• $13,4677
  • €15,2719
  • 800.953
  • 1945.07
11 Ağustos 2013 Pazar

Kaptanlar uyanık olun hackerlar işbaşında!

İtalya’nın Güney sahillerinde gezen lüks bir tekne, GPS sinyallerine uzaktan müdahale edilerek rotasından saptırıldı. Üstelik bunu mürettebatın ruhu bile duymadı! Tekne sahibinin özel izniyle gerçekleşen bu çalışma, bilimsel bir ekip işi. Ancak ortada açık bir sorun olduğu kesin: Ya hackerlar da bu yöntemle gemileri rotasından saptırırsa! 

Hacker’lık son yılların en popüler konularından biri. WikiLeaks’in yarattığı etki hâlâ konuşuluyor. Türkiye’de de Redhack adlı hacker grubu genç yaşlı herkes tarafından biliniyor. Onlar kamu kurumlarının, bankaların, güvenlik örgütlerinin en korkulu rüyalarından biri… “Girilemez” denen bilgisayar ağlarına girip gizli bilgileri deşifre ediyor, yasadışı ilişkileri ortaya çıkarıyorlar. Yaptıkları her ne kadar kamuoyunda ilgiyle izlense de yaptıkları yasal olarak suç!  İşte bu hackerlar yakında denizciler için de sorun olmaya başlayacak. Çünkü Avrupa’da bir ilk yaşandı ve sahte GPS sinyalleriyle bir geminin rotasını değiştirmeyi başardılar. Aslında bu yasal bir işlemdi çünkü ABD’li üniversite öğrencileri, geliştirdikleri sahte GPS sinyali üreten cihazla, 80 milyon dolarlık bir yatı kontrol etmeyi başardı. Yatın mürettebatı, navigasyon sistemlerinin ele geçirildiğini ve farklı bir rotada seyrettiklerini fark etmedi. 
Olay İtalya’nın Güney açıklarında geçen ay gerçekleşti… ABD’deki Texas Üniversitesi öğrencileri hocalarının da desteğiyle teknenin yönetimini ele geçirdi. Cihazı kullanan hacker, sahte GPS sinyallerinin kademeli olarak gücünü artırıyor ve uydu sinyallerini bastırıyor; ardından da navigasyon sistemini ele geçiriyor. İtalya’daki olayda hacker, alarm sistemini çalıştırmadan navigasyon sistemini kontrol ettikten sonra, geminin rotasını 3 derece değiştirmiş. Mürettebat durumu fark edip gemiyi tekrar rotasına sokmuş daha doğrusu eski rotaya döndüklerini sanmışlar ancak tekne hacker’ın istediği rotada yoluna devam etmiş. Profesör Todd Humphreys’in başını çektiği denemeden yat sahibinin haberi varmış. 
Projeyi yürüten isimlerden Profesör Humphreys, küresel mal nakliyatının yüzde 90’ının deniz ve okyanuslarda yapıldığına dikkat çekerek, denemenin güvenlik amaçlı olduğunu belirtiyor. Ancak ‘canı sıkılan bir hacker’ ya da bu işten para kazanmayı isteyen kötü niyetli birileri, deniz trafiğini istediği gibi kontrol edebilir; şimdi olmasa bile yakın zamanda bu tür olayların yaşanabileceğini tahmin etmek zor değil. 

NİRVANA’YA ULAŞMANIN BEDELİ 600 MİLYON TL

Bu mega süperyat satılık. Adı Nirvana, fiyatı ise 200 milyon pound yani yaklaşık 600 milyon TL. Güney Afrikalı Oceanco şirketi tarafından inşa edilen ve Avustralyalı ünlü yat tasarımcısı Sam Sorgiovanni’nin imzasını taşıyan Nirvana, Edmiston adlı şirket aracılığıyla satılıyor. Nirvana için Monaco’da ciddi bir rekabet yaşanıyor. 88,5 metre uzunluğundaki 600 milyon TL’lik Nirvana, dünyanın sayılı lüks yatları arasında... 12 kişinin geceleyebildiği yatın üç boyutlu sinema salonu, helikopter pisti ve 2 araçlık garajı bile var. 
Yatın satışını yürüten Edmiston yetkilisi Alexander Bucher, Nirvana’nın dünyadaki sayılı yatlar arasında olduğunu belirterek “Yüzme platformundan yata çıktığınızda, 7,5 milyon dolarlık bir havuzla karşılaşıyorsunuz. Üst güvertede ise büyük ve tam donanımlı bir spor ve SPA bölümü var. Kısaca Nirvana da lüks ve kalite adına her şey var. Bu nedenle satışta da bir rekabet yaşanıyor ancak henüz bir gelişme yok, istediğimiz fiyata ulaşamadık” diyor. 

27 METRELİK GULET 1,5 MİYLON TL’YE YAPILDI 

Bodrum merkezli Roda Yat Tersanesi bir rekora imza atarak 27 metrelik lüks guleti 5,5 ayda bitirdi. Çeşme’de özel bir firma için zaman taahhütlü olarak yapılan teknenin inşasında 60 kişi çalıştı. Şu an testleri yapılan ‘Seagull’ adlı klasik tekne, Çeşme’deki sahiplerine teslim edilecek. 1,5 milyon TL’ye mal olan Seagull, 27 metre uzunluğunda, 6,85 metre genişliğinde. Akaju ağacından yapılan gulette iki master ve iki konuk olmak üzere dört kabin bulunuyor. 

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar