanın azizliğine uğrasa da ilk kez görücüye çıkan yatlar büyük ilgi gördü. Özellikle birinci gün yapılan VIP açılışta çok sayıda işadamı yeni tekneleri inceledi, denedi ve sipariş verdi.
Fuara bu yıl 290 firma, 650 ulusal ve uluslararası marka katılıyor. Fuar kara ve deniz platformlarına sahip olduğu için kapalı alanlara götürülemeyecek büyüklükteki tekneler ve mega yatları da kabul edebiliyor. Yaklaşık 1 milyar dolarlık büyüklüğe erişen Türkiye yat pazarının en önemli etkinliklerinden biri olan boatshow'u NTSR Fuarcılık düzenliyor. NTSR Fuarcılık Başkanı Serkan Tığlıoğlu, bu yıl fuara katılan araçların toplam tutarının 1.158 milyar dolar olduğunu söylüyor. Tığlıoğlu, 'Yelkenli, motor yat, katamaran ve mega yat olmak üzere boyları 3 metre ile 58 m arasında değişen 386 teknenin sergilendiği fuarda özel müşterilerimiz için yapılan VIP açılışında 36 tekne, yelkenli ve motor yat satışı yapıldı' diyor.
Haliyle fiyatları 30 bin dolar ile                  6 milyon euro arasında değişen               36 teknenin ilk günlerde satılması moralleri de yükseltmiş.
Fuarda birbirinden gösterişli, teknolojik ve pahalı tekneler var. Ancak uygun fiyatlı tekneler, ikinci eller, taksitle satış gibi her bütçeye hitap eden seçenekler de yok değil. Yarına kadar açık, tekne almayı düşünmüyor olsanız bile bu şahane araçları yakından görmek belki gelecek için planlarınızı değiştirmenize yol açabilir. Kimbilir yazlık alıp her yıl aynı yere tatile gideceğinize aynı paraya bir tekne alır istediğiniz yere tatile gitmeyi daha cazip bulabilirsiniz! Fuarda 'benim olsun' denilecek o kadar çok tekne var ki, hangisini sayfalarımıza taşısak karar veremedik. O nedenle Boatshow'un en pahalı 5 teknesi ve bir de ilk kez Türkiye'ye gelen motorboat konforunda bir yelkenliyi ağırlamaya karar verdik.

Üçüncülük bol ödüllü MCY 76'nın
Beneteau bünyesinde              20 metre ve üzeri lüks yatlar üreten Monte Carlo Yachts'ın           23 metrelik İtalyan stilinin en iyi örneklerinden biri olan MCY 76 modeli, dünyada hiçbir teknenin almadığı kadar ödülü alarak adeta rekor kırdı.
Cannes'da düzenlenen World Yacht Trophies'de En iyi Tasarım Ödülü ve En yenilikçi Yat Ödülü'nün yanı sıra Genoa Boat Show'da Yılın Teknesi Ödülü'nü de kazandı. İtalyan estetiğinin en iyi örneklerinden biri olarak gösterilen MCY 76'nın diğer ödülleri ise şunlar: Nautical Design Award, Londra Boat Show'da Motor Boat of the Year Award 2011, Duesseldorf Boat Show'da European Powerboat of the Year Ödülü.
Fiyatı: 12 milyon 500 bin euro

Sense 55'i beklemeye devam
Beneteau, fuarda çok sayıda yeni tekne sergiliyor. Tabii gözler 50 ve 43'ün ardından suya inmeye hazır hale gelen serinin en büyüğü Sense 55'i aradı ama yıl sonuna doğru Avrupa'daki bir başka fuarda tanıtılacağını öğrendik. Sızan bilgilere göre Sense'in ortak özellikleri olan yüzme platformu, geniş kokpit, yaşam ve dinlenme alanlarının ayrılması,  manzaralı salon 55'te de sunuluyor. Diğer Sense'lerden farklı olarak 55'in salon ve pruva kısmı, yelkenli süperyat markası CNB'nin        100 CNB modeliyle benzer yerleşim özelliklerine sahip. Ana kamara daha da büyütülmüş, özel malzeme ve mobilyalarıyla dikkat çekici. Elimizde fotoğrafı olmadığı için paylaşamıyoruz ancak fuara giderseniz şato tarzı bir yaşam sunan Oceanis 48'i görebilirsiniz.

Fuarın en pahalısı: Cyprus One
Antalya Serbest Bölge'de faaliyet gösteren Cyprus Yachts tarafından inşa edilen ve tamamen yerli üretim olan Cyprus One, Boat International Group tarafından 'Best Semi-Displacement  Motor Yacht' ödülünün sahibi. Yatın tasarımı ünlü Hollandalı tasarımcı Rene van der Velden imzası taşıyor. 34,30 metrelik Cyprus One'ın ses izolasyonu, havalandırma, klima sistemleri gibi konfor sağlayan birimleri de Hollandalı mühendislerce yapıldı. Çift Caterpillar C-32 1825 hp motora sahip teknenin dışı maun kaplanmış, gövde ise 'epoxy kompozit' malzemesinden yapılmış. Master kabin,           1 VIP kabin, 1 konuk kabini, geniş bir salon, oldukça şık bir mutfakla ayrıca 3 mürettebat kabini bulunan teknede geniş bir güneşlenme alanı, jakuzi, bar ve yemek bölümü de bulunuyor.
Fiyatı: 20 milyon euronun üstünde...

"tekne.20111022202521.jpg"

10 milyon euro: Manhattan 73
Sunseeker Türkiye tarafından sergilenen Manhattan 73 modelini uzmanlar 'ustaca kullanım' sözleriyle tanımlıyor. Hızlı ve esnek manevra yeteneği  olan tekneyi joystickle de kontrol etmek mümkün. 34 knot hıza ulaşan Manhattan 73, iki double kamara, 4 çift kişilik kamara ve mürettebat kamaralarına sahip. Teknenin çok sayıda kişiyi misafir edebilmesinin nedeni, gövde altında taşıdığı geniş bir kiriş uzunluğu. Geniş salonu, lüks ve teknolojik malzemelerle yapılmış mutfak, banyo ve diğer alanlarıyla denizde konforun her türlüsüne sahip. Fiyatı: 10 milyon euro

Gümüş madalya Serenity'nin
Serenity II, Trawler kategorisinde yüksek performansıyla dikkat çeken 40 metre uzunluğunda ve fuarın en pahalı ikinci teknesi olarak gösteriliyor. 12 milyon 900 bin euro'ya satışa çıkan Serenity II,    15 knot hıza çıkabiliyor. 5 kamarada 12 kişiyi misafir edebilen bu teknede kaptan ve çalışanlar için de            5 kamara bulunuyor.
Fiyatı: 12 milyon 900 bin euro

Princess P64 ilk beşte
Princess Yachts'ın 19,7 m'lik yatı P64'ün genişliği 5,03m. Lüks yatın, bir ana, bir VIP, 2 konuk ve            1 mürettebat kamarası bulunuyor. 30 ton ağırlığındaki motoryat, 2 adet 900 beygir gücündeki Volvo motorla 30 knot hıza kadar çıkabiliyor. Teknede 3.409 litre yakıt 909 litre de temiz su kapasitesi bulunuyor.
Fiyatı: 3,5 milyon sterlin

<p class='MsoNormal'>Sakarya Üniversitesi, Üniversiteler içiresinde düzenlenen  'Bahar Festivali' et

Bahar Festivalinin Yeni Adı: SAÜFEST

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister