• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
18 Ekim 2018 Perşembe

Kuşku muşku yok artık

Kaşıkçı günlerdir kayıp. Suudiler mantıklı bir açıklama getiremiyor. Dünyanın dört bir yanından da “kuşkuluyuz” açıklamaları geliyor…

Kuşku filan kalmadı artık. Her şey ayan beyan ortada: Suudiler, Kaşıkçı’yı öldürdüler ve cesedini de yok ettiler. “Hangi yolla ve nasıl” gibi sorular ayrıntı bence. Zaten bazı ipuçları var ve fotoğrafın bütünü yakında çıkar ortaya. Ancak, hangi yol kullanılmış olursa olsun, hepsini karşılayacak tek kelime var, bu da vahşet!

Bu vahşet karşısında olması gerekenler ise belli…

Dünyanın her türlü tepkiyi en üst düzeyde gösterip, tecrit etmesi lazım Suudi Arabistan’ı. Tabii eğer insani değerler ve insanlık konusunda samimilerse!

Yapılacak mı peki bu?

Tabii ki yapılmayacak. Ya göstermelik tepkilerle olay geçiştirilecek. Ya da bazı ülkeler sert tepkiler ortaya koysa bile karşı blokta yer alanlar Suudilere destek verecek. Kağıt üzerinde yazılı olsa da küresel anlamda bir insani hassasiyet ve samimiyet yok çünkü.

Herkes birbirinden kirli!

***

ABD’liler işi ranta dönüştürdü bile…

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Riyad’a ayak basar basmaz, 100 milyon doların Amerikalıların hesabına geçtiği haberleri geldi. Suudiler, Suriye’deki terör yapılanmasına destek için vaat ettikleri 100 milyon dolarlık ödemeyi yaptılar. Daha önce verdikleri 100 milyon dolarla birlikte, etti 200 milyon dolar.

PKK ve PYD yapılanmasına gidecek bu para.

Bize de kurşun olarak geri dönecek.

Amerika sözde müttefikimiz, Suudi Arabistan da sözde din kardeşimiz! İşte el ele verip, başımıza bu çorabı ödüyorlar!

Evet, Kaşıkçı Olayı bir vahşet. Ancak, vahşet söz konusu olduğunda, PKK ve PYD yapılanmalarının da İstanbul Konsolosluğu’nda yaşananlara rahmet okutacak sabıkaları var.

Durum bu olunca neyi konuşuyoruz biz?..

Amerikalıların her türlü vahşeti sergileme hakları olduğunu, ancak Suudilerin bunu yapmaya ruhsatlarının bulunmadığını mı?

***

ABD Başkanı Trump’ın, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda yaşananlarla ilgili olarak nasıl bir tutum içine girdiğini ve gireceğini anlayabildiniz mi siz?

Net ve kararlı bir tavır yok ortada. Son derece belirsiz!

Nitekim kendi ülkesinde de sert eleştirilere uğruyor. Suudilere destek verdiği yönünde eleştirilere muhatap oluyor. Yapısı da buna müsait zaten. Bu güne kadar sergilediği davranışlara bakınca, Trump dendiğinde benim aklıma hemen para geliyor. Trump, bu yaşananları mümkün olduğunca çok paraya tahvil etmeye çalışacak gibi görünüyor.

Diğer batılı ülkeler de zaman içinde farklı davranmayacaklar. Menfaatleri neredeyse, o tarafa doğru hareketlenecekler.

İşte o yüzden Türkiye son derece doğru bir politika izliyor. İtidalli davranıyor. Hemen celallenmeyip, gelişmeleri doğru okumaya çalışıyor.

***

Olayın başından beri “Nasıl olur?” sorusunu soruyoruz. Hep Suudi Arabistan’ın nasıl bu kadar “pervasızca” hareket edip, nasıl bu denli “vahşileşeceğini” konuşuyoruz…

Suudilerin, Amerikalılar tarafından şımartıldıkları kesin. Ancak, ne kadar şımarırsa şımarsın, bu pervasızlığın izahı zor.

O yüzden, olayın başından beri televizyonlarda dile getirdiğim bir tezim var: Olay planlıydı, ancak başlangıçta amaç Kaşıkçı’yı öldürmek değildi. Sorgulamak, bazı bilgilere ulaşmak, belki de kaçırıp Türkiye’den çıkartmaktı.

Ama bu hesap tutmadı.

Sorgulama sırasında uygulanan kaba kuvvet ya da verilen ilaçlar ağır gelince Kaşıkçı hayatını kaybetti. Suudi Arabistan’dan gelen tim de panik içinde cesedi yok etmeye çalıştı.

Çünkü, ben halen olan biteni kabul edemiyorum. Bırakın Müslüman kimliklerini, insan olan birinin ya da bir grubun, böylesine vahşileşeceğini düşünemiyorum. Kim bilir, belki de düşünmek istemiyorum.

Elbette başka bir dünyada yaşamıyorum. Sadece iyi niyetimi muhafaza etmek için çabalıyorum!

TRT Tabii'nin orijinal içeriklerinden Rumi'nin ikinci sezonu, platfromdaki yerini aldı. Toplamda üç

Kaan Yıldırım ve Devrim Özkan 'Rumi'nin bilinmeyenlerini anlattılar

Dikkat: Bu otomobiller 350 bin TL ile 450 bin TL arası! Kaçıran adeta pişman oluyor

Gaziantep sise büründü

ŞOK 9 Aralık kataloğu: 2359 TL'ye airfyer, 7299 TL'ye dik süpürge fırsatı!