• $9,5199
  • €11,0891
  • 546.589
  • 1455.42
7 Nisan 2013 Pazar

Denizin de tasarıma ihtiyacı var

Konumuz tasarım… Türkiye her zaman üretimde iyi, ancak daha fazla katma değer anlamına gelen tasarımda geride kalmış. Karşımızdaki en iyi örnek hazır giyim. Bu alanda Avrupa’nın en büyük tedarikçisi olmamıza karşın tasarım konusunda oldukça gerideyiz. İşte o nedenle İstanbul’u moda merkezi haline getirmek için bu kadar çaba sarf ediliyor. Amerika’yı yeniden keşfetmeye, eski hataları yenilemeye gerek yok. Yat üretimindeki başarıyı tasarımda da yakalamak şart. 

‘Akıllandığımızı’ gösteren gelişmeler var. Son yıllarda ödül kazanan bazı Türk yapımı teknelerde az da olsa Türk tasarımcılarının imzasını görüyoruz. Buna karşın hâlâ dünya çapında ses getiren teknelerde İtalyan, İngiliz, Hollandalı tasarımcıların imzası var. Sıkıntının farkında olan sektör de kolları sıvamış. Akademi bu konunun önem ve gelecek vaat ettiğini görerek tasarım bölümlerine denizciliği de ekledi. Sektör de gençleri bu alana yönlendirmek, cesaretlendirmek için çeşitli etkinlikler düzenliyor. Bunlardan biri de ilki geçen yıl yapılan Ulusal Gemi ve Yat Tasarımı Yarışması. Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğü, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Gemi Mühendisleri Odası (GMO) ve Türk Loydu işbirliği, İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği organizatörlüğünde düzenlenen yarışmanın amacı, gemi ve yat sektörünün gelişimine katkıda bulunmak ve tasarımın sektör için önemini vurgulamak. 
Yarışmanın bir başka gayesi daha var: Türkiye’deki başarılı tasarımcılarla üretici firmaları buluşturmak, gemi ve yat sektörünü beslemek, sektörle ilgili eğitim gören öğrencilerin tasarım yönlerinin gelişmesini sağlamak... Yarışmaya ihracatçıların ön ayak olmasının da elbette bir nedeni var. Zira sektör son yıllarda hızla gelişen bu alanda daha fazlasını istiyor. 

ÖĞRENCİLER KATILACAK

Bu yıl ikincisi düzenlenen yarışmaya Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindeki üniversitelerin gemi ve deniz teknolojisi mühendisliği, gemi inşaatı ve gemi mühendisliği, endüstriyel tasarım, mimarlık ve makine mühendisliği bölümlerinde eğitim gören lisans ve lisansüstü öğrenci grupları katılabilecek. En fazla dört kişiden oluşacak gruplarda en az bir gemi ve deniz teknolojisi mühendisliği ya da gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği öğrencisinin olması zorunlu. 
Yarışmanın 2013 yılı teması ise uluslararası sularda, 24-49 metre arası uzunlukta ağ ile (gırgır ağı) avlanacak, bünyesinde işleme sistemi olan balıkçı gemilerinin tasarımı. Yarışmaya katılmak isteyenler www.gemiyattasarim.org adresinden ayrıntılara ulaşabilir. Son başvuru tarihi 17 Mayıs 2013.

Yat tasarımcısı genç destek bekliyor 
Serdar Şişman, tasarım dünyasının yakından tanıdığı bir isim. Endüstriyel tasarımcı ve Red Yacht Design adlı şirketin de kurucusu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden 2010’da mezun olan Şişman, sektörün önemli şirketlerinde staj yaptıktan sonra profesyonel hayata atıldı. 2011’deyse Red Yacht Design adlı şirketin kurucuları arasına girdi. Şimdi Şişman’ın Red Yacht Design bünyesinde imza attığı Fusion isimli yat, çok önemli bir ödül için dünya arenasına çıktı. Fusion, İngiliz tasarım dergisi Design ET AL tarafından organize edilen yat ve havacılık ödülleri kapsamında yarışıyor. Yeni tasarımları takdir etmek, yeni yetenekleri tanıtmak amacıyla düzenlenen yarışma, sektör açısından çok önem taşıyor. 
Eğer siz de Şişman’ın tasarımını beğendiyseniz ve destek vermek istiyorsanız 14 Nisan 2013 tarihine kadar http://thedesignawards.co.uk/yachtandaviation/voting-2013.html internet adresine girip oy verebilirsiniz. 

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu