• $8,5416
  • €10,3767
  • 512.739
  • 1451.47
13 Haziran 2018 Çarşamba

Seçim ikinci tura kalır mı?

Emin Pazarcı
Emin Pazarcı
YAZARIN SAYFASI

Kalır mı, kalmaz. Bütün kamuoyu araştırmaları ve göstergeler Cumhurbaşkanlığı Seçiminin ilk turda sonuçlanacağı yönünde. Tabii bunun aksini iddia edenler ve ısrarla “Cumhurbaşkanlığı Seçimi ikinci tura kalacak” görüşünde olanlar da var.

“Erdoğan gidecek” diyorlar:

-Seçim ikinci tura kalırsa, Erdoğan’ın kaybedebileceği algısı yoğunlaşacak. Devamı da çorap söküğü gibi gelecek.

Öyle mi acaba?..

Tam tersi olmasın? Cumhurbaşkanlığı Seçimi ikinci tura kalırsa, Erdoğan’da oy patlaması yaşanmasın? Biraz siyaset biliyorsanız, azıcık vatandaşla irtibatınız varsa, sokakta insanlarla konuşuyorsanız, olacağı da budur zaten!

? ? ?

Önce, seçime katılan siyasi partiler üzerinden bir değerlendirme yapalım…

Üzerinde en çok spekülasyon yürütülmeye çalışılan MHP’den başlayalım. “MHP’li seçmen Erdoğan’a beklediği desteği vermeyecek” diyenler var. Peki ne yapacak, kime oy verecek? Onunla ilgili bir değerlendirme yapmıyorlar. Sadece “Erdoğan’a destek vermeyecek” diyorlar.

Öyle değil, ama hadi öyle olsun. Ama bir kısmı destekleyecek değil mi? Bu kararlı MHP’li seçmen, seçim ikinci tura kalırsa da fire vermeyecek. AK Partili seçmen için bir değerlendirme yapmaya bile gerek yok. Onlar zaten Erdoğan’ın yanında olacaklar.

Demek ki, Cumhur İttifakı’nın ilk turdaki oy oranı ikinci turda da korunacak.

Acaba Millet İttifakı’nda da öyle mi olacak?

İşte o şüpheli! Çünkü, birinci turda o ittifak içindeki partileri destekleyen seçmenin bir kısmı Muharrem İnce’ye, bir kısmı Meral Akşener’e, bir bölümü de Temel Karamollaoğlu’na oy verecek.

Şu an için ilk turda Erdoğan’dan sonra en fazla oyu alacak isim Muharrem İnce gibi göründüğüne göre, tamamının ikinci turda CHP adayının etrafında birleşmesi gerekecek. O kadar zor iş ki bunu sağlamak!

Az da olsa, MHP’den ayrılıp İyi Parti’ye kaymış bir seçmen kitlesi var. Bunların Muharrem İnce’yi içine sindirmesi büyük sıkıntı. Bugün SP adayı Temel Karamollaoğlu’nun peşinden koşanların hep birlikte “Olmadı, haydi İnce’nin peşine takılalım” diyeceğini düşünmek de saflık olur.

Belki Selahattin Demirtaş’a oy verecek olan HDP seçmeni bunu yapabilir. Ancak orada da az veya çok fireler yaşanması doğaldır. Üstelik, HDP seçmeninin İnce’nin arkasından koşmasının bazı CHP’li seçmenleri bile rahatsız etmesi kaçınılmaz.

Durum bu olunca, ilk turda Millet İttifakı içindeki adaylara oy verecek olan seçmen kitlesi içinde yol ayrımlarının yaşanması kaçınılmaz. Hiçbir şey yapmayıp, sandığa gitmeseler bile, bu durum Erdoğan’a yarar.

? ? ?

Ayrıca, Türkiye’de 16 yıldır iktidarda olan bir AK Parti ve Erdoğan gerçeği var. Bu yönetim, 15 Temmuz Darbe Girişimi’ni savuşturdu ve bugün terörle mücadelede önemli bir noktaya geldi. Münbiç’te ABD’ye geri adım attırdı. İçerideki ve dışarıdan gelen bütün saldırılara rağmen Türkiye büyüyor. Ekonomik büyümede dünyanın sayılı ülkelerinden biriyiz.

Görüyor bunu Türk seçmeni.

İşte bu yüzden, zaman zaman bir araya geldiğimiz CHP’lilerin bile iç dünyalarında “Erdoğan giderse kaos olur mu acaba?” sorusuyla boğuştuklarına şahit oluyoruz. Şu veya bu sebeplerle Millet İttifakı’nı destekleyen seçmenin geleceğe yönelik ciddi korku ve kuşkularının bulunduğunu görüyoruz. Onlar bile “Erdoğan giderse ne olur?” sorusuna cevap verebilmiş değiller. Ciddi tereddüt içinde olanların sayısı az değil. Bu görüntü, Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin ilk turda sonuçlanacağını gösteriyor. Seçim ikinci tura kalırsa, Erdoğan’ın işi daha da kolaylaşacak. İddiaların aksine “Erdoğan gidebilir” algısı, muhalefet için avantaja değil, dezavantaja dönüşecek!

Kalmaz ama seçim ikinci tura kalırsa, Erdoğan yüzde 51-53 gibi oy oranlarıyla değil, yüzde 60’lar civarında bir oranla yeniden seçilecek.

Şimdiden iddia ediyorum bunu.

? ? ?

Dünya da bu gerçeğin farkında. Almanya Şansölyesi Merkel, Dışişleri Bakanımız Çavuşoğlu’na durup dururken, “Seçim sonrası Erdoğan’ı bekliyoruz” demedi!

ABD de Erdoğan’ın kazanacağını gördüğü için ipe un sermedi. “Münbiç’te YPG ya çekilecek, ya çekilecek” diyen Erdoğan’la uzlaşmak zorunda kaldı.

Demem o ki, “24 Haziran’da ne olacak?” sorusuna cevap verebilmek için algıları bir yana bırakıp, olgulara bakmak lazım!

<p>EURO 2020'de Danimarka ile  Finlandiya karşılaşmasında futbolcu Christian  Eriksen maç esnasında

EURO 2020'de Futbolcu Christian Eriksen nasıl hayata döndü?

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Haziran 2021)

Yeni hocayla ilgili bombayı patlattı! 'Ali Koç'la konuştum, 1 haftaya geliyor'

Twitter'a yeni özellik geliyor