• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
18 Mart 2015 Çarşamba

Kilit ülke Türkiye

Emin Pazarcı
Emin Pazarcı
YAZARIN SAYFASI

Kars-Selim

“Battık, batıyoruz” feryatları sürer ve “Türkiye uçurumun eşiğinde” iddiaları devam ederken…
Dün biz Kars’taydık…
Muhteşem bir projenin başlangıcına tanıklık ettik. Trans Anadolu Boru Hattı Projesi’nin (TANAP) temel atma törenine katıldık. Pek çok kişinin “Asrın Projesi” olarak değerlendirdiği bir gelişmenin en önemli aşamasını yerinde yaşadık.
Proje tamamlandığında, Azerbaycan’ın Hazar Denizi’nden çıkardığı doğal gaz Türkiye’ye gelecek. Oradan da Avrupa’ya taşınacak.
Bu öyle bir proje ki…
Türkiye’yi kilit bir ülke haline getirecek. Enerji bağımlısı ülkemiz, enerji konusunda söz sahibi olacak. Çünkü TANAP’ta yüzde 30 hisse bizim. Hazar Denizi’ndeki Şah Deniz Doğal Gaz sahasındaki projede de yüzde 19 paya sahibiz.
Bitmedi…
Türkmen doğalgazının da Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması söz konusu. Ayrıca İran ve Irak petrol ve gazı da var.
Kısacası…
Türkiye, enerjide sadece taşıyıcı bir ülke olmayacak. Daha ileri aşamalara, enerjide önemli bir merkez olmaya doğru gidecek.
* * *
Enerji ihtiyacı hızla artan ülkelerin başında geliyoruz. Doğalgaz tüketimimiz, son 10 yılda 3 kat arttı, 45 milyar metreküpün üzerine çıktı.
Üstelik bu miktarın yüzde 98’ini ithal ediyoruz.
Mecburuz, mahkûmuz, hem alacağız, hem de kaynakları çeşitlendirmek zorundayız. İşte bu açıdan TANAP bizim açımızdan son derece önemli.
Öylesine önemli ki, bizi enerji zincirinin halkaları içine sokuyor. Ciddi bir avantaj sağlıyor. 2018’de 16 milyar, 2026’da ise 31 milyar metreküp kapasiteli doğal gazın vanasını elimize veriyor.
Dün temeli atılan boru hattı, Gürcistan-Türkgözü Köyü’nden sınırlarımıza girecek. 1850 kilometre yol kat edip, İpsala’dan Yunanistan’a ulaşacak. Türkiye’nin en uzun boru hattı olacak.
20 il ve 67 ilçe kat edecek.
Hem inşaat aşamasında büyük istihdam sağlayacak, hem de sonrasında bu illerde ekonomiye hayat verecek. Türk ekonomisine genel getirisi ise 4 milyar doları bulacak.
En önemlisi de…
Türkiye, kardeş Azerbaycan’la birlikte küresel enerji jeopolitiğindeki yerini güçlendirmiş olacak.
* * *
“Enerjinin İpek Yolu” olarak da adlandırılan projenin temeli dün üç cumhurbaşkanı tarafından atıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili, doğalgazın geçeceği boruları bir düzenek yardımıyla temele indirdi.
Erdoğan “Bismillah” derken hedefi de gösterdi:
-Temeli atıyoruz ve Azerbaycan’ın gazını Gürcistan üzerinden alıp en kısa zamanda Avrupa’ya taşıyoruz.
* * *
Enerji, bizim için olduğu kadar Avrupa açısından da son derece önemli. Çünkü, dünyanın pek çok bölgesindeki enerji alanları çatışmaların sürdüğü kaos bölgeleri haline gelmiş durumda. Bizim gibi onlar da enerji arz güvenliğine büyük önem veriyorlar. TANAP Projesi, Avrupa için de bir nefes demek!
Biz, enerji bağımlısı bir ülkeden, enerji arz güvenliğini temin eden bir ülke haline geliyoruz. Avrupa da rahatlıyor!
Tabii ki bütün bu gelişmeler durup dururken olmadı. Bütün bunlar, yıllardır sürdürülen ekonomik ve siyasi istikrarın bir sonucu!
“Türkiye kötüye gidiyor, battık, batıyoruz, uçurumun eşiğine geldik” diyenler devam ededursunlar…
Türkiye büyük oynuyor!

<p>İsrail'in aşılamaz dediği füze savunma sistemi Demir Kubbe'yi Hamas nasıl aştı?</p><p><span>ABD'n

İsrail'in hava savunma sistemi 'Demir Kubbe' çöktü mü?

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı