• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
18 Ağustos 2013 Pazar

Oteller denizin üstüne taşınıyor

Ada şeklinde tekneler, denizin altında oteller derken otelcilik de yeni trend denizin üstü olacak. Dünyanın birçok yerinde fütürist tasarımcıların gündemi bu oteller oldu. Aslında bu yöntem uzun yıllardır tropikal bölgelerde kullanılıyor. Küçük bungalovlar şeklindeki bu oteller özellikle balayı tatili yapanların büyük ilgisini çekiyor. Ancak yeni sürüm deniz üstü otelleri bu geleneksel yapılardan oldukça farklı. Çoğu uzay üssünü andıran bir mimariye sahip ve teknolojinin en son yenilikleriyle donatılıyor. Çünkü bu trendin iki nedeni var: Birincisi daha çevreci yapılar yapmak, diğeri de güvenlik. Birkaç yıldır uluslararası toplantılarda bu yeni tarz otellerin hem daha basit hem de daha güvenlikli olduğu tartışılıyor. 


Bu tartışmada yine Batı ve Doğu’nun kültür ve beğeni farkı ortaya çıkıyor. ABD’li ve Avrupalı tasarımcılar ve mimarlar daha basit ve çevreci yapılara yoğunlaşırken Dubai, Malezya, Rusya gibi gösterişi seven ülkeler denizin üstünde dev otelleri daha çok seviyor. 
Deniz üstü otelleri turizm sektörünü de ikiye bölmüş durumda. Londra merkezli İngiltere’nin en büyük tur operatörlerinden Thomson Holidays’in düzenlediği ‘Geleceğin Tatili Forumu’ adlı toplantı bu tartışmaya sahne oldu. Forumda sunulan ‘2024: A Holiday Odyssey’ başlıklı raporda geleceğin otellerinin uzak yerlerde değil, denizin üzerinde katlanabilir ayaklar üzerine kurulacağı, gerektiğinde deniz altına inebileceği yer aldı. Hatta duvarların şeffaf olduğu, bakla şeklinde yapılmış deniz altı ve üstü otellerin terör tehlikesinden uzak olduğuna da vurgu yapıldı. 

YOLA, ALTYAPIYA GEREK YOK

Thomson Holidays yöneticisi Rachel O’Reilly, bu yapıların çevreci özelliklerine de şöyle vurgu yaptı: “Bu otellere ulaşmak için altyapı ve yollar gerekmiyor. Helikopterle ulaşım yeterli.“ Yine Londra merkezli M3 Architects adlı şirketin tasarladığı otel tam da bu tanıma uyuyor. Bakla şeklinde camlardan oluşan ve bir dönme dolaba benzeyen bu otel tasarımı büyük ilgi gördü. Şirketin yöneticisi Nadi Jahangiri, yapıların Berlin Reichstag ya da London Eye teknolojisi kullanılarak verimli bir şekilde yapıldığını söylüyor. Jahangiri “Birileri artık değişimi sağlayarak böyle otelleri inşa etmek zorunda. Otellerin 72-104 milyon dolara mal olacağını sanıyoruz. Bakla şeklindeki oteller daha şimdiden yat sahiplerinin ilgisini çekti ve siparişler aldık” dedi. 

ENERJİ MALİYETİNİ DE AZALTIYOR

M3 Architects’in tasarımının dışında farklı konseptler de var. Uzay mekiğini andıran ve bir bölümü denizin altında olan bir başka otel daha var. ABD’li bir mimarlık şirketi tarafından tasarlanan bu otelde misafirlerine çevre, sadelik ve huzur vaat ediyor. 
Deniz altı otel ve otellerde güvenliği sağlayan akıllı kartlar, retina taramaları, yakında turizm sektörünün vazgeçilmezleri arasına girecek. Ayrıca artan enerji maliyetlerini minimuma indirmek de bu otellerin hedefleri arasında. Daha çevreci malzemelerden yapılan, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmayı hedefleyen deniz üstü otellerinin yapımı çevreyi asgari düzeyde etkileyecek şekilde planlanıyor. 

<p>Yumenoshima Okçuluk Alanı'nda 29 Temmuz Perşembe günü yapılan ilk tur maçında Lüksemburglu Jeff H

Altın çocuk Mete Gazoz

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı