• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
14 Nisan 2013 Pazar

Denizlerin ‘en yeni süperleri’ Trimanlar

Denizler, her geçen gün bir yeniliğe, icada ‘yataklık’ yapıyor. Hayatın diğer alanları için geliştirilmiş bir ürünü, akabinde denizde de görmek mümkün. Tekneler, artık fütüristik ve çevreci. İşte bu yaklaşımla ortaya çıkan trimanlar... 

Polinezya yerlilerinin kayıklarından esinlenerek yaratılan çift gövdeli katamaranların bir üst modeli diyebiliriz, trimanlar için. Ana gövdenin yanına iki ufak gövde daha eklenerek yapılan trimanların popülerliği her gün artıyor. 
Trimanların tercih edilmesinin birkaç nedeni var; derin salmaları olmadığı için sığ sulara girebiliyor, safra taşımadıkları için hafif ve çok daha süratliler. Tek gövdeli teknelerin asla ulaşamayacağı hızlara ulaşabiliyorlar. Seyir sırasında sarsıntının çok daha az olması, içinin diğer teknelere göre daha geniş ve konforlu olması da özellikle aileler tarafından tercih ediliyor.  
Her ne kadar sayıları mega süperyatlar kadar olmasa da son yıllarda denize indirilen birkaç trimaran, özellikleriyle denizci dünyasının çok konuşulanları arasına girdi. 

DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ ULTRALUXUM CXL

Tasarımcılar, bu modeli fütürist tasarımların en iddialılarından biri olarak tanımlıyor. Dünyanın en büyük çok gövdeli yelkenlisi olmanın yanı sıra katlanabilir yan gövdelere sahip. 2012 Eylül’ünde Monaco Yacht Show’da tanıtılan Ultraluxum CXL’in fikir babası, Cabestan saatlerinin usta tasarımcısı Jean-François Ruchonnet. 
Ruchonnet ve ünlü yat mimarı Jean-Jacques Coste’nin işbirliğiyle hayata geçirilen super trimaran tam seyir modunda 23 metre genişliğe sahip. Liman girişlerinde yan gövdeler katlanarak ana gövdeye ekleniyor ve genişlik 11 metreye düşüyor. 
UltraLuxum CXL’in yaşam alanları da çok ilginç. Bir master kamara ve iki konuk kamarasının yanı sıra mürettebat için de özel odalar var. 

GELECEĞİN UZUN MENZİLLİ SÜPERYATI

Sektörün, ‘geleceğin süperyatı’ olarak lanse ettiği Adastra, Hong Konglu bir çift için, sipariş üzerine Çin’deki McConaghy Tersanesi’nde üretildi. Boat International Dergisi tarafından “uzun menzilli deniz yolculuklarının geleceği” olarak yorumlanan Adastra, ikmal yapmadan 4 bin deniz mili yol yapabiliyor. 
15 milyon dolara mal olan ve 5 yılda üretilen ‘geleceğin süperyatı’, 42,5 metre boyunda ve 16 metre genişliğinde. Uzun mesafeli okyanus seyirleri için dizayn edilmiş çünkü teknenin sahipleri Anto ve Elaine Marden bu tür seyahatler konusunda oldukça deneyimli bir çift. Tasarım sürecinde onların önerileri belirleyici olmuş. 22 knot hıza erişebilen Adastra, ana güvertesindeki panoramik camlar sayesinde gün ışığından yararlanıyor. 

AUDI, “BEN DE VARIM” DEDİ

Farklı deniz araçlarına imza atan otomotiv şirketleri arasında Audi de var. Audi Trimaran, henüz tasarım aşamasında... Münih’teki tasarım stüdyosunda hazırlanan bu projenin en önemli özelliği, hibrid sisteme sahip olması, yani hem benzin, hem de elektrikle çalışıyor. Teknenin her iki yanında, iki ayrı jetski için hazırlanan çıkıntılar göze çarpıyor. Elektrikle çalışan jetskiler düşük hız gerektiren yerlerde devreye giriyor. Böylece hem enerji tasarrufu sağlanıyor, hem de gürültü engelleniyor. Normal seyirlerde, dizel motor kullanılıyor. Teknenin uzunluğu 15, gövdesi 6,40 metre. Güvertesi oldukça geniş, 12 kişiyi rahatça ağırlayabiliyor. 

ÖDÜLLÜ DRAGONFLY 35 

Dragonfly 35, kalitesini 2008’de ‘Avrupa’nın en iyi yatı’ ödülünü alarak tescilledi. Dragonfly’ın iki ayrı modeli var. Touring, sürümü hızlı ve kolay seyir isteyenler için tasarlanmış. Ultimate ise daha uzun seyahatler ve yarışlarda kullanmak isteyenler için. 6 kişinin konaklayabildiği Dragonfly’ın iç tasarımı da dikkat çekici. Teknedeki en küçük bölüm bile farklı bir tasarım anlayışıyla değerlendirilmiş. Örneğin giysi dolapları kabinlere V şeklinde yerleştirilmiş. Ana salonda 8 kişinin rahatça oturup yemek yiyebileceği geniş bir yemek masası var. Kıçüstündeki bölümde, küçük bir çalışma ofisi oluşturulmuş. 

<p>Sosyal medyada viral olmuş haftanın en eğlenceli videolarını 'GÖRMELİSİN'!</p>

Saklambaç Ustası Bu Tarla Faresini 'Görmelisin'

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi

Sel felaketinin çevre sorunlarına da yol açan izleri 3 aydır silinemedi

Cevizi 1 gece suda bekletip içerseniz... Faydasını bir bilseniz