• $9,2646
  • €10,8209
  • 530.998
  • 1432.83
3 Kasım 2013 Pazar

113 yaşındaki yelkenli 400 bin pound

Danimarka’da 1900 yılında, taş taşımak amacıyla yapılan dünyanın en eski yelkenlilerinden İngiliz bayraklı 113 yaşındaki ‘Rhea’ isimli yat, satışa çıkarıldı. Yatın 70 yaşındaki sahibi, son yarışına Bodrum’da çıktı…

İNGİLİZ kaptan, 70 yaşındaki David Ross, Danimarka’da 1900 yılında, taş taşımak amacıyla yapılan dünyanın en eski yelkenlilerinden İngiliz bayraklı 113 yaşındaki ‘Rhea’ isimli yatını, 400 bin pounda (1 milyon 300 bin TL) satışa çıkardığını söyledi.
‘25’inci Bodrum Kupası Uluslararası Yelkenli Ahşap Yat Yarışmaları’nda ‘Altın Jübilesi’ni yaptığını belirten David Ross, “Rhea tam 30 yıldır bizimle. Ailemizden biri gibiydi. Ondan ayrılmak çok zor olacak ama yaşlandık, bakımını yapmakta zorlanıyoruz” diyor.
Yaklaşık 30 yıl önce, ailesiyle Muğla’nın Bodrum İlçesi’ne yerleşen, bir süre önce de eşi ve kızıyla Marmaris’te yaşamaya başlayan David Ross, dünya denizlerinin en eski yelkenli yatlarından Rhea için şunları söyledi:
“Rhea’yla dünyanın birçok yerinde yarışlara katıldık. Amacımız yarışı kazanmaktan çok tamamlamaktı. Yarış sonrası Rhea, Marmaris Bozburun Koyu’nda demirli olacak…” 
Meraklılarına duyurulur…

VİKİNGLER LONDRA’YI FETHEDECEK

Dünyanın en denizci uluslarından Vikingler, yaşadıkları dönemde istilalarıyla da komşularının korkulu rüyası haline gelmişti. Denizcilik tarihinde özel bir yere sahip olan Vikingler, çok sayıda kitap, film ve çizgi filmin de ana konusunu oluşturdu. Kimilerinin istilacı, kimilerinin kahraman olarak nitelendirdiği Vikinglere olan ilgi bitmiyor. Denizcilik kültürünün birçok ülkeye göre çok daha gelişmiş olduğu Londra, Vikinglere ev sahipliği yapacak. 
Londra’da gelecek yıl düzenlenecek Vikingler konulu sergiye, bin yaşındaki 37 metrelik Viking gemisi damgasını vuracak. British Museum’da, Mart 2014’te düzenlenecek ‘Vikingler: Hayat ve Efsane’ adlı sergiye katılacak olan ahşap gemi, 1997’de Danimarka’nın Roskilde Kenti’nde bulunmuştu. Gemi, şimdiye kadar keşfedilmiş en büyük Viking gemisi olma özelliğini taşıyor.


Müze Müdürü Gareth Williams, sergide, çeşitli ülkelere düzenledikleri baskınlar nedeniyle dünyada ‘İskandinav yağmacılar’ olarak tanınan Vikinglerin, sadece bundan ibaret olmadığının gösterileceğini söylüyor. Williams, sergide yer alacak gösteride, genellikle sert ve hiddetli yönleri ön plana çıkarılan Vikinglere, savaşçılık ve denizcilik yeteneklerinin yanı sıra kâşifler, tacirler ve son derece gelişmiş bir kültürün yaratıcıları olarak da bakılacağını vurguluyor.

Concept Marine’e en başarılı distribütör ödülü

Türkiye’de yat sektörünün hızla ve katlanarak büyümesi diğer ülkelerin gözünü de ülkemize çevirdi. Yat fuarlarının fazlalaşması, tersanelere, marinalara yapılan yatırımlar ve Türk firmalarının yurtdışı fuarlarına olan katılımları da bu büyümenin en belirgin özelliği…
Bu dönüşüm Türk şirketlerine de uluslararası başarıların kapısını açıyor. Yat üretim sektöründe ödüllere alıştık, sıra distribütörlere geldi. 2004 yılından bu yana 8 ayrı markanın Türkiye distribütörlüğünü yapan Concept Marine, geçen hafta İtalya’dan ödülle döndü. 18’incisi düzenlenen Azimut distribütör toplantısında Concept Marine, ‘En Başarılı Atlantis Distribütörü’ ödülünün sahibi oldu. Şirket daha önce de ‘En İyi Satış Sonrası Hizmet’ ve ‘En İyi Satış’ ödüllerini almıştı. 
İtalyan; Atlantis, Maxi Dolphin ve Sacs, Türk; Numarine, Yukave Rockharbour, Alman; Kaiserwerft ve Selanikli; Seven Seas yatlarının temsilciliğini yapan şirket, ikinci el yat pazarının da önemli isimlerinden. İkinci el yat satışına yeni bir soluk kazandırmak amacıyla ‘Secondcept’ adını verdiği yeni platform kuran Concept Marine, geri alım ve takas imkânı da sunuyor. Garanti ve takas dışında ücretsiz ekspertiz hizmeti, leasing işlemlerinde kolaylık, ücretsiz tekne alım-satımı ve uygun sigorta koşulları da sağlanıyor. 

 

 

 

 

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Üsküdar'da istinat duvarı çöktü,  faciadan dönüldü. O anlar kame

Üsküdar'da istinat duvarı çöktü

''Her an her yerde yeni bir salgın patlak verebilir'' Korkutan uyarı

Edirne'de yoğun sis etkili oluyor

Türk kahvesi hangi hastalıklara iyi gelir?