• $17,9642
  • €18,3372
  • 1026.59
  • 2867.73
29 Temmuz 2012 Pazar

Ayağa kalk, harekete geç ve uç!

Malum herkes sıcaktan kavruluyor, evde, işte çalışmak zorunda olanların dışında tatile gidenler bile sıcaklardan olumsuz etkileniyor. Deniz suyunun 30 dereceye ulaştığı şu günlerde, serinlemek için alternatif yollar bulmak gerekiyor. Bu sıcakta deniz kenarında olanlar için ferahlatıcı bazı önerilerim olacak. Denizin ve rüzgârın tadını çıkarmak, biraz heyecanlanmak, hareket etmek sıcakları bir anlığına da olsa unutturabilir. Ekstrem su sporlarından söz ediyorum… 

İlk bakışta biraz ürkütücü gibi görünse de aslında eğitimini aldıktan sonra kolayca yapılan ve eğlenceli sporlar… Birkaç yıl öncesine kadar televizyonlarda karşımıza çıkan ya da yurt dışına tatile gidenlerin gördüğü bu sıra dışı sporla uğraşanları Türkiye’de de görmeye başladık. Hatta İstanbul, İzmir, Antalya gibi kentlerin yanı sıra tüm tatil beldelerinde ve bazı otellerde bu sporların eğitimini veren, malzeme temin eden çok sayıda kurs açıldı. Ben tek tek nerelerden eğitim alabileceğinizi yazmayacağım çünkü çok sayıda okul var. Google’da küçük bir araştırmayla ya da sahilde dolaşırken bu okulları, kursları bulabilirsiniz. 

ÜNLÜLERİN YENİ MERAKI 

Tatili farklı kılacak, daha önce hiç deneyimlemediğiniz bir türle başlayalım; ‘Flyboard’. Aslında geçen yıl bu konuyla ilgili bir yazı yazmıştım ancak o zaman henüz Türkiye’ye gelmemişti bu tuhaf şey! Birkaç haftadır gazetelerin magazin sayfalarında ünlülerin flyboard yaptığını okuyoruz, Begüm Kütük, Alp Kırşan, Ümit Karan, Acun Ilıcalı… 

Flyboard, Fransa’da Franky Zapata tarafından geliştirildi, ardından İtalya, İspanya gibi Akdeniz sahillerine, daha sonra da ABD’ye ulaştı.

Deniz suyunu güçlü motorlarla iterek su üzerinde uçmayı sağlayan bu alet özellikle turizm yörelerinde büyük rağbet görüyor. Deniz motosikletine bağlanan özel bir mekanizma ile çalışan bu aletle basınçlı su yardımıyla akrobatik hareketler yapmak, suyun üstüne metrelerce yukarıya çıkarak uçmak mümkün. 

Kullanması oldukça kolay. Önce eğitimini alıyorsunuz, ilk denemelerde dengeyi sağlamakta biraz zorlanabilirsiniz ancak daha sonra bu acemilik atılınca sınırlarınızı zorlamanız mümkün. Hatta oyuncu Alp Kırşan, 2 gün eğitim aldıktan sonra kendisinin eğitmen olduğunu söylüyor; o kadar kolay yani. Satış fiyatı 5.500 euro olan bu aletle Türk halkı henüz sadece zıplıyor ama suya dalmak, havada dönmek de mümkün. Kendinizi yunus gibi hissedeceksiniz! İstanbul’da Beylikdüzü ve Kalamış’ta satış noktaları var, almadan önce tecrübe etme fırsatı da veriyorlar. 

SPORTMENE WAKEBOARD 

İlk bakışta ‘Snowboard’un denizde yapılanı’ gibi tarif etmek mümkün olsa da aslında biraz daha farklı. Bir sürat teknesinin hızla çektiği bir tahta üzerinde yapılıyor bu spor. Kondisyon ve denge gerektiriyor. Şu anda başta Antalya olmak üzere tatil yörelerinin çoğunda wakeboard yapan kişilere rastlamak mümkün ancak geçmişi oldukça eski. 80 yıldır yapılan ülkeler var, hatta özel giysilerle kışın bile bu sporun tutkunlarını denizde görebilirsiniz. 

Can yeleğini takıp board’un üstüne çıkmak yetmiyor, öncelikle vücudunuzun spora biraz yatkın olması gerekiyor. Ardından hangi tür board’u kullanacağınıza karar vermek geliyor. ‘Twin Tip’ ve ‘Double Ended’ modelleri, yeni başlayanlar için ideal olarak gösteriliyor. İşin özü, teknenin gittiği yönün tersine gitmek. İlerlemek, akrobatik hareketler yapabilmek için ‘fakie’ adlı hareketi öğrenmek şart. İlk deneyimde board’da kalkmaya çalışmak doğru bir hareket değil, tekne hareket ettikçe kendiliğinden ayağa kalkmayı denemelisiniz. 

Çeşme, Alaçatı, Kilyos, Marmaris, Fethiye hatta Sapanca Gölü’nde bile bu işin eğitimini alıp usta bir wakeboardcu olabilirsiniz. Plajda ya da teknede amaçsızca yatıp güneşlenmek yerine biraz heyecan ve hareket ruhunuza da bedeninize de iyi gelir. 

HEM SÖRF, HEM KAYAK 

Türkiye’nin bol rüzgârlı birçok koyunda rahatlıkla yapılabilecek olan kitesurf, bir başka adıyla kiteboard, Türkçe adıyla uçurtma sörfü; çok keyifli, bir o kadar da enerji harcamanıza yardımcı olacak bir spor. İstanbul, Çeşme, Urla, Gökova, Gökçeada gibi yazlık mekânların çoğunda kitesurf eğitimi veren merkezler açıldı. 

Yıldızı gittikçe parlayan uçurtma sörfü bir paraşüt ve board’la yapılıyor. Yaklaşık 15 yıl önce ilk kez Fransa’da yapılan ve ardından Akdeniz’e yayılan bu sporu yapmak için rüzgârlı bir hava gerekiyor. Ortalama bir rüzgâr, iyi bir board ve güçlü bir paraşüt… Malzemeler bunlar.  

Diğer su sporlarından biraz daha zor ve teknik. Bu nedenle eğitim merkezlerinde 3 aşamalı programlar veriliyor. Amatör, orta düzey ve profesyonel olarak kategorilere ayrılmış bu eğitimlerin tamamını aldıktan sonra, profesyonel olarak da bu sporu yapabilirsiniz. Eğitimlere grup halinde giderseniz indirimli fiyatlar söz konusu. 9-10 saatlik eğitimler ortalama 700 ila 900 TL arasında değişiyor.

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?