• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
23 Mayıs 2014 Cuma

Soma’da ölüm, Maslak’ta hayat

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Kaşıdıkça neler çıkıyor neler… Bütün kirli çamaşırlar, pislikler orta yere dökülüyor. Olay, insan olan herkese “yuh” dedirtecek cinsten. Yürek yakıcı, vicdan kanatıcı, hatta isyan ettirici.
Hatırlarsınız, Soma’da 301 işçimize mezar olan madende “sığınma odaları” tartışması yaşanmıştı. Şirket Sahibi Alp Gürkan ve İşletme Müdürü Akın Çelik kıvırıp durmuştu. Düzenledikleri basın toplantısında “vardı da şöyleydi de böyleydi de” deyip, hepimizin beyniyle ve aklıyla alay etmişti. Genel Müdür Ramazan Doğru ise noktayı koymuştu:
-Yok, sığınma odası yok.
Peki, madende olmayan sığınma odaları nerede var?
Şirket Sahibi Alp Gürkan’ın, İstanbul Maslak’ta yaptığı 47 katlık rant kulesinde. Üstelik, Maslak’taki 191 metrelik “Spine Tower”ın, Soma’daki maden ocağı ile risk açısından karşılaştırılmasının bile mümkün olmamasına rağmen! Eskilerin değimiyle maden ocağı ile kule kabil-i kıyas değil.
Risk yok ama rant var, para var…
Kuledeki daireler 1 milyon 350 bin ile 3 milyon 880 bin dolar arasında satılıyor. O parayı basanlar varken, kim düşünür maden işçisini?
İşte Soma’da 301 işçimizin hayatına mal olan o yürek yakıcı olaya sebep olan bu anlayış ve bu kafa! Maslak’a kule inşa ederken “sığınma odaları” oluşturup, daire fiyatlarını yükseltmeye çalıştı. Soma’da ise sığınma odalarına “gereksiz masraf” gözü ile bakıp, kömür maliyetini düşürmeye çalıştı.
Çünkü bu kafalar her yere ve her şeye para ve rant güzüyle bakıyor. Para her türlü değerin üzerinde! Para ve tatlı kazanç söz konusu olduğunda insan hayatının esamisi mi okunur?
***
Bitmedi, daha neler var neler… Biraz karıştırsanız, üzerinde çalışsanız, Soma Faciası ve “Spine Tower” üzerine ciltler dolusu kitap yazılır…
O 191 metrelik koca kulenin 27 katı kaçakmış.
Alp Gürkan bu, hep beraber gördük, tanıdık; yapar mı yapar. Adam yapmış da kaçak yükselen bu 27 katı gören olmamış!
50 bin metrekare olan mevcut imar hakkı, tam 145 bin metrekareye kadar çıkartılmış. Cebe girecek milyonlara milyonlar katılmış. Yeşil alanlar yarı yarıya düşürülmüş, onun yerine mikserle beton basılmış.
Biliyor musunuz, yine gören olmamış! Soma’da yaşadığımız o büyük felaket olmasaydı, belki de hiç görülmeyecekti!
Alp Gürkan, şu anda milyonları sayıyor olacaktı.
***
Şimdi gelelim, işin siyasi boyutuna…
Maslak’taki o koca kulenin göğe doğru yükselmesini görmeyen kim? Bu garabete kim izin verdi ya da seyirci kaldı? Maslak o dönemde Şişli sınırları içinde olduğu için, tabii ki Şişli Belediyesi!
Peki, bütün bu olaylar yaşanırken Şişli’de Belediye Başkanlığı Koltuğu’nda kim oturuyordu?
Mustafa Sarıgül.
Mustafa Sarıgül kim?
CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı.
Durum bu olduğuna ve ortada korkunç iddialar bulunduğuna göre, herhalde Mustafa Sarıgül’den de CHP’den de bir açıklama gelecektir. Ayrıca, gelmeli de. Gelmeli ki kamuoyu neyin ne olduğunu öğrenmeli. Kafalardaki soru işaretleri giderilmeli.
Sahi, 20 katlı mütevazı bir proje ne oldu da 47 katlı dev bir gökdelene dönüştürüldü? Bunu bilmek hakkımız.
***
Biliyorsunuz, son düzenlemeyle Şişli’deki Maslak Mahallesi, Sarıyer’e bağlandı. Bundan sonra sorumluluk Şişli’nin değil, Sarıyer’in.
Sarıyer Belediyesi ise Şişli’den gelecek dosyaları bekliyor.
Tabii, biz de bekliyoruz. Merak ediyoruz, acaba o dosyalardan neler çıkacak? Soma’da maden işçisine “sığınma odasını” çok gören, ama Maslak’taki gökdelene “sığınma odaları” yapan Alp Gürkan, 50 bin metrekareyi 145 bine çıkarmayı nasıl becermiş? Kendisine kim ya da kimler yardım etmiş?
Merakla bekliyoruz, acaba altından kimler çıkacak!

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?