• $7,4627
  • €9,024
  • 437.81
  • 1524.49
01 Mayıs 2011 Pazar

Akdenizli kadın denizciler Türkiye'de buluşuyor

Tüm dünyadaki kadın denizcileri çatısı altında toplayan WISTA'nın Türkiye oluşumu, 13-14 Mayıs tarihlerinde İstanbul'da Akdenizli kadın denizcileri misafir edecek.

Denizciler gemide kadını uğursuzluk sayar, dolayısıyla denizcilik de yüzlerce yıldır 'erkek mesleği' olarak bilinir ama neyse ki bu anlamsız tabu da artık yıkılıyor. Denizcilik okullarının açılması, kadınların sosyal hayatta daha fazla yer almaya başlaması, kadın hakkındaki negatif düşüncenin -uzun zaman da alsa- yıkılmaya başlamasıyla artık kadınlar da denizcilik sektöründe ipleri eline almaya başladı. Birçok konuda olduğu gibi bunda da yine dünyanın gerisindeyiz ancak hızlı adımlarla ilerliyor Türk kadınları da... 1974 yılında kurulan WISTA, tam adıyla Women's International Shipping & Trading Association'ın (Uluslararası Kadınlar Gemi Nakliyesi ve Ticaret Birliği) 2010 yılındaki genel kurulunu İstanbul'da yapan Türk kadın denizciler, şimdi de Akdenizli meslektaşlarını ağırlamaya hazırlanıyor.
Tüm dünyadaki kadın denizcileri çatısı altında toplayan WISTA'nın Türkiye oluşumu, 13-14 Mayıs tarihlerinde İstanbul'da Akdenizli kadın denizcileri misafir edecek.   20 kadar denizci kadın, 2009 yılında WISTA'nın Türkiye ayağı olarak örgütlenerek Türk Denizci Kadınlar Derneği'ni kurdular. Dünyanın diğer ülkelerindeki meslektaşları da Türk Denizci Kadınlar Derneği'ne destek olmak için genel kurullarını İstanbul'da yaparak ilgiyi buraya toplamayı tercih etti. İki yıl gibi kısa bir sürede üye sayısını 48'e çıkaran denizci kadınlar, şu günlerde ikinci uluslararası organizasyonlarına hazırlanıyorlar. 
Derneğin dönem başkanlığını Nuvara Uslu Erdönmez yapıyor. Erdönmez, derneğe üye olan kadınların yaklaşık olarak 500 milyon dolarlık iş hacmine sahip olduğunu söylüyor. 4,5 yıldır bu sektörde yer alan Erdönmez, tesadüfen girdiği denizcilik mesleğinde gemi brokerı olarak görev yapıyor. Erdönmez, Türkiye'de denizcilik alanında çalışan üst düzey kadınların sayısının yüzde 11 olduğunu belirtiyor, bu oran dünya sıralamasının çok gerisinde sayılmaz. Özellikle siyaset dünyasını düşündüğümüzde kadınlar bu denizcilikte iyi bir noktaya doğru ilerlediklerini söyleyebiliriz.
WISTA, GEÇEN YIL YÜZDE 40 BÜYÜDÜ
Türkiye'deki gelişme, dünyayla paralel ilerliyor. 25 ayrı ülkeden 1200'ü aşkın üyesi olan WISTA, iki yıl içinde yüzde 40 gibi bir büyüme gösterdi. Organizasyonun dünya çapında ses getirmesi ise 2008 yılında yaşandı. New Orleans'ta düzenlenen 'Yükselen profil ve azalan ayak izleri' başlıklı konferansla sektörün dikkatini çeken WISTA, uzun zamandır ihtiyaç duyulan bir yapılanma olduğunu da kanıtlamış oldu.  Kuruluş amacı, denizcilik sektöründe çalışan kadınların dayanışmasını sağlayarak sorunların çözümü, kolektif düşünce üretimi, bilgi ve deneyimin paylaşılmasını sağlamak. Bu amaçla da hem dünya çapında hem de bölgesel ve yerel organizasyonlara imza atılıyor. İşte WISTA Med de bu tür toplantılardan biri.
Denizci kadınlar bir yandan da sosyal projelerle ilgileniyorlar. Denizi ve denizciliği sevdirmek için öğrencilerle bir araya gelen ve çeşitli etkinlikler düzenleyen WISTA Türkiye üyeleri, engellilerle de sık sık bir araya gelmeye özen gösteriyor.

İstanbul'u da gezecekler
Organizasyona büyük bir titizlikle hazırlanan WISTA Türkiye üyeleri, çok sayıda önemli konu ve konuşmacı belirlemiş. WISTA Med Konferansı'nda Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güldem Cerit, Gemi Brokerları Derneği Başkan Yardımcısı Bahadır Tonguç, WISTA İsveç eski Başkanı Berit Blomqvist kadın denizcilerle buluşacak.
Mesleki çalışmaların yanı sıra kültürel etkinlikler de yapacak olan kadınlara İstanbul'un tarihi ve turistik yerlerini de gezdirecekler. Hatta Kapalıçarşı'da özel bir alışveriş turu da yapılacak.

Sebago denizciliğini bir kez daha kanıtladı
Denizcilerin resmi ayakkabısı desek yanlış olmaz Sebago için. 1946 yılında üç İngiliz tarafından el yapımı tasarımlarla tekneciler için özel deri ayakkabılar üretmek amacıyla kuruldu Sebago. Kısa sürede öyle büyük bir başarı elde etti ki 1954 yılında bir milyon ayakkabıya imza atmıştı. Ünü İngiltere'yi aşıp yavaş yavaş Avrupa'ya yayıldı ve 'denizcilerin kült markası'na dönüştü. 1980'li yıllarda da önce ABD ardından başka ülkelerde yarışlara ve yarışçılara sponsor oldu. Gün geçtikçe ürün yelpazesini genişleten ve yeni markalar yaratan Sebago, birkaç yıl önce Türkiye'de de atağa geçerek, çeşitli şirketlerle distribütörlük anlaşması imzaladı.
Sebago'nun son reklam kampanyası da gerçek bir denizci olduğunu gösteriyor. Ayakkabı şeklinde üretilen bir tekne Avrupa kıyılarında boy gösterip, herkesin dikkatini çekiyor. Yaratıcı ve dikkat çekici bir tanıtım değil mi? Bir tane de İstanbul'a istiyoruz!

Adidas'tan teknecilere özel ayakkabı
Spor giyimin önemli markalarından Adidas, yeni ayakkabı modeliyle denizcileri fethetmeye hazırlanıyor sanki. Ahşap görünümlü deri ayakkabı teknede rahatça kullanılabilecek şekilde tasarlanmış. ZX 700 kod adlı ayakkabı, dışarıdan şık, içerinden ise spor ayakkabı özelliklerine sahip. Ayakkabı kısa bir süre sonra satışa sunulacak.

"deniz.20110430230337.jpg"

Denizcilerden ilham alanlar
Deniz ve denizcilerin kendilerine has giyimleri, objeleri, kısaca bir yaşam biçimleri var. Bu farklı tarz da modanın farklı alanlarını etkiliyor. Bazıları sadece denizciler için üretim yaparken daha geniş bir kitleye seslenenler ise denizden yola çıkarak yaşamın her alanında kullanılacak tasarımlara imza atıyorlar. Bu yıl da çok sayıda modacının koleksiyonunda deniz teması var. Bunlardan biri dünyaca ünlü İtalyan modacı Galvanni. İki ayrı ilkbahar-yaz koleksiyonu hazırlayan Galvanni'nin bu koleksiyonlarından biri 'marine' temalı. Denizcinin üstüne yapışmış olan 'mavi-beyaz'ın yanına lacivert ve kırmızıyı ekleyen Galvanni, giyimi  rahat ve şık tasarımlara imza atmış. Çekimler de doğal olarak marinada yapılmış! Christian   Dior'un yeni koleksiyonunda denizin izleri hakim. Kıyafetler, çantalar, ayakkabılar denizin rahatlığını da taşıyor.

<p>Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, koronavirüs aşısına dai

Bakan Koca paylaştı: Aşı uygulaması hakkında pratik bilgiler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İzmir'de aslan yavrusu bulundu

İran, Hint Okyanusu'ndaki temsili hedeflere uzun menzilli balistik füzeler fırlattı