• $7,3738
  • €8,9366
  • 436.247
  • 1477.12
21 Eylül 2011 Çarşamba

Babam en çok Aygaz ve Tat'ı severdi, çayını bayilerde içerdi

Vehbi Koç'un Aygaz'ı tam 50 yıl önce kurduğunu anımsatan Rahmi Koç, 'Babam için iki şirketi özeldi Aygaz ve Tat. Onun ardından Aygaz'da bayrağı ben devraldım' dedi
Türkiye'yi LPG ile tanıştıran Koç Holding'in en eski şirketlerinden biri olan Aygaz, kuruluşun 50. yılını bir davetle kutladı. İş dünyasından çok sayıda ismin katıldığı kutlamanın ev sahipliği Koç Holding Onursal Başkanı ve Aygaz Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç yaptı. Fransız şarkıcı Patricia Kaas'ın da konser verdiği gecede ışık ve ses gösterileri de vardı. Davette bir konuşma yapan Rahmi Koç, Vehbi Koç'un tüm şirketlerine özel önem verdiğini ancak Aygaz ve Tat'ın çok daha öncelikli olduğunu söyledi. Rahmi Koç, 'Vehbi Bey tüm boş zamanlarında, tatillerinde Aygaz bayilerine gidip çay içer sohbet ederdi, şirketin satışlarını her gün kontrol ederdi, kaç tane tüp satıldığına bakardı. Diğer şirketi de Tat'tı, domateslerin durumunu merak edip sürekli hava durumunu takip ederdi. Onun ardından Aygaz'daki bayrağı ben devraldım' dedi.

Koç'un ortağı Piccioto da davetteydi
AYGAZ'ın kurucu ortağı olan Hilel Picciotto'nun oğlu da kutlamadaydı. Sorularımızı yanıtlayan Sebastian Picciotto, 'Babam ve dedem Vehbi Bey hakkında çok olumlu şeyler konuşurlardı. Koç Ailesiyle ortak olduğumuz için çok mutluyum' dedi. Fransa'da bir enerji şirketi olduğunu söyleyen Picciotto, Türkiye'de de yatırım fırsatlarını incelediğini söyledi.
Davete Mustafa Koç ve eşi, Koç Holding'in tüm üst düzey yöneticilerinin yanı sıra Suzan Sabancı, Bülent Eczacıbaşı, Erdoğan Demirören, Murat Yalçıntaş, Ali Kibar, Aldo Kaslowski, Hüseyin Bayraktar gibi isimler katıldı.

DOLAR UYKUSUNU KAÇIRMIŞ
Rahmi Koç ile Aygaz'ın 50'nci yıl kutlamasında sohbetimizde ekonominin son durumunu da konuştuk. 'Döviz kurları sürekli değişiyor, siz nasıl etkilendiniz' sorumuza 'Hep uykularım kaçtı, dolar indi benim uykum kaçtı. Dolar çıktı yine uykum kaçtı. Kısacası bu hareketler bizi hep çok etkiledi' dedi. Kurdaki son oynamanın kişisel servetine yaptığı etkiyi sorduğumuzda da 'Ben mütekaitim (emekliyim)' yanıtını verdi.

ENERJİDE BÜYÜYECEĞİZ
'Enerji ilginç bir sektör, girmek isteyen de çok, çıkmak isteyen de. Arkadaşlarımız gelen teklifleri değerlendiriyor.. Özelleştirmeler var hem İGDAŞ hem de elektrik üretim özelleştirmeleri, onları da inceliyoruz, uygun olursa değerlendireceğiz' diyen Koç, enerjide büyüme sinyali veriyor. Koç'a 'önceki gün Aygaz'ın Türkiye'nin en büyük enerji şirketi olduğunu açıkladınız, sektörde herkes en büyüğün kendisi olduğunu söylüyor' dediğimde yanıtı şöyle oldu: Büyüklüğü kimi ciroya, kimi kilowatt'a kimi işçi sayısına bakarak ölçüyor, o nedenle birçok büyük olabilir. Benim kriterim ise enerjinin holding içindeki payı, oldukça önemli bir yerde dolayısıyla büyüğüz!

MEDYADAN ÇEKİLMEYECEĞİZ
DEMİRÖREN Şirketler Grubu Başkanı Erdoğan Demirören, aynı sektörde faaliyet gösterdikleri Aygaz'ı 50. yıl kutlamasında yalnız bırakmadı.  Demirören'e son yatırımları medyayı sordum. Karacan Ailesiyle yaşadıkları sorunun planlarında bir değişikliğe yol açmadığını belirterek 'Biz Milliyet ve Vatan'ın yönetiminde bulunmaya devam ediyoruz. Medyadan çıkmayı, satmayı düşünmüyoruz' diyor. 'Ortaklık 5 günde oldu, bize de Aydın Bey önerdi. Şirketlerimiz var dediler ama 200 milyon doları aşkın borçları varmış, adlarını künyeye yazmamız bile yanlış' diyor.

TÜSİAD'A ADAY DEĞİLİM
Koç Holding Finans Grubu Başkanlığından ani bir kararla ayrılan Tayfun Bayazıt da davetteydi. Beyazıt'ın adı TÜSİAD başkanlığı için geçiyor; teamüller gereği yardımcıların başkan olduğu TÜSİAD'da Boyner'in iki yardımcısı var; biri Haluk Dinçer ve Beyazıt. Adının bu nedenle gündeme gelmiş olabileceğini söyleyen Bayazıt 'Başkanlığa aday olmayı düşünmüyorum, Ocak ayını bekliyorum, yeni yönetim seçilecek. Ben de o zaman ne yapacağımı açıklayacağım' diyor. Sanıyorum Bayazıt, karşımıza bu kez girişimci olarak çıkacak.

TİSK, ekonomik anayasayı bu ay açıklıyor
Yeni anayasada ekonomi ile ilgili yaklaşım olması gerektiğini savunan TİSK Başkanı Kutadgobilik 'Birçok ülkeyi inceledik ve bir taslak hazırladık, bu ay açıklayacağız' dedi
Türkİye İşverenler Sendikası (TİSK) bir süredir hazırlıklarını sürdürdüğü 'ekonomik anayasa'yı açıklamaya hazırlanıyor. TİSK Başkanı Tuğrul Kutadgobilik, 'Seçimlerden önce herkes yeni bir anayasanın gerekliliği konusunda hemfikirdi, Meclis açıldığında anayasa çalışmalarının hızlanacağını tahmin ediyoruz. Bir taslak üzerinde çalışıyoruz ancak bizim anayasamız ekonomi temelli olacak' dedi.
Sendikada başkanlığını kendisinin yaptığı küçük bir çalışma birimi kurduklarını kaydeden Kutadgobilik, 'Bugüne kadarki anayasalarda ekonomik bölümlere yeterince yer verilmedi. Bir çalışmamız var, özellikle Avrupa ülkelerinin anayasalarını inceledik orada anayasa ve ekonominin nasıl buluştuğuna ve maddelere baktık. Son haline getirdik bu ayın son haftası açıklamayı planlıyoruz' dedi.
Kudatgobilik, 'Artık destekçi, durağan bir anayasadan, ekonomik ve sanayi gelişmelere imkan verecek ve bütün altyapıları içeren bir anayasaya ihtiyacımız var' diyerek şöyle devam etti: Anayasada ekonomi ile ilgili düzenleyici hükümler olacak. İlk 3 madde laik, demokratik, cumhuriyet yaklaşımı  değişmeden devam etmeli. Temel felsefeleri içinde olduktan sonra ekonomiye imkan veren bir bölümünün de olması lazım. Ekonomiye önem verirken de insan hakları, sosyal dengeler, çalışanların hakları gibi hakları da ihtiva eden bir anayasa olmalı. Yalnız işverenlerin, üretimin lehine değil, çalışanların haklarının da dengesini kurmalı, sosyal dengeleri gözetmeli.

TÜSİAD KIZI ORTADA BIRAKTI
Toplumun farklı kesimlerinin yeni anayasa için katkı sunduğunu ve bazılarının da taslaklar hazırladığını belirten Kutadgolibik, TÜSİAD'ın Anayasa taslağı açıklayıp eleştirilerin ardından sahiplenmediğini anımsatarak 'Açıkladıysanız arkasında durmanız gerekirdi' sözleriyle eleştirdi. Kutadgobilik eleştirilerini şöyle sürdürdü: Şimdi bir delikanlının kalkıp bir kıza seninle evleneceğim deyip ardından vazgeçip ortada bırakması doğru değil, bu da böyle bir durum oldu' dedi.

<p>MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 'Şayet Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın müs

'Bahçeli'nin Şuşa'da yaptırmak istediği okul kardeşliğin sembolü olacak'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları