• $33,0782
  • €36,156
  • 2606.92
  • 11139.5
27 Haziran 2024 Perşembe

Siyasette yeni arayışlar

Olmadı, büyük iddialarla ortaya çıkan siyasi hareketlerin hiçbiri tutmadı. Meral Akşener ayakta kalamadı. Ahmet Davutoğlu'nun Gelecek Partisi'nin durumu ortada. Ali Babacan'ın Deva Partisi, milletin derdine derman olamadı. Saadet, kendine yeni patron arıyor. Muharrem İnce'nin Memleket Partisi hiçbir varlık gösteremedi. Diğerleri de yerlerde sürünüyor...

Ama bu görüntü, yeni ortaya çıkacak oluşumların iştahını kıramadı. Onların da kendilerine göre dayanakları var. Seçim sonuçlarına bakıyorlar, CHP'ye verilen oyları izah edemiyorlar. Sahi, CHP ne yaptı da bu belediyeleri aldı? Ya da CHP'li İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları, hangi başarıların altına imza attı da koltuklarını sağlamlaştırdı?

Yerel seçim sonuçlarının tek izahı var:

Seçmenin önemli bir kısmı tepkili, huzursuz ve rahatsız görünüyor. Bu durum, içinde bir savaş yaşanan, oldukça kötü bir görüntü veren CHP'ye bile oy olarak yansıdı. Seçmenin ciddi bölümü de sandığa gitmedi.

İşte yeni sahaya çıkmak isteyenlerin iştahları bu yüzden kabarıyor! Ak Parti ve Cumhur İttifakı'nın kendisini zor toparlayacağını, sonuçlardan ders alsa bile bir yenilenmeye gidemeyeceğini düşünüyorlar.

***

İyi Parti'de Genel Başkanlık mücadelesini kaybeden ve artık o yapı içinden bir sonuç çıkmayacağını düşünen Koray Aydın, bugün arkadaşları ile birlikte istifa edecek.

"Ne yapacak?" derseniz, bazılarının iddia ettiği gibi DP'ye gitmek gibi bir düşüncesi ve planı yok. Bu konuda iddia edildiği gibi ciddi bir görüşme de yapılmadı. Şu an için yeni parti kurmak için çalışma başlatması ise söz konusu değil. Hele hele milliyetçi bir partiye önderlik etmesi aklından bile geçmiyor. Zaten şu anda bol miktarda var. Dokuzuncu, onuncu olmak istemiyor.

İyi Parti'den ayrılan ve bugün partileşme süreci içinde olan Yavuz Ağıralioğlu ile birlikte de değil. Kurultay sürecinde zaten kendisine teklif götürüldü. "Seni bir ilçeden yeniden üye yapalım, süreçte birlikte yol yürüyelim" denildi. O da olmadı, anlaşma sağlanamadı.

İşte bu yüzden, arkadaşları ile birlikte bir süre bekleyecek. Siyasi gelişmelere göre kendisine yol belirleyecek.

***

Yavuz Ağıralioğlu'na gelince...

Hem iştahlı, hem de kararlı. Sonbaharda partisini kuracak. Parti ismi konusunda üç alternatif üzerinde kafa yoruluyor.

Peki, kimlerle yol yürüyecek?

Dün, Anadolu Yayıncılar Federasyonu'nun geleneksel kahvaltı sohbetleri çerçevesinde kendisi ile birlikteydik. Flaş bir isim vermedi. "Millette bir göz yorgunluğu başladı. Biz, liyakatli şöhretsizlerle birlikte yol yürümeyi düşünüyoruz" dedi.

Ağıralioğlu da yeni siyasi oluşumda milliyetçi söylemlerle halkın karşısına çıkmayı düşünmüyor. Başarabilir mi tartışılır, ama siyasi bir merkez oluşturmaya çalışıyor.

Kısacası, Cumhur İttifakı seçmenlerinin yanı sıra sandığa gitmeyenlere ve CHP'li seçmen de dahil herkese "Tek alternatifiniz CHP değil. CHP'ye muhtaç değilsiniz" mesajını vermek istiyor. En önemlisi seçim sonuçlarının artık "tapulu seçmen" dönemine son verdiğini düşünüyor.

Yaz aylarının ardından siyasette oldukça hareketli günler yaşanacak gibi görünüyor.

<p>İstanbul Gayrettepe'de tadilatta olan gece kulübünde meydana gelen ve 29 kişinin yaşamını yitirme

Beşiktaş'ta 29 kişinin can verdiği yangının yeni görüntüleri ortaya çıktı

Üniversite tercihi yapacaklar dikkat! İşte en çok para kazandıran meslekler

Kıbrıs Barış Harekatı'nın az bilinen fotoğrafları! İlk kez göreceksiniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (18 Temmuz 2024)