• $13,6222
  • €15,476
  • 775.682
  • 1880.06
24 Mart 2013 Pazar

Denizcinin saati bile havalı olur!

 Denizcilerin isteklerini karşılayan saatler öyle özelliklere sahip ki yeterli bütçeniz varsa kolunuzda bir ‘oşinografi dairesi’ taşıyabilirsiniz… Gelgit hesaplayıcı, rüzgâr ölçerli denizci saatlerine yakından bakalım…

Denizcilik sektörü, son yıllarda lüks markaların ilgisini çekiyor. Otomotiv şirketlerinden lüks giyim markalarına, havayolu şirketlerinden bankalara herkes bu sektörle sinerji içinde. Kimi, denizciler için özel ürün çıkarıyor; kimi, dünyaca ünlü yarışlara isim sponsoru oluyor; kimi, yelkencileri destekliyor. 
Bu sektörler arasında denizcilikle en sıkı bağı olan kuşkusuz lüks saat markaları. Saat, denizciler için çok önemli bir araç; karada kullanılan saatler, deniz koşullarında yetersiz kalıyor. Bu nedenle saat üreticileri denizciler için özel koleksiyonlar hazırlıyor. Çok lüks markaların yanı sıra orta gelirliler için de üretilen denizci saatleri var. 


Ancak bazı saatler var ki özellikle zor hava koşullarında rekabetin kıyasıya yaşandığı, saniyelerin bile önemli olduğu yarışlarda kullanılıyor. Örneğin 30 profesyonel teknenin katıldığı bir yarışta zaman kullanımı son derece önemlidir. Kronometre özelliği de taşıyan saatlerin kullanıldığı bu yarışlarda, kadranın net ve bir bakışta okunabilir, düğmelerin pratik olması gerekir. Saatin soğuk hava, nem ve deniz suyundan etkilenmiyor olması da önemli. Hatta bu saatlerde dijital pusula, gelgit grafiği ve barometre olması önem kazanıyor. 
İşlevsellik ve pratikliğinin yanı sıra karizmayı da unutmamak gerek tabii. Bu hafta, yarışlarda kullanılan çok işlevli ve doğal olarak oldukça pahalı saatlerden küçük bir seçkiyle karşınızdayım. 

Richard Mille RM 015 Perini Navi Cup
İtalyan yat üreticisi Perini Viareggio’nin olağanüstü teknelerinden esinlenerek hazırlanan Richard Mille koleksiyonu, ileri teknolojiyle üretildi. Otomatik ve manuel ayar sistemine sahip RM 015 ile rüzgâr da ölçülüyor. 
Fiyatı: 400 bin dolar 

LV Tambour America’s Cup Automatic Regatta
America’s Cup’ın logosunu taşıyan bu saatin fonksiyonları, gelişmiş yarışlar için önem taşıyor. Çelik gövdeli saatin yüksek performanslı kronometresi, koyu siyah ve kırmızı kadranı dikkat çekiyor. Kronometrenin bir diğer özelliği de 5 dakika geri sayım özelliğinin olması. Işıklı ve 100 metreye kadar su geçirmeyen saatin camı, yansıma yapmayan safir…
Fiyatı: 11 bin 600 dolar

IWC Portuguese Yacht Club Chrono
1960’ların efsanelerinden olan Portekiz Yat Kulübü’nün adını verdiği bu saat okyanus aşırı yarışların favorilerinden biri oldu. Malum Portekizliler dünyanın en eski denizcileri arasında yer alıyor. Şirket de “Bu saat, Portekiz genlerine sahip” yorumu yapıyor. Özel bir kalibrasyon sistemine sahip saat, analog göstergelere de sahip. Siyah veya gümüş kaplama kadran paslanmaz çelikten yapılmış. Kauçuk kayışıyla birlikte her türlü su sporları için mükemmel bir arkadaş. Birkaç farklı türü olan saatin fiyatı ise     12 bin 500-23 bin dolar arasında değişiyor. 

Harry Winston Ocean Sport Chrono
Bu saat, teknik özellikleriyle tam bir denizci. Titanyum bazlı alaşımla üretilen saat görüntüsünün aksine oldukça hafif. 200 metreye kadar suya dayanıklı Harry Winston’lardan sadece 300 adet üretildi, kısa sürede de bitti. 
Fiyatı: 30 bin dolar 

Rolex Yacht MasterII
1950’lerden bu yana denizciler için çalışan Rolex’in bu modeli patentli bir programla üretilmiş. Programlanabilir sayım ve mekanik belleği olan saat,       100 metre derinliğe kadar sudan etkilenmiyor. 
Fiyatı: 33 bin dolar

<p>Oyuncu kadrosuyla göz kamaştıran 'The French Dispatch' nihayet beyaz perdede...  Türkiye'de 'Fran

'Gazeteciliğe aşk mektubu' The French Dispatch

Türkiye'nin en yüksek barajında geri sayım başladı!

Tahtaköprü Barajı'nda korkutan görüntü! Su seviyesi yüzde 2'ye düştü

Milli Deniz Topu'nun test atışı gerçekleşti! Tam isabetle vurdu