• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
12 Şubat 2014 Çarşamba

Sarıgül kurultay taşları döşüyor

CHP yine kaynayan bir kazan. Protestolar, istifalar, tepki açıklamaları birbirini izliyor. Bütün bunlar, seçim öncesi "adaylık çekişmesi" gibi görünse de gerçekte kavga çok daha derin. CHP'de yerel seçim öncesi kurultayın taşları döşeniyor.
Tarafların derdi seçim falan değil…
Gelişmelere bakılırsa, asıl hedef yerel seçimin ardından yaşanacak kurultaya yönelik koltuk kavgası!
Geçtiğimiz genel seçimden önce partideki Önder Sav taraftarlarını budayan Kılıçdaroğlu, bu seçimde de Deniz Baykal'ın izlerini silmeye çalışıyor. İstanbul'da seçim almanın güçlüğünü bilen Sarıgül ise, kendi belirlediği adaylarla etrafını tahkim etmeye çalışıyor.
Dikkat edin…
CHP'de kavga yaşanan yerlerin belirgin bir özelliği var. Çoğu kazanılmasına kesin gözüyle bakılan yerler. Parti içindeki güç odaklarının tamamı, buralara kendi adamlarını getirme çabası içinde. Mücadelenin altında doğru adayı bulmaktan çok, "İlle de benim adamım olsun" çabası saklı.
***
Belli yerlerdeki adayları tek tek inceleyelim…
Mustafa Zengin, CHP'nin İstanbul - Maltepe Belediye Başkanı. "Başarısız" diyen yok. Ancak önümüzdeki seçimde aday gösterilmeyecek. Çünkü Deniz Baykal'ın akrabası.
Kadıköy'de durum belli değil. Ne Mustafa Sarıgül'ün ne de Gürsel Tekin'in dediği oldu. Tıkanma yaşanınca aday belirleme yetkisi mecburen Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na bırakıldı.
Avcılar'da mevcut başkan Mustafa Değirmenci başarısız değildi. Ama Sarıgül istemeyince aday o değil, Handan Toprak oldu.
CHP'nin 2005 Kurultayı'nda Sarıgül'ün yumrukladığı Ateş Ünal Erzen, yeni bir Sarıgül darbesi daha yedi ve Bakırköy'den aday olamadı.
Sarıgül'ün eli Ankara'ya da ulaştı. Çankaya'da hiç akla gelmeyen isim olan Alper Taşdelen aday gösterildi. İlginçtir, Alper Taşdelen, CHP'nin eski Çankaya Belediye Başkanı Doğan Taşdelen'in oğlu. Doğan Taşdelen ise, iki seçim önce DSP'den aday olup oyları tırtıklayarak, Ankara'da Murat Karayalçın'a seçim kaybettiren isim olarak tanınıyor.
Muratpaşa, Antalya'nın en büyük ilçesi. Antalya'nın Çankaya'sı durumunda. Orada da mevcut Başkan Süleyman Evcimen aday gösterilmedi. Yerine Sultan Yeğen'de karar kılındı. Sultan Hanım'ın en belirgin özelliği Mustafa Akaydın'ın hemşerisi ve eşinin yakın dostu olması.
İzmir'de Aziz Kocaoğlu, kendi denetimine alamadığı bütün adayları budadı. Mevcut ilçe belediye başkanları tasfiye edildi. Konak'ta Hakan Tartan, Karşıyaka'da Cevat Durak ve Buca'da Ercan Tatlı taca atıldı.
Daha öyle örnekler var ki, saymakla bitmez…
Kısacası, CHP'de bütün kriterler rafa kaldırıldı. Anketler çöpe atıldı. Gücü yeten bastırdı, dilediği adayın istediği yerden aday gösterilmesini sağladı.
İşte CHP böyle bir tablo içinde seçime gidiyor.
***
CHP'de 30 Mart sonrası toplanacak bir kurultayın ayak sesleri duyuluyor. Kurultayın rengini de seçimde ortaya çıkacak tablo belirleyecek.
Kılıçdaroğlu'nun amacı, Parti Meclisi'nde dilediği değişiklikleri yapmak. Kendisine dikensiz gül bahçesi oluşturmak. Sarıgül'ün hedefi ise 2005'te yarım bıraktığı işi tamamlamak. CHP Genel Başkanlığı Koltuğu'na oturmak.
Tabii bu noktada İstanbul'da alınacak seçim sonucu önemli. Eğer bir mucize olur ve Sarıgül, İstanbul'u kazanırsa Kılıçdaroğlu rahatlayacak. Kaçınılmaz son bir süre ertelenecek. Ama olağanüstü güçlenecek olan Sarıgül, eninde sonunda öldürücü darbeyi vuracak.
Ana Muhalefet Partisi'nde yaşanan gelişmelere bu gözle bakmak lazım.
***
Başkent kulislerinde ise, devlet içindeki paralel yapı ve medyanın durumuna ilişkin tartışmalar devam ediyor…
Geçtiğimiz çarşamba günü İstanbul'da önemli bir gelişme oldu. Paralel yapının amiral gazetesinin başındaki isim, Hürriyet'in iki etkili yazarıyla bir araya geldi. Hacı Abdullah Lokantası'ndaki üçlü yemek hayli uzun sürdü ve hararetli bir tartışmaya sahne oldu.
Bu zirvede neler konuşuldu dersiniz?

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

NATO, deniz korsanlarına karşı Türk yazılımlarıyla hazırlanacak

Yerli etlik damızlık tavuk 'Anadolu-T' beyaz et sektörüne kazandırıldı

İlk kez duyacaksınız! Yaprağından sızan süt tam bir şifa kaynağı