• $7,536
  • €9,017
  • 409.459
  • 1538.04
17 Nisan 2011 Pazar

5 yıldızlı tekneyle Afrika'da safari turu

Kıta Afrika'sının ortalarında, adını bile yeni duyduğunuz bir nehirde seyreden lüks bir teknede olduğunuzu, teknenin üst katındaki havuzda serinleyip elinizde içkinizle su içmeye gelen fil sürüsünü izlediğinizi düşünün. Kafanızı diğer yöne çevirdiğinizde bir gergedanın suyun içinde keyif yaptığını, kıyıda ağzı açık uyuyan timsahların dişlerinin arasındaki et kalıntılarıyla karnını doyuran  kuşları göreceğinizi hayal edin.  Geride binlerce yıllık ağaçlar, daha önce hiç görmediğiniz ve göremeyeceğiniz kuşlar... Etrafta ne bir araç ne insan sesi...

Şehrin keşmekeşi, günlük koşuşturmaca içinde yukarıda kısaca betimlediğim tablo hayal gibi görünebilir ancak değil, çünkü bir uçağa atlayıp Afrika'nın gizemli nehirlerinde safari turu yapan teknelerden birine bindiğinizde kendinizi bambaşka bir dünyada bulacaksınız.
Son yıllarda farklı nehirlerde, farklı güzergahlarda tur düzenleyen teknelerin sayısı hızla artıyor. İnsanların tatil kavramına bakışının değişmesi, farklı ortamlar, farklı tatlar keşfetme isteğinin artmasıyla 'tekneyle safari turu' ön plana çıkıyor. İşte bu teknelerden biri kıtanın en büyük dördüncü nehrinin adını taşıyan Zambezi River Queen... Zambezi ehrinin en büyük kollarından biri olan ve Botswana sınırları içinde yer alan Chobe Nehri üzerinde misafirlerini Afrika'nın derinliklerine keyifli bir yolculukla götüren tekne, birkaç yılda dünyanın farklı ülkelerinden çok sayıda kişiye ev sahipliği yaptı.

KRALİYETE LAYIK LÜKS
İlk olarak el değmemiş vahşi doğayı keşfetmek isteyen ancak çeşitli korkulara sahip olanlar, evindeki lüksü de doğanın içinde bulmak isteyenler için tekneyi kısaca tanıtalım. Öncelikle oldukça lüks bir tekne olduğunu söyleyelim, fotoğraflardan da anlaşılıyor. 3 katlı olan teknede 10 süit, 4 de master süit var. Her süitte klima, lüks bir banyo, oldukça rahat yatak ve özel balkon bulunuyor. Teknenin giriş katı yani lounge bölümünde kütüphane, oyun salonu ve dinleme grupları ikinci katta süitler var. Son katsa seyir terası, havuz, güneşlenme alanı, restoran ve bardan oluşuyor. Teknede yemekler çok kaliteli, özel aşçılar yöresel tatları da konuklarına sunuyorlar. Turlar genellikle 3 günlük ancak isteyen birkaç gün daha uzatabilir. Her gün için farklı etkinlikler var. Tatiliniz boyunca dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz doğa harikaları özel rehberler aracılığıyla anlatılıyor.
Peki Chobe Nehri'ni farklı kılan ne? Öncelikle şunu belirteyim gezi sadece Chobe ile sınırlı değil, örneğin Victoria Şelalesi'ni görmek için Zambezi Nehri'ne de geçiliyor. Tekneden karaya çıkılıp kısa bir yolculuktan sonra kendinizi Tolkien'in romanlarındaki Orta Dünya'da hissetmenizi sağlayacak doğa harikalarıyla karşılaşacaksınız.
Tur şirketi, üç günlük tatilin içine bölgenin en çok görülmesi gereken yerleri almış, eğer grup olarak gidilirse kişisel isteklere de öncelik tanınıyor. Zambezi, Chobe ve Okavango nehirleri her ne kadar Afrika'nın en büyüğü olmasa da en çok su taşıyan nehirler. Hatta bazı teoriler bu üç nehrin milyonlarca yıl önce tek bir nehir olduğunu söyler. Denize ve göle kavuşmadan önce geçtiği her yere hayat veren bu nehirler, zengin bir fauna ve flora yaratıyor. İşte bu yerlerden biri Chobe Milli Parkı. Dünyanın en zengin fil ailesi burada yaşıyor, tahminler 120 bin civarında... Leoparlar, aslanlar, bufalo sürüleri, Afrika geyiği, zürafa, su aygırı ve timsahlar Chobe'nin sakinleri arasında. Bu güzergahı farklı kılan bir başka özellikse zengin kuş türleri... Seyahatiniz sırasında 'puhu kuşunu' bile görmeniz mümkün ancak biraz şanslı olmanız gerekiyor.
Tatil boyunca Ulusal Park ziyaretinin yanı sıra nehirde balık avlamak, çevredeki köyleri ziyaret etmek, kuş gözlemi yapmak gibi farklı etkinlikler de var. Dünyanın en güzel şelalelerinden biri olan Victoria ile karşılaşmanızsa unutamayacağınız bir an olabilir. Teknenin çok kullanışlı bir internet sitesi var, tüm sorularınıza yanıt alabilirsiniz, uçuşlar, fiyatlar, transferler kısaca gerekli tüm bilgiye ulaşabilirsiniz.
www.zambeziqueen.com

African Queen'le günü birlik turlar
Afrika'ya tatile gittiyseniz bir gününüzü Zambezi Nehri'nde günübirlik turlar yapan dünyaca ünlü African Queen'i mutlaka görün. İrili ufaklı onlarca kaynak tarafından beslenen Zambezi, genişliğinin 1.380 metreye ulaştığı noktada Victoria Şelalesi'nden aşağı dökülüyor ve Zambiya ile Zimbabve arasında yaklaşık 720 kilometre akıyor. Bu uzun seyahat boyunca geçtiği her yerde görenleri heybetiyle şaşırtıyor Zambezi...
Zambezi Nehri'nde konuklarını gezdiren African Queen, iki güverteden oluşuyor. Üst güvertede dinlenmek ve eğlenmek için ayrılmış. Tekneye binip üst katta kendinize bir yer bulup rahat koltuğa yayılın. Tekne hareket edince mangallar yakılıyor, içki servisi başlıyor. Karayolu seyahatiyle asla görülemeyecek köşeler, hayvanlar görüp seslerini duyacaksınız. Suyun içinde keyif yapan suaygırı ailesinin keyifli keyifli oynamalarına kanmayın çünkü rakamlar Afrika'da en çok insan öldüren hayvanın su aygırı olduğunu gösteriyor. Gündüzleri başka hayvanların saldırısına uğramamak için sudan çıkmıyorlar, gece de otlanmak için karaya çıkıyorlar. Keyifli bir gün geçireceğiniz ve fotoğraf makinenizi elinizden indirmeyeceğiniz kesin.

<p>Bomba arama köpekleri 'Ban' ve 'Tim', Barış Pınarı bölgesindeki sivil halka yönelik büyük bir sal

Barış Pınarı bölgesinde 'Ban' ve 'Tim' büyük saldırıyı önledi

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi