• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
4 Ağustos 2013 Pazar

Dünyanın en büyük ‘yat-oteli’

Gemide tatil, cruise’lardan aşina olduğumuz bir kavram… Ancak yeni trend olan ‘yat-otel’ler farklı… Alıştığımız ‘yüzer-tatil köyü’ cruise’lardan çok daha lüks süperyatlardan yapılan yat-oteller, bir koya demirli hizmet veriyor… 

SUNBORN adlı Avrupalı turizm ve emlak şirketi, ‘yat-otel’ sayısını beşledi; Londra, Barcelona, Marine ve Princess adlı yat otellere son eklenen Sunborn Gilraltar… İspanya’nın Güney ucu Cebelitarık’ta kısa bir süre önce kapılarını açan Sunborn Gilraltar, sektörde yeni bir dönem başlatmış oldu. Sunborn, sektöre kazandırdığı ‘yat-otellerle’ hem farklı bir hizmet vermeyi amaçlıyor hem de otellerin az olduğu ya da çok dolu olduğu sezonlarda müşterilerine yeni bir fırsat yaratıyor. Görünüşte bildiğimiz cruise gemilerinden farkı yok; onlar kadar devasa ve bir tatil köyünde var olan tüm hizmetler bulunuyor. Ancak bu yat otellerin en büyük farkı cruiselar gibi denizde seyahat etmemesi. Yat oteller bulundukları bölgede limanda ya da uygun bir koyda demirliyor. Müşterileri zamanlarını ister otelde geçiriyor, isterse karada. 

OTEL YOKSA GEMİ VAR

Şirketin Cebelitarık’ı seçmesinin en önemli nedeni, bu bölgenin çok ilgi görmesine karşın tesis sayısının azlığı. Bölgede birkaç tane dört yıldızlı otel var. Tümü de yıl boyu dolu. Bir yıl boyunca bölgeyi tam 12 milyon kişi ziyaret ediyor ve çoğu da konaklayacak yer bulamıyor. Bu ihtiyacı fark eden Sunborn, 180 odalı otel yatıyla büyük ilgi görüyor. 7 katlı yat otelin maliyeti ise 130 milyon euro. Oda fiyatları 300 dolardan başlıyor ancak süitlerde bu fiyat 3 bin dolara çıkıyor. 

YENİ BİR TARZ YARATTIK

Toplam 180 odalı yat otelde, 4 kral dairesi var. Panoramik restoran, SPA, spor salonu, barlar, güneşlenme terası ve havuz da müşterilerine hizmet veriyor. Otelin bir diğer özelliği de iş toplantılarına ev sahipliği yapabilecek altyapıya sahip olması. Balo salonu, büyük ve küçük konferans salonları iş dünyasına da hitap ediyor. Sunborn Avrupa Grup Operasyon Müdürü Hans Niemi, “Süperyatlar zenginliğin ve ayrıcalıklı bir dünyanın sembolü haline geldi. Biz yat otelle, lüks yatlar ve modern beş yıldızlı oteli birleştirerek yeni bir konsept yarattık” diyor. 
Otel oldukça lüks, zaten görünüşünün yarattığı ihtişam misafirlerini ilk bakışta etkiliyor, ikinci etki alanı ise cam köprü. Otelin konukları, cam köprüden geçerek yata giriyor. Otelin en üst katları ise özel konuklar için ayrılmış. Üç katlı bu bölümde ofis ve ev konsepti yaratılmış. Sunborn’un yöneticileri “Biz Gilbartar ile yeni bir otel konsepti yarattık ve çığır açtığımızı düşünüyoruz” diyor. 

ÖDÜLLÜ YATA TÜRKLER TALİP

Dünya Süperyat Ödülleri’nde (World Superyacht Awards) iki ödülü olan Yeni Zelanda bayraklı Zefira adlı tek yelkenli satışa çıkarıldı. Satılmak üzere Bodrum’a getirilen yelkenli için biçilen fiyat 29 milyon 500 bin euro yani 75,5 milyon Türk Lirası. 
Yeni Zelanda’da, Dubois Naval Architects, Fitzroy Yachts ve Remi Tessier’in ortak yapımı olan ve 2010’da denize indirilen bu süper yelkenlinin uzunluğu 50 metre. Kulislerde İstanbul ve Bodrum’da büyük inşaat yatırımları yapan iki ünlü Türk işadamının, yüzme havuzu, güneşlenme terası, bilgisayarlarla donatılmış çalışma odaları, kütüphanesi, 3 master, 5 suit kabini, uydu cihazları ve tam otomatik kullanılabilme özelliği olan yatı görmek için Bodrum’a geleceği konuşuluyor. 

 

<p>Milli Savunma Bakanlığı, son iki ayda yurt içi ve sınır ötesinde terör örgütlerine karşı 10'u büy

2021'de 1595 terörist öldürüldü

Fransa'da 400 evsiz Vosges Meydanı'nda çadır kurdu

Nizip sabunu yurt içi ve dışından yoğun ilgi görüyor

Milas'taki yangında zarar gören 80 hektarlık ormanlık alan havadan görüntülendi