• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
24 Eylül 2014 Çarşamba

Siz nasıl bir şeysiniz ya…

Kısa süre önce bir programa katılmak için CNN Türk’e gitmiştim. Bizden önce HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder konuşuyordu. Irak ve Suriye’deki gelişmelerden bahsediyordu:

-PKK olmasa, IŞİD Adana’ya kadar dayanır!..
Güldüm; daha sonra katıldığım programda da bu sözlerin, terör örgütünün propagandasından öte bir anlam taşımadığını söyledim.
Gelişmeler ortada…
IŞİD, PYD’nin kontrolünde olan Kürt bölgelerine yöneldi. Bir yandan İmralı, diğer taraftan Kandil feryat ediyor. Çözüm Süreci’ni baltalamakla tehdit edip, Ankara’ya adeta “kurtarın bizi” çağrıları gönderiyor.
PYD Lideri Salih Müslim’in söyledikleri çok açık:
-Kobani’yi tehdit eden IŞİD konusunda Ankara sessiz kalıyor. Müdahale etmiyor. Bunun sonuçları kötü olacak.
Ve devam ediyor:
-Kim vurursa vursun, ama bizi IŞİD’le karşı karşıya bırakmasınlar.
Kandil sıkıştı, PYD ise ayakta durmakta zorlanıyor. “Yardım edin”, “vurun”, “silah gönderin” türünden feryatlar ortalığı sarmış durumda!
ABD’nin, Katar, Suudi Arabistan, Ürdün ve BAE ile birlikte başlattığı hava operasyonunun ne sonuç vereceği de belli değil. Şimdilik, sadece bölgedeki göç dalgasını daha da artıracağı görülüyor.
ÖSO ve bölge kaynaklarına bakılırsa, denizden ve havadan atılan tonlarca bomba sonucu öldürülen IŞİD militanı sayısı 50 tane bile değil.
IŞİD’le etkili bir mücadele için kara harekâtı şart. Amerika’da ise şu an için böyle bir niyet görülmüyor.
* * *
Türkiye ise, üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor. IŞİD’den kaçan Kürt kökenli mağdurlara sınırlarını açtı. Birkaç gün içinde 140 bin insan bu tarafa geçiş yaptı. Üstelik onlara sağlıklı yaşayabilecekleri ortamlar da oluşturdu.
Biz sadece iki günde 140 bin kişiye kucak açtık. Ülkemize sığınan Suriyelilerin sayısı 2 milyona ulaştı. Buna karşılık, Batılı ülkelerin tamamının 2010’dan bu yana kabul ettiği mülteci sayısı 130 bin bile değil.
Ayrıca, bize bu konuda maddi olarak yardım eden falan da yok. Kendi yağımızla kavruluyoruz. Bırakın teşekkürü, karşılığında da askerlerimizin taşlanması olayları ile karşı karşıya kalıyoruz.
Sınırdan geçenlerin kayıtlarını yapıyoruz; “olmaz” diye bağırıyorlar. Üzerlerini arıyoruz; “yapamazsınız” diye karşı çıkıyorlar. Başlarındaki Aysel Tuğluk ile birlikte askerlerimizi taşlıyorlar. Buldukları araçları devirip, ateşe veriyorlar. Oysa taşladıkları Mehmetçik, onlardan çok daha duyarlı. Hastalara omuz veriyor, çocuk ve yaşlılarla birlikte o yaralı insanların eşyalarını taşıyor. Su ve yemek ulaştırmak için çırpınıyor.
Bir yanda çirkin bir istismar var…
Diğer yanda kökü tarihe dayanan bir kardeşlik ve insanlık!
* * *
Evet, IŞİD bölge için büyük bir tehlike. Onlarla ciddi bir mücadele gerekir. Zaten kimsenin bu gerçeğe itiraz ettiği de yok.
Ama bu mücadele bizden çok uyguladıkları politikalarla IŞİD’i büyüten ve palazlandıranların görevi. Söyledik, dinlemediler; uyardık, hep kulak arkası ettiler. Irak’ta mezhepçi politikalar uygulayan Maliki’ye destek verdiler. Suriye’de küçük bir gruba sırtını dayayıp, çoğunluğa kan kusturan diktatörü görmezlikten geldiler. Mısır’da demokrasiyi katlettiler. Sonunda tepkiler büyüdü ve bölgeyi bu hale getirdiler.
IŞİD, Batı’nın tutumu sonucu ortaya çıkan bir örgüt!
İçinde bol miktarda Batılı militan var…
Sayıları da üç-beş ya da on tane değil. Batıdan bölgeye gelen binlerce insan, bugün IŞİD için mücadele ediyor. Amerikalı, Fransız, İngiliz, Alman, Belçikalı, Hollandalı, ne ararsanız var. Kafa kesip kameralara poz veriyorlar. Bunların kim olduğunu onlar da biliyorlar. Sürekli olarak Türkiye’ye kendi vatandaşlarının listelerini verip, yakalanmalarını istiyorlar.
İçimizdeki malum zihniyet ise, askerimizi taşlayıp, Türkiye’yi onlara şikâyet etmek için çırpınıyor. Onlardan medet umuyor.
Siz nasıl bir şeysiniz, nasıl insansınız ya?..

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor