• $9,2468
  • €10,8025
  • 530.837
  • 1432.8
26 Mayıs 2013 Pazar

33 Çanakkale batığı gün yüzüne çıktı

Üzerinden onca zaman geçen Çanakkale Savaşı’nın izleri, araştırmacıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Selçuk Kolay’ın önc ülük ettiği dalış çalışmaları sonucunda 33 Çanakkale batığı, ilk defa ortaya çıktı. Bu ‘keşiflerin’ fotoğraf ve sonar görüntüleri ‘Derinlerden Yansılamalar: Çanakkale Savaşı Batıkları’ adlı kitapta toplandı.

Çanakkale Savaşı, sadece Türkiye’nin değil, tüm dünyanın ilgiyle izlediği, hakkında onlarca kitap yazılan, belgeseller çekilen ama hâlâ yeni bilgilerin ortaya çıktığı enteresan bir tarih dilimi. Siyasi açıdan da bunu, kimi Osmanlı’nın, kimi Atatürk’ün başarısı olarak görüyor. Kimileri dini inancı öne çıkarıyor, kimi Türkiye’nin mozaik yapısına vurgu yapıyor. 
Çanakkale Savaşı’yla ilgili, uzun zamandır konuşulan şeylerden bir tanesi de hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olamadığımız ‘Çanakkale batıkları’ydı. Bu 33 batığın gün yüzüne çıkmasını sağlayan isim Selçuk Kolay. Daha önce de Çanakkale Savaşı’nda önemli bir rolü olan AE2 adlı denizaltıyı bulan Kolay, Rahmi Koç Müzesi’nin yöneticiliğini de yapmıştı. 1964 yılından beri dalan, 1975 yılından bu yana da buhar çağı gemileri üzerine araştırmalar yapan Kolay, antik batıklar uzmanı olarak tanınıyor. Bizzat liderlik ettiği uzman ekip tarafından başlatılan çalışma Koç Vakfı ve Şahenk Vakfı’nın desteğiyle tamamlandı, kitap ve belgesel haline getirilerek yayımlandı. ‘Derinlerden Yansımalar: Çanakkale Savaşı Batıkları’ adlı kitapta, başta Çanakkale Boğazı Savaşları ile, Ege ve Marmara denizlerinde batan gemilerin hikâyeleri, arşiv fotoğrafları, bugünkü durumu gösteren sualtı fotoğrafları ve sonar görüntüleri yer alıyor. 

HAZIRLIKLAR 2 YIL SÜRDÜ
Kitabın tanıtımı geçtiğimiz hafta yapıldı. Tanıtım toplantısına Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç ve Doğuş Grubu CEO’su Hüsnü Akhan da katıldı. Koç, “Neden bu projeye destek verdiniz?” sorumuza “Ben de dalgıcım, denizi ve tarihi seviyorum. Dolayısıyla bizim destek olmamız kadar doğal bir durum yok” yanıtını verdi. 
Çanakkale Deniz Savaşları’nın 100. yıldönümü öncesi yayımlanan kitabın hazırlıkları tam 2 yıl sürdü. Hem Türk, hem de yabancı misyonlardan alınan özel izinlerle, özel donanıma sahip tekneler, konularında uzman denizci ve sonar teknisyenleri çalışmalara katıldı. Sualtı görüntüleme ekiplerinin de katılımıyla Ege’de, Çanakkale Boğazı’nda ve Marmara’da 33 batık üzerinde geniş kapsamlı çalışmalar yapıldı. 33 batık arasında Fransız yolcu gemisi Carthage, İngiliz denizaltısı E14 ve İngiliz mayın tarama gemisi Renarro da ilk defa bulunup görüntülenenler arasında yer alıyor. Kitapta 55 saniyede battığı belirtilen 1984 yapımı Fransız Bouvet zırhlısı hakkında da çok özel ve yeni bilgiler var.

TİCARİ GEMİLER DE BATTI 
Daha sonraki dönemlerde batmış olsa da Türk denizcilik tarihi açısından büyük öneme sahip olan Atılay ve Dumlupınar denizaltılarının batıklarına da kitabın hazırlık çalışmaları sırasında ulaşılmış. Ekip, kitap çalışmalarını sürdürürken yeri bilinmeyen 3 batığı da keşfetmiş. 

İNGİLİZLER KENDİ DENİZALTISINI BATIRDI 

Çalışmalar sırasında bulunan denizaltılardan biri de E15. İngiliz donanmasına ait bu denizaltı,                     
1914 yılında donanmaya katıldı. E15’e 15 Nisan 1915’te Bozcaada’ya girme izni verildi. Kıdemli yüzbaşı T.S. Brodie komutasındaki denizaltı 17 Nisan’da gece 3’te hareket etti, hedefi İstanbul-Çanakkale deniz nakliyesine zarar vermekti. Sabaha karşı fark edilmesine karşın dalarak seyrine devam eden denizaltı, akıntı nedeniyle birkaç kez dibe vurdu ancak su üstüne çıkmayı başardı. 


Sabah saatlerinde de Dardanos Tabyası’nın saldırısına uğradı. Askerlerin bazıları öldü, bazıları esir alındı. Osmanlı donanması, denizaltıyı kurtarmaya karar verdi ancak İngilizler batırmakta kararlıydı. Defalarca farklı gemilerle saldırmalarına karşın, denizaltı ancak 10 gün sonra batırıldı. 

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Üsküdar'da istinat duvarı çöktü,  faciadan dönüldü. O anlar kame

Üsküdar'da istinat duvarı çöktü

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor