• $9,4946
  • €11,0614
  • 548.341
  • 1519.25
28 Nisan 2013 Pazar

Dünyanın en büyük yatı kimin?

Yıllardır Rus işadamı Abramoviç’in Eclipse’inin olan ‘dünyanın en büyük yatı’ unvanını Almanya’da üretilen Azzam adlı tekne aldı. 180 metre boyu ve 500 milyon dolarlık fiyatıyla şaşkınlık uyandıran yatın sahibinin, son günlerde hızlı hayatıyla gündeme gelen Suudi Arabistan Kraliyet Ailesi’nden Prens-El Velid bin Talal olabileceği konuşuluyor. 

Bugüne kadar üretilmiş olan en büyük yat, nisan ayında denizle buluştu. Almanya’da Lürssen Tersanesi’nde üretilen yatla ilgili ayrıntılı bilgi bulmak mümkün değil, zira hem tersane, hem tasarım ekibi bu konuda konuşmuyor. 180 metre uzunluğundaki Azzam adlı teknenin fiyatı da büyüklüğüne yakışacak kadar yüksek: 500 milyon dolar! 

Nauta Yachts adlı firma tarafından tasarlanan Azzam, Lürssen’in Bremen Limanı’nda dört yılda üretildi. Lürssen’in sahibi Peter Lürssen, başarısını “Azzam, yatçılık tarihinde bir kilometre taşı” sözleriyle değerlendiriyor. Denizde son kontrolleri yapılan ve eksikleri tamamlanacak olan tekne, bu yıl içinde adı ‘sır gibi’ saklanan sahibine teslim edilecek. 
Teknenin fotoğraflarını çeken ‘The Yacht Photo’ adlı fotoğrafçılık firmasından Peter Seyfferth “Güvertede fazla geniş açık alan yok. Daha çok kamaralar üzerine yoğunlaşılmış. Bu nedenle sahibinin Arap olduğunu düşünüyorum zira Arap zenginleri Ruslar gibi kalabalık gruplara parti vermiyor. O nedenle geniş ve açık alan çok az” yorumunu yapmış. 
Abramoviç’e ait olan ve ‘en büyük yat’ listesinde ikinci sıraya gerileyen Eclipse ise 5 katlı. Eclipse’in bir helikopter pisti, bir yüzme havuzu, iki spor salonu ve bir denizaltısı bulunuyor.
Yatın bilinen birkaç özelliğinden biri de 4 adet su jet motoruna sahip olması. Dünyada başka hiçbir yatta bulunmayan bu özellik sayesinde Azzam saatte 52 kilometreden daha fazla yol alabiliyor.
Forbes Dergisi’ne göre, yatın sahibi 11,5 milyar sterlin yani 33 milyar TL’lik servetiyle dünyanın en zengin listesinin 29’uncu sırasında bulunan Prens Talal. Suudi Arabistan Kraliyet Ailesi’nin mensuplarından olan Prens El-Velid bin Talal, kısa bir süre önce Forbes’un açıkladığı zenginler listesine daha yukarıda olması gerektiğini belirterek itiraz etmişti. Talal’ın adı geçen aylarda da altın kaplamalı uçağının satışıyla gündeme gelmişti. 

KÖPEKBALIĞI DEĞİL DENİZALTI
Ürettiği sıra dışı deniz araçlarıyla tanınan ABD’li Innespace şirketi, yine şaşırtıcı bir araçla karşımızda. Denizde görenlerin köpekbalığı sandığı bu deniz aracı, aslında bir denizaltı. 300 beygir gücündeki denizaltının özelliği, suyun altında bir köpekbalığı gibi gidebilmesi. 
‘Seabreacher X’ adlı iki kişilik denizaltı, yüksek teknolojisiyle de dikkat çekiyor. 
Suya dalabilen araç, denizin yüzeyinden 3,6 metre havalanabiliyor. Aslında şirket, denizaltını önceleri yunus şeklinde tasarlamış ancak karar değiştirerek köpekbalığını seçmiş. Denizin üstünde 80 kilometre hızla giden aracın ağırlığı 600 kilogram. 7 kişilik bir ekip tarafından geliştirilen ‘Seabreacher X’in fiyatı 80 bin dolar. Meraklıları ise Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkeleri. 

GEMİ BROKER’I OLMAK İSTER MİSİNİZ?
Deniz ticareti son yıllarda hızla gelişiyor ve bu alanın deneyimli ve eğitimli eleman ihtiyacı da artıyor. Bu alanda kariyer yapmak isteyenler için Gemi Brokerları Derneği’nin başlattığı bu eğitim, bir fırsat olabilir. Dernek yeni başlayanlar veya bilgilerini pekiştirmek isteyenler için ‘Shipbroking and Chartering Practices’ adı altında 12 haftalık kurs açtı. 
Kurs sonunda, tüm katılımcılar gemi bağlamak için gerekli teknik kelimelere hâkim olmak, mukavele okumak ve anlamak, teklif vermek, bağlantı görüşmelerini/yazışmasını yapabilmek ve bağlantı sonrası işlemlerini yapabilme becerilerine sahip oluyor. Eğitimler pazartesi ve perşembe günleri akşam saatlerinde derneğin Kadıköy’deki ofisinde verilecek. Fiyatı ise 1.000 TL. Ayrıntılı bilgi için www.gbdacademy.com adresine bakabilirsiniz.

<p>Navigasyonda araç yerine yaya yolunu açtı. Otomobili merdivende asılı kaldı.</p><p>İlginç olay, s

Navigasyon kazası!

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu