• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
8 Eylül 2013 Pazar

Günlük 55 bin euroya dünya turu

CruIse turları, tekne kiralamak, charter turlara katılmak Türk tatilcilerin ilgi gösterdiği seçenekler arasına girdi. Hatta artık sıkıcı hale bile geldi, her tatilde birbirine benzer rotalar, aynı duraklar… Aynı durum dünya için de geçerli, hatta onların bizden daha önce denizlere açıldığını düşünürsek Avrupalılar için sorun daha da büyük. Güney Akdeniz, Adriyatik ve Yunan adalarını ezberlediler. Karayipler komşu kapısına döndü. Turizm şirketlerinin kimi tekneleri yeniliyor, hizmetlerini farklılaştırıyor; kimi de rotalarını. Sherakhan adlı yatın sahipleri de ilginç rotaları tercih edenlerden. Harap bir ticari geminin kalıntılarından yaratılan 228 metrelik Sherakhan, 2005 yılından bu yana charter hizmeti veriyor. 26 kişinin konaklayabildiği yatı ister ekibi tamamlayıp kapatabilir, isterseniz yeni dostlar edinmek için yalnız, çift, ailece ya da küçük gruplar halinde tura çıkabilirsiniz. 18 kişilik güneşlenme alanı, jakuzi, geniş decki, lüks tasarımı ve otelleri aratmayan servisiyle Sherakhan, 5 yıldızlı hizmet veriyor. İki katlı yemek odası, SPA merkezi, eğlence bölümleriyle de sıkılmadan zaman geçirmek için  seçenek sunuyor. Güvertede masaj yaptırmak ya da jakuzide içkinizi yudumlayarak kitap okumak, sohbet etmek; tercih size kalmış... Yatın deniz sporları için de yeterince malzemesi var, kanolar, jetskiler, sürat tekneleri... Sherakhan’ın rotaları da çok cezbedici. Yatın sahipleri, “Artık Adriyatik’te bilmediğimiz nokta kalmadı, herkes aynı restorana gitmekten, aynı yerde gezinmekten sıkıldı” diyerek 2010 yılında alternatif bir rota belirlemiş. Patagonya ve Antarktika turu başlatmış. “Antarktika’da iken neden Güney Afrika’ya, oradan Maldivler, Şeyseller, Güneydoğu Asya ve Fiji’ye gitmiyoruz. Bu duraklara da uğrayabilir ya da daha kısa turlar için birkaç nokta seçilebilir diye düşündüm” diyor yatın sahibi. Ve 2014 yılı için dünya çapında charter odaklı bir rotayı takip edecek bir devrialem planlıyor. 2014-15 sezonu için Karayip’lerden sonra önce Güney Afrika, Hint Okyanusu, Güneydoğu Asya, Güney Pasifik ve Orta Amerika, Antarktika… Irian Jaya gibi dalışçıların gözdesi olan noktalarda dalış yapmak, kabile kültürünün hâlâ hakim olduğu Papua Yeni Gine bölgelerinde karaya çıkmak, Falkland Adaları’na sinmiş İngiliz kültürünü göstermek, Madagaskar ya da Brunei’de denize girmek. 
Bu kadar maceranın ve keyfin bedeli de biraz yüksek. Teknenin günlük kirası 55 bin euro, tura Amazon ve Antarktika da eklendiğinde 65 bin euroya çıkıyor. Rotalar ve tarihleri hakkında bilgi edinmek isteyenler http://www.ycoyacht.com/ adresinden  ulaşabilir.

YÜZLERCE YUNUS VE BALİNA ÖLECEK!

Gündem, savaş... ABD’nin öncülüğünde NATO, Suriye’ye müdahale edecek mi, etmeyecek mi tartışması sürerken ABD, askeri gücünü artırma çalışmalarını da sürdürüyor. Son haber ABD ordusunun 2014-2019 yılları arasında sualtı patlaması tatbikatı yapacağı. Bu haber duyulunca bilim dünyası ve çevrecilerin itirazları da başladı. Zira sualtı patlaması tatbikatları yüzlerce yunus ve balinanın ölümüne neden olacak. ABD donanması Hawaii, Güney California ve Florida’nın Batı kıyı şeridinde tatbikat yapacağını, bununla ilgili gerekli izinlere başvurulduğunu bildirdi. 
ABD Donanması Çevre Hazırlık Birimi Başkanı Amiral Kevin Slates, “Donanma mümkün olduğu sürece simülatörlerden yararlanıyor. Ancak askerlerin yeni teknolojileri nasıl kullanacaklarını öğrenmesi ve donanmanın elinde bulundurduğu imkânları gerçek anlamda test edebilmesi için bu tatbikatların yapılması hayati önem taşıyor” dedi. Uzmanlar tatbikatın Doğu yakasında 186, Hawaii ve California açıklarında ise 155 balina ve yunusun ölümüne neden olacağını tahmin ettiklerini açıkladı. Uzmanlar ayrıca tatbikatlarda kullanılacak sonarların milyonlarca deniz canlısına zarar vereceğini ve davranış biçimlerini değiştirerek toplu ölümlere neden olabileceğini iddia etti.

<p>Otto Yayınlarından çıkan 'Nebevi Liderlik ve Hz. Muhammed'  kitabı 508 sayfadan oluşuyor. Hz. Pey

Yalçın Akdoğan'ın yeni kitabı: “Nebevi Liderlik ve Hz. Muhammed”

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor