• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
11 Temmuz 2023 Salı

Tamahkârlık

Ticaret Bakanı Ömer Bolat'la birlikteydik dün. Medyanın Ankara temsilcilerini kabul etti. Önce genel bir değerlendirme yaptı, sonra sorularımıza cevap verdi.

Neler söyledi, biz neler sorduk; gazetelerde ve haber sitelerinde ayrıntıları ile okuyabilirsiniz. Ancak, el sıkışıp toplantıdan uğurlarken Bakan Bolat'ın son sözleri "tamahkârlarla mücadeleye devam" oldu. Aslında toplantının özeti de buydu. Bugün yaşadığımız sıkıntıların büyük bölümü belli grupların açgözlülüklerinden kaynaklanıyor. İyi kötü biliyoruz kim olduklarını.

Bunlar genellikle sıkıntı zamanlarında ortaya çıkıyorlar. Kimi stokçuluk yapıyor, kimi fahiş fiyat uyguluyor. Kene gibi milletin sırtına yapışıp kanını emmeye çalışıyorlar.

Pandemi döneminde kuruşluk maskeleri birkaç gün içinde onlarca liraya yükselterek gösterdiler kendilerini. Ayçiçeği yağı gibi belli ürünlerde de stokçuluk yaparak ortaya çıktılar geçmişte. Son olarak ise otomobil piyasasında ikinci el araçları sıfır arabaların üzerinde satmaya çalışırken yakalandılar.

Artık yapamayacaklar. Çünkü satış için bu tür ilanlar verenler, 300 bin lira para cezasına çarptırılacaklar. Fakat yarın bir başka madrabazlıkla ortaya çıkmayacaklarının garantisi yok.

Açgözlü kan emiciler adını verebiliriz bunlara. En büyük sıkıntımız bu bizim!

***

Bir yerde yakalayıp darbeliyorsunuz, bir başka yerde karşınıza çıkıyorlar. En önemli sıkıntı ise, medya ve sosyal medyada bunların destekçileri var. Sırf vatandaş sıkıntıya girsin diye, muhalefetten de destek alıyorlar. El ele verilip halk düşmanlığı yapılıyor.

Geçmişte Tarım Kredi Marketleri önüne kameralarla gidip, oralarda uygun fiyatlara satılan ürünleri karalayan milletvekilleri bile gördük biz. Bu ülkede siyaset üretemeyenler, sıkıntı ve kaostan beslenmeye çalışıyorlar. Soğan fiyatları yükseldiği zaman mutlu oluyorlar, patatese zam geldiğinde zil takıp göbek atıyorlar.

Şimdi sakın kimse iktidarı sorumluluktan kurtarmaya çalıştığımı düşünmesin. Elbette bunlarla mücadele etmek iktidarın görev ve sorumluluk alanına giriyor. Fakat sanırım sadece bizde "Halk sıkıntıya girsin ve ben oradan nemalanayım" diyen bir muhalefet var. Ben, "halkçılık" nutukları atıp, halk düşmanları ile kol kola yürüyenlere de dikkati çekmek istiyorum.

***

Son düzenleme ile temizlik malzemeleri hariç, KDV'de sadece 2 puanlık bir artış yapıldı.

Belli gruplar sosyal medyayı ayağa kaldırdı. "Eyvah, fiyatlar yükselecek" diye bağırmaya başladılar. Artış sadece yüzde 2. Fiyatlarda oynama yapacaksa, 100 liralık mal, sadece 102 lira olur. Ama öyle bir hava oluşturuldu ki, vurgunculara adeta psikolojik destek verildi. "Haydi, tam zamanı, değiştirin etiketleri" mesajı gönderildi.

Biz, yanı başımızda süregelen savaşın etkilerine ilaveten son bin yılın en büyük yıkımını yaşayan bir ülkeyiz. Kahramanmaraş Depremi, ülkenin yüzde 10'dan fazlasını yerle bir etti.

Oraları en kısa sürede ayağa kaldırıp yolumuza devam etmek zorundayız. Bir yanda vurguncular ve onlara destek verenler, diğer yanda da "Bana, hep bana, daha fazlası bana" diyenler varken, nasıl olacak bu iş?

<p>Zonguldak'ta heyelan nedeniyle bir bölümünde çökme meydana gelen yol, ulaşıma kapatıldı.</p><p>Ke

Zonguldak'ta heyelan! Yol trafiğe kapatıldı

Gazze güneş batmadan karanlığa gömülüyor... İşgalci İsrail'in durmayan vahşeti

İşgalci İsrail'den Gazze'ye yeni saldırı

Rıza Çalımbay ve İsmail Kartal tercihini yaptı! İşte dev derbinin 11'leri...