• $8,5279
  • €10,0977
  • 493.626
  • 1431.78
23 Ocak 2015 Cuma

Siz de aklanın da gelin

Emin Pazarcı
Emin Pazarcı
YAZARIN SAYFASI

Dört eski bakanla ilgili Yüce Divan tartışmaları devam ediyor. Muhalefetin tavrına bakılırsa, bu pilav daha çok su götüreceğe benziyor.

Muhalefet derken, “Paralelcileri” de aynı safa koyuyorum. Ama onlar için fazlaca değerlendirme yapmayı fuzuli görüyorum. Zaten her şey ayan beyan ortada: Bir yandan “aklan-paklan” edebiyatı yapıyorlar. Diğer taraftan Fethullah Gülen’in yargı karşısına çıkmaması için kendilerini helak ediyorlar.
Onları geçelim.
Meclis’e bakalım. TBMM’de neler oluyor?..
Orada binin üzerinde fezleke var. Bazı milletvekilleri hakkında onlarca suçlama bulunuyor. Hiç biri de dokunulmazlıkları olduğu için yargılanamıyor. Hep dönem sonuna erteleniyor. Milletvekili yeniden seçilirlerse süreç uzuyor.
İçlerinden biri bile çıkıp “Ben aklanmak istiyorum” demiyor!
* * *
Olaya hukuki açıdan baktığımızda, suçlanan dört eski bakanın durumları, haklarında fezleke düzenlenen milletvekillerinden farklı.
O milletvekilleri hakkında fezleke düzenlenmiş ama “dokunulmazlık” gerekçesiyle işlem yapılamamış. Dört eski bakanla ilgili olarak ise, ortada bir yargı kararı var. 17 ve 25 Aralık suçlamaları yargı tarafından değerlendirilmiş ve sonuçta ortaya bir karar çıkmış. Şüpheliler hakkında “kovuşturmaya yer olmadığı kararı” verilmiş.
Yani, suçsuz bulunmuşlar. Haklarında dava açılmasına gerek görülmemiş. Bu karar ilgili ceza mahkemesi tarafından da onanmış.
Bu ne demek?..
Yargı süreci tamamlandı demek. O yüzden, 17-25 Aralık Operasyonları sırasında suçlanan ve milletvekili sıfatına sahip olmayan isimlerle ilgili hiçbir işlem yapılamıyor. Dört eski bakanın durumları da onlarla aynı. Ama Yüce Divan tartışmaları sürüyor…
* * *
Peki, bu bakanlarla ilgili olarak Meclis’te Soruşturma Komisyonu kurulmasını kim istedi? İktidar Partisi’nin kendisi! İktidar istemeseydi, böyle bir komisyon kurulamazdı!
Yani, ortada hukuki bir zorlama yoktu.
Sonuçta komisyon gerekli soruşturmayı yaptı, iddialar araştırıldı, oylandı ve süreç sona erdi. Buna rağmen Yüce Divan tartışmaları sürüyor. Meclis’teki fezlekelerle ilgili ise, hiçbir adım atılmadı. En çok “aklanmadan-paklanmadan” bahsedenler bile, bu konuyu gündeme getirmekten kaçınıyorlar.
Mesela CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında dönem sonunu bekleyen 14 tane fezleke var.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 3 tane fezlekesi bulunuyor.
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve milletvekilleri fezleke konusunda rekora koşuyorlar. Meclis’teki fezlekelerin büyük bölümü, onların işlediği iddia edilen suçlarla ilgili.
Şimdi sıkı durun, bakın bu fezlekelerde hangi suçlamalar var:
- Cinsel taciz.
- İhaleye fesat karıştırma, emniyeti suiistimal. (Üstelik bu suçlama ile karşı karşıya olan isim, bir siyasi partinin genel başkanı.)
- Resmi belgede sahtecilik.
- Kasten yaralama.
- Görevi suiistimal, terör örgütüne yardım, terör propagandası, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs, hakaret, iftira, vesaire, vesaire…
* * *
Şimdi, diyorum ki, Mesela Kılıçdaroğlu, Bahçeli ve Demirtaş üçlüsünden biri çıksa ve Meclis Başkanlığı’na başvursa… “Hodri meydan” dese:
-Dokunulmazlığım kaldırılsın, ben yargı önüne çıkmak ve aklanmak istiyorum.
Buna mani bir durum yok. Üstelik sadece dokunulmazlıkları kaldırılacak. Anayasa’ya göre, milletvekillikleri devam edecek. Bir yandan yargılanırlar, diğer taraftan siyasi faaliyetlerini sürdürürler.
Var mı bunu yapan?
Bunu yapan yok ama yargı tarafından haklarında takipsizlik kararı verilen, hukuki olarak “aklanmış” sayılan dört eski bakan Yüce Divan’a gönderilmedi diye feryat eden çok!
Çünkü Türkiye’de bir hukuk ya da değerler tartışması yaşanmıyor. Herkes olaylara siyasi olarak bakıyor, herkes kendi siyasetini yürütüyor.

<p class='MsoNormal'>Çok Güzel Hareketler 2 programının sezon finali yapmasının  ardından soluğu Köy

Yılmaz Erdoğan, yardım malzemelerinin yangın bölgesine ulaştığını duyurdu

Iğdır'da yıkılan cezaevinin yerine yapılan sosyal yaşam alanı ilgi görüyor

Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı

Uludağ'da yangın ihtimaline karşı helikopterli denetimler artırıldı