• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
1 Ekim 2013 Salı

Ölümsüzlük iksiri ve fare

Başbakan, uzun süredir merakla beklenen yeni demokratikleşme paketini açıkladı. Son derece önemli başlıkları peş peşe sıraladı. 
Aynen dün yazdığım gibi oldu… 
Yeni Başbakanlık Bina’sından ayrılıp gazeteye geldiğimde, “dağ fare doğurdu” tartışmaları başlamıştı bile! Başbakan da yaşanacakları önceden öngördüğü için daha tartışma başlamadan tedbirini aldı. Yeni paketi açıklarken, “Dağ fare doğurdu” eleştirisinde bulunacaklara cevabı peşinen verdi: 
-Bizden ölümsüzlük iksiri bekleyenler hayal kırıklığına uğrayacaklardır. 
Muhalefete göndermesini de tartışmalar başlamadan yaptı: 
-Büyük Türkiye vizyonuna sahip bir muhalefet, Türkiye’nin hakkıdır. 
***
Başbakan, dün “tarihi bir an” olarak adlandırdığı açıklamasına saat 11:05’te başladı. 59 dakika 40 saniye süren konuşmasının ilk 40 dakikalık bölümünü genel değerlendirmelere ayırdı. Türkiye’nin bu pakete neden ihtiyaç duyduğunu ortaya koydu. Kalan süre içinde ise maddeleri başlıklar halinde sıraladı. 
85 üst düzey basın mensubunun izlediği açıklama anında İngilizce ve Arapçaya çevrildi. TRT 6’dan da Kürtçe olarak yayımlandı. Toplantının ardından basın mensuplarından soru alınmadı. 
Açıklama sırasında, gazetecilerin yanı sıra Bakanlar Kurulu’nun büyük bir bölümü ve ilgili bürokratlar da salonda yer aldı. AK Parti Genel Merkezi adına Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in bulunduğu toplantıya Başbakan’ın kızı ve özel danışmanı Sümeyye Erdoğan da katıldı. 
Başbakan, konukların huzurunda hükümetin tek bir paket halinde düzenlediği en kapsamlı reform paketini Türk ve dünya kamuoyuyla paylaştı. 
***
Başbakan’ın yaptığı açıklama, CHP, MHP, BDP ve Gezi eylemlerini destekleyen kesimlere mesajlarla doluydu… 
“Çözümsüzlüğün çözüm görüldüğü bir ortamda reform yapmak kolay değildir” sözleri CHP ve MHP’ye yönelikti. 
“Şehitlerimizin uğruna can verdiği milletimizin birliğini pekiştiriyoruz” ifadesiyle MHP’ye seslendi. 
“Değişimin önündeki en büyük engel, 27 Mayıs’ın karanlık gölgesidir” derken, Gezi eylemcilerini ve onlara destek veren medyayı hedefe yerleştirdi. 
Seçim sisteminde değişiklik yapılacağını açıklarken de PKK, KCK ve PKK’nın elindeki kozları almak istedi… 
Yüzde 10’luk seçim barajını sürekli eleştiren BDP’nin önüne “sıfır barajı” koydu. Mevcut sistemle birlikte yüzde 5 ve sıfır barajlı üç seçim sistemini tartışmaya açtı. AK Parti olarak bu üç ayrı seçim sistemiyle ilgili herhangi bir tercih ve dayatmada bulunmadı. 
BDP’ye “hodri meydan” dedi. En çok şikâyet ettiği problemi ortadan kaldırarak, terörle arasına mesafe koyması ve siyaset yoluyla mücadele etmesi gerektiği mesajını verdi. PKK terör örgütüne de “Siyaset yolunu açtık, silah bırakmazsan sen kaybedersin” mesajını gönderdi. 
Pek çok kesimi ilgilendiren yeni paketten başörtülü bayanlar, çeşitli inançlar ile “mütedeyyin” denilen kesimler de önemli bir pay aldı. 
***
PKK terör örgütü, uzun süredir propaganda yaptığı kitlelere “işte” diyordu: 
-Bizim elimizdeki silah sizin haklarınızın bir güvencesidir. Biz olmasaydık, bugün bu noktada bulunamazdınız. 
Başbakan, dün üstü kapalı olarak bu propagandalara da cevap verdi. Üzerine basa basa “Bu paket bir dayatmanın, pazarlığın ve müzakerenin sonucu değildir” dedi. Paketin Atatürk’le başlayan, Menderes, Özal ve Erbakan’la devam eden Türkiye’yi büyütme ve demokratikleştirme çabalarının bir devamı olduğunu ortaya koydu. 
Konuşması boyunca, üzerine basa basa önemli gördüğü bir noktanın altını çizmeye çalıştı: 
-Bu paket bir istikamet çizmekte ve kapı aralamaktadır. Büyük Türkiye ideali için önemli bir basamaktır. Bu paket tarihi bir aşamadır. Ancak son nokta da değildir. 
Kısacası “değişime devam” dedi.   

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi