• $13,463
  • €15,3062
  • 795.947
  • 2042.08
30 Aralık 2012 Pazar

Asırlık teknolojiyle buzul macerası

20. yüzyılın hemen başında kısıtlı teknik imkanlarla üç kez Güney Kutbu'nu keşfe çıkan ve bu yolculukları çeşitli nedenlerle yarım kalan Ernest Shackleton, Robert Falcon Scott ve    Dr. Edward Wilson'un hedefini torunları gerçekleştirecek ve macera 2 Ocak'ta başlayacak.

"tekne.20121229205519.jpg"

Biz yeni yılı karşılamaya hazırlanırken bir grup maceracı, 2 Ocak sabahı çıkacakları heyecanlı ve bir o kadar da tehlikeli bir yolculuk için gün sayıyor. Yıllar önce Ernest Shackleton, Robert Falcon Scott ve Dr. Edward Wilson'un başlattığı bu maceraya, Avustralyalı ve İngiliz varisleri devam edecek. İngiliz kaşif Sir Ernest Shackleton adına yapılacak olan bu yolculuğu anlatmadan önce ilkine dönelim...
1901'de Shackleton, kaşif Robert Falcon Scott ve Doktor Edward Wilson ile ilk keşif seferine çıkar. Kasım 1902'de o güne dek ulaşılan en güney noktaya ulaşırlar. Ancak Shackleton hastalanınca dönmek zorunda kalır. Bu seferle ün kazanan Shackleton, bir sonraki keşfine 7 Ağustos 1907'de çıkar, 1908'de Antarktika'ya ikinci kez ayak basar. Daha güneye inerek eski rekoru geçerler ancak binlerce kilometre yol yürümek zorunda kalınca Güney Kutbu'na 180 kilometre kala geri dönmek zorunda kalırlar. Ekip yorulmuş, soğuk dayanılmaz hale gelmiştir. Bu yolculuk sonrası ülkesinde bir kahraman olarak karşılanan Shackleton, 'Güney Kutbu'na ilk giden insan' olma unvanını kaptırır ancak yolculuktan da kendini alamaz. Shackleton'un yeni hedefi Antarktika kıtasını kutup üzerinden boydan boya geçmektir. 8 Ağustos 1914'te 27 adamla birlikte Endurance adlı gemiyle İngiltere'den yola çıkan ekip, 'Antarktika tarihinin en zorlu seferlerinden birine' imza atacaklarını bilmiyordur...

ANTARKTİKA'DA BATTI

Ekip, zorlu bir yolculuk sonrası kutba yaklaşır ancak gemileri Endurance buzlar arasına sıkışmıştır, hareket ettirmek mümkün olmayınca gemi terk edilir. Buz üzerine kamp kuran mürettebat, yaptıkları sallarla Elephant Adası'na ulaşmayı başarır. Bu adada sallardan biri elden geçirilerek küçük bir sandala dönüştürülür. Shackleton, beş adamıyla James Caird adını verdikleri sandalla Güney Georgia Adaları'na doğru yola çıkar. 15 günlük zorlu yolculuktan sonra ekip adaya ayak basar. Hedefe ulaşılmıştır ancak Endurance'ın mürettebatı kaptanı beklemektedir, bu zorlu ve uzun yolculuk sonunda neyse ki hiç kimse hayatını kaybetmeden evlerine kavuşur.
Araya 1. Dünya Savaşı girince ekip arayışlarına ara verir. Savaşın ardından yeniden toparlanan Shackleton, 24 Eylül 1921'de son seferine çıkar. Ancak, Shackleton, 5 Ocak 1922'de Güney Georgia'da kalp krizi geçirip hayatını kaybeder. Karısı, eşinin, hayatını adadığı buzullarda yatmasını ister ve cenazesi Güney Georgia'da toprağa verilir. Shackleton'un küçük torunu, Alexandra Shackleton, büyük dedesinin anısına 2008 yılında harekete geçti. İşte bu 'yeni' cesur kaşifler, Shackleton'un filikasının bir kopyasını yaparak Güney Kutbu'na doğru yola çıkacak. Shackleton Epic adı verilen bu yolculuk için birkaç yıldır hazırlıklar sürüyor;         2 Ocak'ta 'Yelkenler fora' denilecek.

STEVE JOBS'UN YATI AİLESİNE KAVUŞACAK
Hayatımızın her alanına bir Apple ürünü sokmayı başaran Steve Jobs, yeni teknesini göremeden hayata veda etmişti. Jobs'un Venüs adını verdiği tekne kısa bir süre önce imal edildiği Hollanda'da denize indirildi. Ancak yata kısa bir süre sonra el konuldu. Çünkü yatın tasarımcısı olan Fransız Philippe Starck'ın 3 milyon euro'luk faturasının ödenmediğini açıklanmıştı. Tasarımcının avukatı da Amsterdam Limanı'ndaki yata el koydurmuştu.
Sonuçta araya Jobs ailesinin avukatları girdi ve taraflar anlaştı. Ailenin avukatı Gerard Moussault, 'Uzun zamandır bir çözüm arıyorduk ve bulduk, tekne artık serbest' dedi.

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr.

Rusya-Ukrayna gerginliği nereye evrilir?

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor

Bu deliğin altında bakın ne var! Gözlerinize inanamayacaksınız

Sarımsağı böyle tüketenler dikkat! Bu hatayı sakın yapmayın