• $13,7483
  • €15,5604
  • 787.894
  • 1927.39
12 Nisan 2014 Cumartesi

TBMM gazinosunda yumruk

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Takvimler 30 Mart 1989’u gösteriyordu. ANAP’lı Siirt Milletvekili İdris Arıkan ile DYP’den seçilip bağımsız olan Zeki Çeliker, TBMM koridorunda tartışıyorlardı. Silahlar çekildi, araya giren DYP’li Abdülrezzak Ceylan vuruldu. Koşarak ANAP Kulisi’ne yakın telefon kulübelerinin önüne gittiğimizde yerde yatıyordu.
Sadece kavgayı ayırmak istemişti. Ama 38 yaşında tek kurşunla hayatını kaybetti.
O dönemde de milletvekillerinin Meclis’e silahla girmesi yasaktı. Ama dinleyen kim, Genel Kurul salonunda bile milletvekillerinin çoğunun belinde silah vardı.
1996 Yılı’na geldiğimizde bir başka olayı bizzat yaşadım…
Fatih Altaylı’nın yaptığı bir televizyon programı yüzünden BBP’liler son derece gergindi. ANAP’lı eski bakan Eyüp Aşık’la tartışan rahmetli Genel Başkanları Muhsin Yazıcıoğlu’nun kulaklığındaki sesin kesildiğini söylüyorlardı. “Altaylı’yı da Aşık’ı da cezalandıracağız” diyorlardı.
Muhalefet kulisine oturup beklemeye başladım. Eyüp Aşık, Genel Kurul’dan çıkar çıkmaz, Orhan Kavuncu üzerine yürüdü. Ama Mahir Damatlar çabuk davranıp yumruğu yapıştırdı. Gözlüğü fırlayan ve tükürükleri üzerime sıçrayan Eyüp Aşık, sandalyemin yanına yığıldı.
Yumruğu atan Mahir Damatlar milletvekili değildi. Polisler yakalamak için hamle yaptı. Ama milletvekilleri araya girdi. Damatlar, Meclis’ten çıkarılıp Milletvekili Mehmet Ekici’nin aracıyla kaçırıldı.
Polisler seyrettiler. Çünkü karşılarında milletvekilleri vardı.
Olay devam etti… Kahramanları yine milletvekilleriydi. BBP’li Ökkeş Şendiller, İktidar Kulisi’nde Fatih Altaylı’yı görür görmez, bağırarak üzerine koşmaya başladı. Polislerin yine yapabileceği bir şey yoktu. Karşılarında bir milletvekili vardı. Durum bu olunca, Ökkeş Şendiller’e ben sarılıp tuttum. Hatta, o itiş-kakış sırasında ceketim yırtıldı.
Fatih Altaylı da kulisten uzaklaştırıldı.
***
Ve geçtiğimiz salı günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yumruklu saldırı olayını yaşadık. Tartışmalar da devam edip gidiyor…
Önceki akşam TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e sordum:
-Ne diyorsunuz bu olaya? Meclis’te bir güvenlik zafiyeti olduğunu düşünüyor musunuz?
“Hayır” cevabını verdi:
-Herhangi bir zafiyet yok. Alınan tedbirler yerinde. Ancak, bu tedbirlerin uygulanmasında güçlükler var.
TBMM Başkanı ekledi:
-Daha önce uyardım, hatta “Meclis’i gazinoya çevirdiniz” diyen de benim. Bu konuda yazılar yazdık. Ama kimse dinlemedi. Kılıçdaroğlu’na yumruk atan saldırganın ne işi var orada?
***
Cemil Çiçek, adeta “Bir dokun, bin ah işit” noktasında…
“Biz bu tür olayları önlemeye çalışıyoruz, ama milletvekillerinin engeliyle karşılaşıyoruz” dedi.
Milletvekillerinin peşlerine onlarca kişiyi takıp gruplara getirdiklerini söyledi.
Zaman zaman polislerin araya girip “olmaz efendim” dediklerinde milletvekillerinin sert tepkisiyle karşılaştıklarını anlattı.
Kapıda yapılan güvenlik kontrollerinde, olaylara karıştıkları belirlenen ziyaretçilerin Meclis’e alınmaması üzerine basında çıkan eleştirileri hatırlattı.
Cemil Çiçek, daha da ileri gitti. “Bazen ziyaretçilerden kimlik bile alınamadığını” ortaya koydu:
-Milletvekilleri, ziyaretçileri araçlarına bindirip içeri sokuyor. Polise “karışma benim misafirim” diyor. Bu kimliksiz kişiler içeride ellerini kollarını sallayarak geziyor. Herkesin arkasına bir polis takamayız ki.
Maalesef aynen öyle…
Bunların hepsi bizim de gözümüzün önünde yaşanıyor. Hatta zaman zaman milletvekillerinin silahla girmelerinin yasak olduğu yerlerde uzun namlulu silahlarıyla özel harekatçıların dolaştığına bile şahit oluyoruz.
Meclis’te kural var ama kuralsızlık hakim!
Bence bu konuda en masum kişi, daha önce olacaklar konusunda uyarıda bulunan TBMM Başkanı Cemil Çiçek. En çok bağıranlar ise, bu saldırının alt yapısını oluşturan milletvekilleri. Şimdi siyaset yapıp ortalığı ayağa kaldıranlar yine onlar. Allah aşkına kandırmayın insanları!

<p>Sadakatsiz dizisinde canlandırdığı Derin rolüyle 2020 ve 2021 yılında yıldızı parlayanlar arasına

İlginç tavırları geceye damga vurdu

İsrail hapishanesinden kaçan Filistinli tutuklular mahkemede darbedildi

Bir çiftçi tarafından bulundu! İçinden servet çıktı

Kedilerin en çılgın halleri