• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
26 Ağustos 2018 Pazar

Türkiye’ye karşı Arap kumpası

Sizi bir süreliğine Balkanlar’a götürmek istiyorum. Türkiye’ye karşı ciddi bir oyun oynanıyor orada. Başrolde de Vehhabiler, bir başka ifade ile Suudiler var. Din adına, İslamiyet adına atılan adımlarla, Balkanlar’daki Osmanlı izleri sinsice siliniyor.

Neler mi yapılıyor?..

Osmanlı mirası acımasızca yok ediliyor. 300-400 yıllık mezar taşları tahrip ediliyor. Balkanlar’daki tamire muhtaç camilerdeki tarihi izler siliniyor. Hüsnü hatların üzeri kireçle kapatılıyor, Vehhabi inancına uygun yapılar ortaya çıkarılıyor. Kısacası, Yugoslavya’daki komünist yönetimin bile yapmadığı bir tahribat gerçekleştiriliyor.

Sırpların de işine geliyor bu!

Son derece sinsi ve sistemli bir şekilde tarih yok ediliyor. Balkanlar’daki Türk ve Osmanlı damgası silinmeye çalışılıyor.

H H H

Sinsi faaliyet, Bosna’daki savaşın hemen ardından başladı. Suudiler, Saraybosna’da Kral Fahd Camii’ni yaptırdılar. Büyük bir külliye oluşturdular. Balkanlar’daki Vehhabilik faaliyetinde burası üs olarak kullanılıyor. İçinde okul, kurslar, spor ve eğitim merkezleri, lokanta ve kadın eğitim bölümleri var. Pek çok kişi çalışıyor ve maaşları Suudiler tarafından karşılanıyor.

Bunlara kapıları açan Bosna Hersek eski Müftüsü Mustafa Çeriç oldu. Sürekli olarak kayırıp kolladı. Mostar ve Tuzla gibi pek çok yerde, tartışmalı Vehhabi isimleri müftü olarak atadı.

O günlere kadar Balkanlar’da çok köklü bir Osmanlı geleneği yaşıyordu. Ancak, 1995’ten sonra Suudilerin cami yapım seferberliği çerçevesinde her tarafa kendi adamlarını yerleştirmesinin ardından, Osmanlı izlerine karşı örtülü bir savaş açıldı.

Sancak Müftülüğüne atanan Muammer Zukorliç, Vehhabilerle yakın işbirliği içine girdi. Şaibeli bir takım isimleri “imam” ve “müftü” adı altında kasabalara yerleştirdi. Tito döneminde el konulan Osmanlı vakıflarını alıp, Suudilere devretti. Yenipazar’da Suudilerin denetiminde bir üniversitenin açılışına bile öncelik etti.

Geçmişte sıfır olan Zukorliç, bugün milletvekili. 4 karısı ve her yerde konakları var. Suudilerden oluk gibi para akıyor. Bosna eski Müftüsü Mustafa Çeriç’le de işbirliği yapıyor. Balkanlar’daki Vehhabi faaliyetlerini yürütüyor. Vehhabi görüşlerine uygun insan yetiştirme faaliyetlerini organize ediyor.

Tam bir Türk düşmanı. İki sene önce, ülkemizdeki Boşnakları kışkırtmak için bir açıklama yaptı. “Türkiye’de Boşnakların hakları çiğneniyor” dedi:

-Boşnaklara ana dilde eğitim hakkı verilmeli. Yine Boşnaklar için Türkiye’de ayrı bir Diyanet İşleri Başkanlığı oluşturulmalı.

H H H

Balkanlar’daki Vehhabi örgütlenmesi, son dönemde gemi iyice azıya aldı. Hac organizasyonuna el atıp, Müslüman halka baskılar yapmaya başladı. Halka, “Hacca bizim organizasyonumuzla gideceksiniz” deniliyor:

-Aksi takdirde Haccınız kabul olmaz. Bizden ayrı hareket edenler münafıktır. Allah’ın gazabına uğrayacaklardır.

Camilerini bile ayırdılar. Kendi yaptıkları camilere, Vehhabi olmayan Müslümanları sokmamaya başladılar. Kabul etmeyen ve direnenlere şiddet bile uyguluyorlar.

Bundan 5 sene önce de Yenipazar’daki Altın Alem Camii’ne girmek isteyen bir Sunni Müslümanı öldürmüşlerdi. Sırp polisi olayın üzerinde durmadı. Belki de ciddi paralar devreye girdi. Olay kapandı gitti.

Zaman zaman da gruplar halinde hükmedemedikleri ve kendi denetimlerinde olmayan camilere gidiyorlar. İnsanları rahatsız ederek namaz kılıyorlar.

Balkanlar’daki Müslümanlar üzerinde çok ciddi bir Vehhabi baskısının olduğunu söyleyebiliriz. 1800’lerin başında, İngiliz destekli olduğu iddia edilen Muhammed İbn Abdülvehhâb tarafından ortaya çıkarılan bu mezhep mensupları, aynı zamanda Türk ve Osmanlı düşmanlığını da yaymaya çalışıyorlar.

Arkalarında korkunç bir para desteği var. Kral Fahd döneminde Vehhabiliği yaymak için dünya çapında 750 milyar dolar sarf edildiği iddiaları, ne kadar büyük bir organizasyon içinde olunduğunu gösteriyor!

Sonuç olarak, bugünkü Suudi Yönetimi bir yandan Amerikalılarla işbirliği yapıp, küresel anlamda Türkiye’ye karşı tavır ortaya koyuyor. Diğer taraftan da para gücüyle Balkanlar’dan Türk ve Osmanlı izlerini silmeye çalışıyor.

Bütün bunlar, yaşanan onca itiş-kakış arasında kaynayıp gidiyor tabi! Ben de o yüzden hatırlatmak istedim!

<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!