• $16,4084
  • €17,6131
  • 973.464
  • 2437.87
2 Haziran 2013 Pazar

Bir soda markası da Bosphorus’da yelken açtı

Bosphorus Cup’ın sponsorları arasında yer alan Uludağ Premium, bu yıl Yelken Yarışları’na da katılacak. Şirketin sahiplerinden Ömer Kızıl ve Nur Cem Erbak’ın yarışacağı ekibin lideri ise dünyaca ünlü yelkenci Mike Sandersan…

Türkiye’nin en önemli yelken yarışlarından biri olan American Express Bosphorus Cup, dün başladı. 70’e yakın yelkenlinin katıldığı yarışlar öncesinde antrenmanları izlemek için İstanbul Yelken Kulubü’ne gittim. Bu yıl yarışa ikinci kez sponsor olan Uludağ Premium ekibiyle de sohbet ettik. Ekip, ilk kez bu yarış için bir araya gelen profesyonel isimlerden oluşuyor. Hatta liderliğini dünyaca ünlü yelkenci Mike Sandersan yapıyor. 
Uludağ İçecek Genel Müdür Yardımcısı Ömer Kızıl, oldukça heyecanlı. Bu heyecanının iki nedeni var; birincisi ilk kez bir yelken yarışına katılacak olması, ikincisi de şirketlerinin yarışa verdiği desteğin getirdiği mutluluk. Ömer Kızıl, “Düşünsenize İstanbul Boğazı’nda Uludağ Premium’un yelkeni süzülecek, bizim için güzel bir tablo” diyor. 
Kızıl, Uludağ Premium ile yelken yarışlarının bir araya geliş öyküsünü şöyle anlattı: “Maden suyunu klasik tüketim alışkanlığından çıkarıp günün her saatinde içilmesini sağlamayı hedefledik. Ayrıca şık restoranlarda, etkinliklerde hatta evlerde bardağa koymadan güzel ve farklı bir şişeyle sunmayı amaçlamıştık. 2009 yılında Dice ve Ayşe Kayek tarafından tasarımı yapıldı. Çok beğenildi, şu anda birçok yerde Uludağ Premium’u görüyoruz. Bu süreçte çeşitli etkinliklere de sponsor olmaya başladık. Madem bir yaşam tarzından söz ediyoruz, yelkenin de bize çok uygun olduğunu düşündük. Geçen yıl co-sponsor olarak başlamıştık, bu yıl devam ediyoruz hem de yarışıyoruz. 
Uludağ Premium, Bosphorus Cup’un yanı sıra İstanbul Fashion Week, Bursa Filarmoni Orkestrası ve Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin de sponsorluğunu yapıyor. 
Ömer Kızıl, uzun yıllardır tekne kullanmasına karşın yelkenliyle geçen yıl tanışmış. Norveçli bir skipper’la 7 gün süren bir yelken yolculuğu yaptığını belirten Kızıl “Gerçekten yelken bambaşka, motoryatla kıyaslanmaz bile” diyor. Yelken kullanırken sürekli hareket halinde olmayı, ekip uyumu ve herkesin her işi yapabilmesinin çok önemli olduğunu belirten Kızıl’ı sanırım bundan sonra birçok yarışta göreceğiz. 

TEKNE BODRUM’DAN GELDİ 
Ekibin yarışacağı tekne, Bodrum’dan getirildi. Kurtul Kaptanoğlu’nun teknesi Cıvata’da ‘sağlam’ bir ekip var. Doyle Türkiye’den Levent Karabeyoğlu, Doruk Yenel ve Ömer Özeray’ın yanı sıra Provezza TP52 ekibinden Ahmet Ediboğlu da ekip üyeleri arasında yer alıyor. Ekipte Ömer Kızıl’ın yanı sıra Uludağ İçecek’in yönetici ekibinden Nur Cem Erbak da yarışacak. Kızıl, yarışın çok heyecanlı geçeceğini düşünüyor. “Hem deneyimimiz artacak hem de keyifli bir hafta sonu geçireceğiz. Üstüne bir de dereceye girersek çok daha mutlu oluruz” diyor. 
Ekibin en önemli silahı hiç kuşkusuz Mike Sandersan. Volvo Ocean Race’in 2006 yılı şampiyonu olan Sanderson, dünyanın en iyi yelkencileri arasında gösteriliyor. Anderson, 34 yaşında yakaladığı bu başarıyla dünyanın en genç yarış kazanan kaptanı unvanını elde etti. Yeni Zelandalı yelkenci, aynı yıl Rolex World Sailor of The Year seçildi. Bu efsane yelkencinin 2003 yılında 31 yaşındayken tek gövdeli yelkenlide kırdığı hız rekoru ise hâlâ aşılabilmiş değil.

BİRİNCİLER AVRUPA’DA YARIŞACAK 

Cuma günü başlayan yarışlarda en önemli etap bugün koşulacak. Yarışın son gününde Caddebostan etabı geçilecek. Bu yarışı yaz boyunca, 20-21 Temmuz’da American Express Turgutreis Cup ve 7-8 Eylül’de American Express Göcek Cup yarışları takip edecek. American Express Sailing Regatta’da bu yıl, bu üç yarışta birinci olan takımlar, dünya yelken camiasının heyecanla takip ettiği üç farklı yarışa katılma hakkı kazanacak.
American Express Bosphorus Cup kazananı, 27 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasında, İspanya Kralı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen Copa del Rey Kupası, Palma’da yarışırken; American Express Turgutreis Cup kazananı 26 Ağustos-1 Eylül, tarihleri arasında X35 Dünya Şampiyonası Malmö’de yelken açacak.  American Express Göcek Cup kazananı ise 28 Eylül-6 Ekim tarihleri arasında, yaklaşık 300 teknenin katıldığı ve 3 bin yelkencinin yarıştığı Les Voiles de Saint-Tropez’de gerçekleşecek yelken yarışlarında yabancı rakiplerine karşı kıyasıya mücadele edecek.

 

 

 

<p> </p>

TÜRKİYE'NİN BAŞARILARINDAN KİMLER RAHATSIZ?

Zigana Tüneli'nde sona gelindi! Türkiye'nin en uzun tüneli olacak

2 bin 800 yıllık mühür, ilk kez İzmir'de ziyarete sunuldu

Tarım arazilerinde çekirge istilası! Salgına dönüşmesinden endişe ediliyor