• $16,9817
  • €17,5109
  • 984.847
  • 2406.1
19 Mayıs 2013 Pazar

Full Metal Crusie’da bir hafta!

Temalı cruise turlarına alışkınız; peki ya sadece ‘metalci’leri ağırlayan bir gezi.... Geçen hafta ilki yapılan, 2 bin kişinin katıldığı bol konserli, etkinlikli ve hatta dövmeli ‘full metal cruise’, içkinin su gibi aktığı bir tür festivaldi


Daha önce bu köşede farklı cruise turlarını yazmıştık ama bu kadar yaratıcısına ilk kez rastladık. ‘Full Metal Cruise’un 2 bin ‘metalci’ yolcusu, bir hafta süren tatilde ‘kurtlarını döktü’... Alman seyahat acentesi TUI’nin fikir babalığını yaptığı bu gezi, ‘Full Metal Cruise’ adlı gezi teknesinde yapıldı. 5-12 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen bir haftalık etkinlik boyunca metalciler, gönüllerince eğlenip yaşam tarzlarına uygun bir tatil yaptılar. 


Hamburg Limanı’nda başlayan gezi, İngiltere (Southampton), Hollanda (Amsterdam) ve Fransa ayağından oluştu. Cruise seyahatinin ana teması ‘metal’. Dolayısıyla gemideki tüm aktiviteler bu yaklaşım üzerine kurulu; ancak katılımcılara karaya çıktıkları yerlerde Londra, Amsterdam ve Paris’te bir gün geçirme fırsatı da verildi. 
Organizasyonun arkasındaki isimler efsanevi Wacken Open Air festivalinin düzenleyicileri. Organizatörler, etkinlik için 2013’ün ‘en ağır metal etkinliği’ diyor. Turun ilk gününde gemiye yerleşen 2 bine yakın metalci, geminin farklı yerlerindeki etkinliklere katıldı. Havuz kenarında, tiyatrodaki metal etkinliklerinin yanı sıra temalı filmler, küçük konserler de vardı. 

HEDEF GENÇLER 
İsteyen de güneşlenerek ya da casinoda zaman geçirdi. Konser ve kara gezileri dışında metal karaoke, komedi gösterileri, müzisyenler için atölye çalışmaları, film geceleri, imza oturumları da yapıldı. 
Misafirler karada geçirdikleri 3 günün dışında teknede geçirdikleri sürede 20’den fazla grupla müzik ziyafeti çektiler. İsteyenler de ünlü ustalara dövme yaptırdı. 
TUI Cruises Başkanı Richard Vogel, “Artık farklı farklı hizmetler verme dönemi başladı. Metalcilerin bu büyük potansiyelini kullanmak istedik ve onlara da farklı bir deneyim sunuyoruz. Artık gemilere genç kitleleri de çekmemiz gerekiyor. Cruise gezileri sadece emeklilere özel olmaktan çıkmalı” diyor. 
Wacken Air Festivali’nin düzenleyicileri de ‘klasik kitlelerine’ farklı bir hizmet verdikleri için mutlu. Organizatörlerden Holger Hübner, “Biraz daha fazla para harcayarak hem bir festivale katılma hem de tatil yapma fırsatı veriyoruz. Çamur içindeki festival alanları da farklı; bu da değişik bir deneyim” diyor. 
Yolcular, konserler, yemek, konaklama dahil kişi başına 1.400 dolar ödedi. Karadaki transferler de bu ücretin içinde ancak harcamalar yolculara ait. Katılımcıları en çok mutlu eden konu elbette ‘sınırsız içki.’ Kimi sabah kahvaltısını içkiyle yaparken kimi de jakuziyi birayla dolduruyor. Ancak ‘lüksü seven’ bazı yolcular içkilerin daha kaliteli olması gerektiğini düşünüyor. Ya da parasını verip daha kaliteli içki isteyenler de var… 
Turun son gününde metalcileri Hamburg Limanı’nda büyük bir sürpriz karşıladı. Yolcular, limana kurulan dev sahnede konserler ve havai fişek gösterileri izledi; ardından da evlerinin yolunu tuttu. TUI, tura ilgiden oldukça memnun, temmuzda yeni bir etkinlik daha düzenlemeyi planlıyorlar. 

GOLFÇÜLERE DE ÖZEL GEMİLER VAR
TUI, metalcilerin yanı sıra çocuklu aileler, düğün törenleri ve golfçüler için de farklı turlar düzenliyor. Golf turları şu sıralar Kuzey ülkelerine yapılıyor. Gemiyle yola çıkan golfseverler, yolculuk boyunca mini sahalarda golf oynayabiliyor, deneyimlerini paylaşıyor, golfle ilgili toplantılara katılabiliyor. Karayoluyla farklı golf sahalarına transferleri sağlanıyor.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı