• $13,4959
  • €15,2679
  • 800.766
  • 1945.07
17 Şubat 2013 Pazar

En pahalı tekneler ilk gün satıldı

 Fuarın en pahalı iki teknesi şimdiden satıldı bile. O tekneleri kimler aldı; uzaktan kumandalı balıkçı tekneleri; kabinli ve ahşap şişme botlar ve daha fazlası yazıda … 

Bir yıllık aradan sonra 15 Şubat’ta kapılarını yeniden açan CNR Avrasya Boat Show, geçmiş yıllara göre çok daha gösterişli ve verimli başladı. Binin üzerinde markanın katıldığı fuarın VIP açılışı büyük ilgi gördü. Fuar 24 Şubat’a kadar açık olacak.  Özel konukların ağırlandığı açılışta, fuarın en gözde yatlarının önünde kuyruklar oluştu. Bu ilgi ticarete de yansıdı ve fuarın en pahalı teknesi olan Numarine 78 HT ilk gün satıldı. Bir başka satış ise Absolute 70’ten geldi. Hatta bu teknenin fuara gelmeden yaklaşık bir hafta önce satıldığı konuşuluyor. 
Mor rengiyle dikkat çeken ve ejderha benzeri çizgilere sahip Numarine 78 HT’yi Uzakdoğulu bir ismin aldığı ve yatın fuar bittikten sonra yola çıkacağını duydum. Segmentinin en hızlı tekneleri arasında gösterilen 78 HT’nin açıklanan satış fiyatı  2 milyon 380 bin euro. 
Absolute Yacht da fuarda ‘göz bebeklerini’ sergiliyor. İşte bu teknelerden biri olan Absolute 70 de satılan pahalı tekneler arasında. Teknenin fuara gelmeden bir hafta önce satıldığı belirtiliyor. Fiyatı 1 milyon 400 bin doların üstünde. Hidrolik yüzme platformu, oturma grubu ve güneşlenme alanları gibi konfor özellikleriyle dikkat çeken Absolute 70’in iki tane açılır cam tavanı var.
Fuarda her bütçeye, her ihtiyaca, her zevke göre ürün bulmak mümkün ama balıkçı teknelerinin sayılarının arttığı rahatça görülüyor. Lüks bir yatla yarışan tasarım ve fiyatlara sahip olanların yanı sıra son teknolojiyle donatılanlar da dikkat çekici. Bunlardan biri de 300 metreye kadar uzaktan kumanda edilebilen av teknesi Koltana. Kıyı, açık deniz ve göllerde rahatça kullanılabiliyor. Arkasındaki şamandıranın batması veya oltanın eğilmesiyle balığın tutulduğu anlaşılıyor. Ayrıca av bölgesindeki balık çeşitlerine göre şamandıra büyütülerek olası çok büyük balıklara karşı teknenin direnç kazanması sağlanıyor. Navigasyon sistemleri, tekne aksesuarları, güvenlik malzemeleri en az tekneler kadar ilgi çekiyor. Örneğin suya değer değmez şişen cankurtaran yelekleri, sadece denizciler için değil, havayollarında bile kullanılabilir.

ŞİŞME BOTTAN TEKNE YAPTILAR

Fuarın bir diğer sürpriziyse şişme bottan yapılan tekneler. Avrupa’da trend olan bu botları Türkiye’ye Bergsen Marin getiriyor. Şık dizaynı, teknolojisi, hızı, işlevselliği ve fiyatıyla son yılların tercih edilen araçlarından olan şişme botlar, bir teknenin sahip olduğu tüm özelliklere sahip. Bergsen Marin Yönetim Kurulu Başkanı Selim Bergsen, şişme botlarla deniz keyfini pahalı bir zevk olmaktan çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, “Türkiye pazarına yeni girecek botlarımızda teknelerde olduğu gibi ahşap kullanılıyor. Kamaraları da var. Üstelik fiyatları ulaşılabilir seviyelerde” diyor. Teknelerin fiyatı özelliklerine göre değişmekle birlikte ortalama büyüklükte ‘şişme bot’ teknenin fiyatı 155 bin euro.

MARİNALARDAN ÖZEL KAMPANYALAR

Fuar katılımcıları arasında Avrupalı rakipleriyle yarışan yerli marinalar da var. Üstelik bu marinalar, fuar süresince cazip kampanyalara da imza atıyor. Jefi Kamhi’nin Azeri işadamı Mübariz Mansimov’a sattığı eski adıyla Yalıkavak yeni adıyla Palmarina Bodrum, yenilenen yüzüyle fuara katılıyor. Türkiye’nin ilk mega/giga yat projesini hayata geçiren Palmarina Bodrum, fuar süresince standını ziyaret eden ve kontrat yapanlara özel indirim uygulayacak. 
75-120 metrekare arası tekneler için yüzde 5, 121-249 metrekare arası tekneler için yüzde 10,            250 metrekare üzeri ve üstü tekneler için yüzde 15 indirim var.

MARİNTURK DE İNDİRDİ 

Pendik’in merkezinde yer alan Marinturk İstanbul City Port, Avrasya Boat Show’a özel fuar kampanyası başlattı. 
Marinturk, özellikle 18 aylık sözleşme yapan tüm teknelere ilave 6 aylık ücretsiz karap ark veya deniz bağlamanın yanı sıra işçilik, malzeme ve uygulamanın da dahil olarak verildiği ücretsiz ‘zehirsiz boya’ kampanyası da başlattı. Bunların yanı sıra yıllık sözleşmelerde yüzde 30 indirim yapılıyor. 

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar