• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
30 Ağustos 2023 Çarşamba

Türkiye'nin Ukrayna'sı

L'Express, Fransızların "itibarlı" sayılan dergilerinden. Bir süredir gündemde tutulan bir senaryoyu, ısıtıp yine önümüze koydu. Türk-Yunan savaşını başlattı...

İşin özü şu:

Senaryoya göre, Türkiye ile Yunanistan savaşıyor. Nihayetinde Yunanların hamisi Fransızlar devreye giriyor. Onların müdahalesi ile Türkiye kaybediyor, Erdoğan istifa ediyor.

Hayal gibi görünse de, bugün için bir senaryo olarak değerlendirilse de, YunanistanTürkiye'nin Ukrayna'sı yapmak isteyenler yok değil. İki ülke birbirine vurdurulacak. Doğal olarak Yunanistan tarihi bir hezimet daha yaşayacak. Ama bu arada savaşın darbelediği Türkiye'nin büyümesi ve gelişmesi engellenecek. Batılı rakiplerimiz de rahat bir nefes alacak.

Ciddiyetle üzerinde durulması gereken bir proje bu!

***

L'Express'in sayfalarına taşıdığına bakılırsa, Fransa'da 100 yıldır kafalar pek değişmemiş. Milli Mücadele döneminde ne yaptılarsa bugün de onu uygulamak isteyenler var...

O dönemde Ermenileri kullandılar. Fransız üniforması giydirip, Anadolu'da katliamlar yaptırdılar. Bogos Nubar, Ermeni asıllı bir Osmanlı paşasıydı. Ermeniler "teba-i sadıka" olarak görüldükleri için o makama kadar yükselmişti. Fransızların kışkırtması ile ihanete soyundu. Anadolu'daki Ermeni isyanının başına geçti.

İşgalci Fransızlarla el ele verip, büyük katliamlara giriştiler...

Sonuç hüsran oldu tabii. Fransızlar, Anadolu'yu terk edip kaçınca, Bogos Nubar ve çetesi iyot gibi açıkta kaldı. O da Fransızlara mealen şu tarihi mektubu gönderdi:

"Aldattınız bizi, kullandınız. Ermenilere Anadolu'da toprak ve devlet vaat ettiniz. Ama sonunda burada bizi ortada bırakıp kaçtınız. Tarih sizi affetmeyecek."

Dün Ermenileri tepe tepe kullanan Fransa ve Avrupa'daki bazı kafalar, bugün de Yunanları maşa olarak görüyor. Ancak Yunanlar o görevi bir kere yaptılar. Milli Mücadele'de tepe tepe kullanılıp, nihayetinde arkalarına bakmadan kaçtılar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zaman zaman yaptığı çıkışlar boşa değil. Yunanistan"Aklınızı başınıza devşirin" diye uyarıyor.

***

Daha önce Nijerli Albay Okalavulu'nun hikâyesini yazmıştım. Bundan 20 yıl kadar önce Londra'da dünyanın en fazla istihbarat toplayan örgütü NSA (National Security Agency) toplantısında içkiyi fazla kaçırıp, emperyalistlere sormuştu:

"Sizin benim ülkemde ne işiniz var?"

Bugün bu soruyu soranlar çok daha fazla arttı. Afrika'daki kıpırdanmalar ve tepkiler ortada. Başta Fransa olmak üzere, Batılı emperyalistlere tepki büyük ve zor günler yaşıyorlar.

Afrika'daki varlığı ve insani duruşu ile en büyük rakiplerinden biri de Türkiye. Bu sebeple karınları ağrıyor, bunun için Türkiye'yi durdurma planları peşinde koşuyorlar. Yunanistan'la çarpışmamız, onlar açısından en güzel senaryo.

Yunanistan'da belli gruplar bu işe çoktan hazır. Ancak, içlerinde geçmişi bilen ve sağlıklı düşünenler de var. Bu emperyalist senaryoya oradan da tepkiler geliyor.

Sonuç olarak bu tür planları ciddiye alıp hazırlıklı olmak zorundayız. Bu sinsi planları açığa düşürmenin tek yolu hazırlıklı ve güçlü olmak! Milli Savunma hamlemizle onu da yapıyoruz zaten.

<p>Kocaeli'nin Gebze ilçesinde palet fabrikasında çıkan yangına müdahale ediliyor.</p><p>Barış Mahal

Kocaeli'de palet fabrikasında yangın çıktı

BİM 12 Aralık 2023 aktüel ürünler kataloğu

Gazze güneş batmadan karanlığa gömülüyor... İşgalci İsrail'in durmayan vahşeti

İşgalci İsrail'den Gazze'ye yeni saldırı