• $9,5211
  • €11,0924
  • 547
  • 1455.42
23 Ekim 2015 Cuma

PKK’nın arkasındaki güç

Seçim tartışmaları ve içteki çekişmeler yüzünden pek farkında değiliz ama bugün önemli bir gün. Viyana’da Türkiye’nin bugünü ve geleceğini ilgilendiren bir toplantı yapılacak.

ABD, Rusya, Suudi Arabistan ve Türkiye’nin dışişleri bakanları bir araya geliyorlar. Suriye masaya yatırılacak. Suriye’deki geçiş sürecinin nasıl şekilleneceği ve mültecilerin durumuyla ilgili önemli kararlar alınacak.
Gündemin kritik konularından biri de PYD olacak. Türkiye, “Bakın bölgede emrivakiler yapılıyor” diyecek:
-Bu emrivakiler, geçiş süreci tamamlanana kadar durdurulmalı. Bölgede nasıl bir yapı oluşacağına Suriye halkının tamamı karar vermeli.
Gerçekten de bölgede geleceği etkileyecek çok ciddi gelişmeler var. PKK’nın bir uzantısı olan PYD, arkasına aldığı ABD ve Rusya’nın desteğiyle Tel Abyad’da dördüncü kantonu da ilan etti. Adım adım bölgeye yerleşiyor. Yeni bir oluşumun adımlarını atıyor. Üstelik Tel Abyad, Kürt değil, Türkmen ve Arap bölgesi. Baskı ve silahlı tehdit ile o bölgeden Türkmen ve Araplar göç ettiriliyor. Yerlerine PKK ve PYD yandaşı Kürt unsurlar yerleştiriliyor. Asimilasyon uygulanıyor, etnik yapı değiştiriliyor.
Bu durum, BM raporlarına da girmiş durumda.
ABD ve Rusya ise, PYD ile iş tutmaya, DAEŞ’e karşı onları desteklemeye ve silahlandırmaya devam ediyor. Üstelik verdikleri silahların PKK’ya doğru kaydığına dair ciddi istihbaratlar var.
* * *
Hatırlarsınız, kısa süre önce Suriye sınırında Rus yapımı Orlan tipi bir insansız hava aracı düşürdük. Sahip çıkan olmadı, ortada kaldı.
Şimdi, bu hava aracının PYD’ye ait olduğu iddiaları ortada dolaşıyor. PYD=PKK olduğuna göre, iddia doğruysa artık terörün hava araçları kullandığını da söyleyebiliriz. Zaten uzun süreden beri PKK’nın elinde insansız hava aracı olduğuna dair kamuoyuyla paylaşılmayan iddialar vardı.
Şimdi “Önemli değil” denilebilir. İnsansız hava araçlarının çok pahalı olmadığından söz edilebilir. Bir şekilde PKK’nın da elde ettiği söylenebilir.
Ancak, bu gelişme Türkiye’ye yönelik tehdidin geldiği noktayı göstermesi bakımından çok, ama önemli.
Bu hava aracı, Türkiye sınırlarında uçuyorsa, bunun bir komuta merkezi olması gerekli. Yetmez, ilaveten onu sevk ve idare edecek teknisyenlere de ihtiyaç var.
Bu merkez nerede? Kim kurdu bu merkezi? Kim eğitti bu teknisyenleri? Çünkü o merkezi kuracak ve teknisyenleri eğitecek birkaç ülke var. Tabii daha da vahimi, o ülkelerin bu araçları PYD ya da PKK adına uçururken, kendi vatandaşlarını kullanmaları.
Ayrıca, öyle ya da böyle olması çok bir şey fark ettirmez. Görülüyor ki, Türkiye sadece PKK ile mücadele etmiyor. PKK denilen terör örgütü, buz dağının sadece görünen bölümü. Arkasında çok daha derin yapılar ve ülkeler var!
Türkiye, PKK’yı ve terörü maşa olarak kullanan, çok güçlü dış ülkeler ve çevrelerin planlı saldırısı altında!
* * *
Bu arada, Suriye’de “kantonlaşma oyunu” da devam ediyor…
Garip bir şekilde önce DAEŞ denilen örgüt birtakım yerleri işgal ediyor. Ardından PYD ortaya çıkıyor. Aldığı destekle DAEŞ’i gönderip yerine kendini oturuyor. Ardından “Ben burada kantonlaştım” açıklaması yapılıyor. Rojova, Kobani ve Afrin’de böyle oldu.
Onlara son olarak Tel Abyad da eklendi.
Arada bir tek Cerablus kaldı. Oradan da DAEŞ gider ve yerine PYD yerleşirse, zincirin halkaları tamamlanmış olacak.
Yeni bir Kürt Bölgesi ortaya çıkacak. Üstelik burası PKK ile kol kola ve Kandil’le dirsek temasında bir bölge olacak. İşte o zaman Türkiye’yi tehdit etmek için Kandil’e de gerek kalmayacak. Kandil, burnumuzun dibine taşınmış olacak.
* * *
Gelişmeler, sadece Suriye ile sınırlı değil. Bizim topraklarımızda da Suriye’de atılan adımlarla paralel gelişmeler yaşanıyor. Son günlerde bazı il ve ilçelerimizden yükselen “özyönetim” ve “özerklik” açıklamalarını, Suriye’deki gelişmelerden aynı tutmak mümkün değil.
Her ikisi de aynı planın ayakları. Hedef, Suriye’deki kantonlarla, Türkiye’deki bazı bölgeleri birleştirmek ve mevcut yapıyı değiştirmek. Türkiye bu oyunu gördü; içeride bozdu, dışarıda da boşa çıkarmaya çalışıyor.
Karşı karşıya kaldığımız oyun, gerçekten büyük. 1 Kasım’da seçime gidiyoruz ve sandıktan bu planı bozacak güçlü bir yapı çıkarmak zorundayız.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu