• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
10 Ekim 2016 Pazartesi

Türk-ABD ilişkileri bıçak sırtında

İade talebinde bulunduk, götürüp dosyalar verdik. İçlerine belgeler kolduk. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Obama ile görüştü. Adalet Bakanlığı, yeni bir başvuru yapıp, Fetullah Gülen’in tutuklanmasını istedi.

Amerika’da herhangi bir hareket yok, bekliyoruz. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, muhtemelen 26-27 Ekim tarihleri arasında Washington’a gidecek, ABD Adalet Bakanı ile konuyu görüşecek. Demek ki, o tarihe kadar herhangi bir olumlu gelişme de beklemiyoruz.

Amerika oyalıyor, ipe un seriyor. 15 Temmuz’daki darbe girişiminin arkasındaki isim olan Fetullah Gülen ise Türkiye aleyhindeki faaliyetlerini devam ettiriyor.

Bu, Türkiye açısından dayanılır ve mazur görülebilir bir tablo değil!

Dün, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile kahvaltıdaydık. Meseleyi bütün çıplaklığı ile ortaya koyup, sordum:

-Türkiye, üzerine düşeni yaptı ve bekliyor. Yaşanan bütün gerçeklere rağmen, ABD’nin Gülen’i iade etmemesi, iki ülke ilişkilerini nasıl etkileyecek?

Bakan Bozdağ da aynı netlikte cevap verdi…

ABD’nin göstereceği böyle bir tavrın, çok ciddi sonuçları olacağını ortaya koydu. “Gülen’in Türkiye’ye iade edilmemesi konusunda resmi bir iradenin ortaya çıkmasının” anlamını çok kısa bir cümle ile özetledi:

-Bu, Amerika’nın Fetullah Gülen’in dostluğunu, Türkiye’nin dostluğuna tercih etmesi anlamına gelir.

Ardından da böyle bir tavrın sonuçlarını sıraladı:

1)FETÖ ve Fetullah Gülen’in ABD tarafından korunduğu algısını uyandırır.

2)Türk halkında ABD karşıtlığı artar.

3)Türkiye ile ABD ilişkileri son derece olumsuz etkilenir. Gözle görülür farklılıklar ortaya çıkar.

Bakan Bozdağ, bir de uyarıda bulundu:

-Böyle bir karar ortaya çıktığında, “Türk Halkı ve Devleti 3-5 gün eleştirir, sonra unutur” gibi bir düşünce varsa, bu fevkalade yanlıştır.

Adalet Bakanı Bozdağ, ardından da noktayı koydu:

-Türk devletinden bunun kabullenilmesi beklenilmemeli. Öyle bir durumda, hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı çok açıktır.

Bakan’ın bu sözleri, herhangi bir yoruma gerek bırakmayacak kadar net. Görülüyor ki, Türkiye-ABD ilişkileri bıçak sırtında. İlişkilerin seyrini belirleyecek olan da Amerika’nın Gülen konusunda takınacağı tavır.

hhh

Türkiye, bıkmadan, usanmadan FETÖ’ye karşı mücadeleyi sürdürecek…

17-19 Ekim tarihleri arasında, İstanbul Çırağan’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın himayesinde uluslararası bir toplantı yapılacak. İstanbul Uluslararası Hukuk Kongresi toplanacak.

Toplantıya tam 51 ülkeden 171 yabancı konuk katılacak. Bunların, 15’i adalet bakanı, 16’sı da anayasa mahkemelerinin başkanı. Ayrıca, 13 yargıtay başkanı, 14 de yargıtay başsavcısı toplantı sırasında Çırağan’da olacak. Katılımcılar arasında 2 danıştay başkanı, 7 HSYK üyesi, 12 de adalet akademisi başkanı var.

Son derece önemli olan bu kongrenin açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı Erdoğan yapacak. Toplantı sırasında doğaldır ki, dünyanın çeşitli ülkelerinin üst düzey yargı yönetici ve üyelerine FETÖ anlatılacak.

Bu kongre de ABD’nin sıkıştırılması açısından önemli olacak.

***

ABD, Gülen konusunda ayak sürümeye devam ededursun, FETÖ de çökmemek ve Türkiye’deki hayatiyetini devam ettirebilmek için ilginç yollar deniyor…

Biliyorsunuz, 15 Temmuz’un ardından, 14 Ağustos’ta yeni bir darbe olacağını iddia etmişlerdi. Ardından “Ekim’in ilk haftası bu iş tamam” demeye başladılar. Ağustos da Ekim’in ilk haftası da geçti. Türkiye’de herhangi bir olağanüstü durum olmadı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan öğrendik ki, şimdi de “Dünya Savaşı” çıkartıyorlarmış! Kasım’ın 8’ine kadar Dünya Savaşı çıkmasını bekliyorlarmış! Savaş çıkınca da cezaevleri boşalacakmış!

Tabii ki, amaç örgüt üyelerine moral vermek! Örgütün çöküp, dağılmasını önlemeye çalışmak!

Bu tür propagandalarla ilgili Adalet Bakanı Bozdağ şu yorumu yapıyor:

-Bunlar, dünya savaşı çıksın, memleket de dünya da batsın, yeter ki biz dışarı çıkalım, gibi bir zihniyet içindeler. Yadırganmaz, şöyle bir geçmişe doğru bakıp, yaptıklarını hatırlayınca, FETÖ için normaldir! Ama, bu söylentiler hiçbirini cezaevinden çıkarmaya yetmez. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bunun için dışarı çıkmak ya da az ceza almak isteyenlere Etkin Pişmanlıktan yararlanmaları çağrısı yapıyor.

<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!