• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
19 Şubat 2014 Çarşamba

Kılıçdaroğlu'nun muhteşem başarısı

"Nedir bu başarı?" diye sorarsanız, lafı evirip çevirmeden hemen söyleyeyim. Ölü bir partiyi diriltti. Yerel seçim için aday belirlerken öyle büyük hatalar yaptı ki, DSP'yi ayağa kaldırdı.
Seçimler bittiğinde bunun sonuçları görülecek.
Ankara ve İstanbul'u alacağı iddiasıyla yola çıkan CHP, bugün İzmir'i de kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya!
***
CHP, İzmir'de Büyükşehir Belediyesi'nin yanı sıra 29 da ilçe belediye başkanlığına sahip. Ama öylesine hatalar yaptı ki, Konak, Menderes, Kınık, Dikili, Urla, Karabağlar, Çiğli, Buca, Bayraklı, Güzelbahçe, Ödemiş, Aliağa ve Çeşme dâhil olmak üzere 15 ilçe riske girdi. Buralarda CHP için tehlike çanları çalıyor.
Niye mi?
Çünkü bu ilçelerde anketler ve eğilim yoklamaları çöpe atıldı. Örgütün istediği, sevilen ve başarılı görülen isimlerin tamamı bunadı. Yerine de "Aman benim adamım olsun" düşüncesiyle birtakım isimler getirildi.
Getirildi ama onlar da olmadı, tutmadı! Sonuçta CHP'de ciddi bir yaprak dökümü yaşandı.
Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, istifa edip DSP'ye gitti.
Hakkı Ülkü gibi önemli bir isim, CHP'den istifa edip DSP'nin Aliağa Belediye Başkan Adayı oldu.
Partinin Urla Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu da aynı yolu izleyip DSP'ye geçti.
Bu isimler artık DSP adına meydanlara inecekler. Eski partileri CHP ile ciddi mücadele edecekler.
Şimdi, "Peki kazanabilirler mi?" denilebilir. Neden olmasın? Tek başlarına CHP'den istifa etmediler ki! Tabandaki önemli isimleri de yanlarına aldılar. Örgüt arkalarında, bölgelerinde seviliyorlar. Üstüne üstlük belediyenin imkânları da ellerinde.
***
İzmir'in bu hale düşmesinin en büyük sorumlusu Kemal Kılıçdaroğlu. Aziz Kocaoğlu'nun restlerine boyun eğdi ve böyle bir tablonun ortaya çıkmasına sebep oldu.
Sıkıntı o kadar büyük ki… Bugün İzmir'in ilçelerinin çoğunda "CHP artık üçüncü parti olur" değerlendirmeleri yapılıyor.
Olur mu olur!..
Konak'ta Hakan Tartan yerine seçilen isim, KCK avukatı Sema Pekdaş. İzmir'in bu konudaki hassasiyeti göz önüne alındığında, DSP'ye geçen Hakan Tartan'ın şimdiden hazır olan sloganının etkili olacağı kesin:
-Oyunuzu KCK avukatına değil, ulusalcı Hakan Tartan'a verin!
Diğer ilçelerde de benzer sıkıntılar var.
İşte o sıkıntılar Büyükşehir seçimine de yansıyacak. Bir hezimet halinde faturayı Aziz Kocaoğlu ve Kemal Kılıçdaroğlu birlikte ödeyecek.
***
CHP, İstanbul'da da Sarıgül'e teslim…
Sarıgül, Belediye Meclisi'nde 1 ve 3. sıraları aldı. Beşiktaş'ta kendi avukatını aday yaptı. Kadıköy'de Gürsel Tekin'i etkisiz kıldı. Hayri İnönü ile Şişli'yi sağlama bağladı. Maltepe, Avcılar ve Adalar adaylarını değiştirtti.
Sonuç: Bugün İstanbul'da 13 belediye başkanına sahip olan CHP, bunların yarısını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.
Ama Sarıgül kazandı!
***
Ankara'ya gelince, CHP açısından içler acısı!..
CHP'nin amiral gemisi Çankaya'da "Taşdelen krizi" yaşanıyor. Alper Taşdelen Çankaya adayı olunca, güçlü isimlerden Bekir Ödemiş de DSP'de karar kıldı.
Biliyorsunuz, yıllar önce baba Doğan Taşdelen, DSP'den aday olup, CHP'li Karayalçın'a Ankara'da seçim kaybettirmişti. CHP içinde şimdi de "Alper Taşdelen babasının yolunda" değerlendirmeleri yapılıyor. Alper Taşdelen tercihinin, seçim kaybettirmese bile CHP'ye ciddi oy düşüklüğü yaşatacağı tepkilerden belli.
Tabii bu arada partide yaşanan gelişmeler yüzünden en büyük darbeyi ise, CHP'nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş yemiş görünüyor.
CHP'de sıkıntı büyük. DSP'de ise bayram havası hakim. Kemal Kılıçdaroğlu, amiyane tabiriyle geçmişte kendisini milletvekili adayı göstermeyen DSP'ye öyle bir kıyak yaptı ki… Kan nakliyle can verdi!

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

NATO, deniz korsanlarına karşı Türk yazılımlarıyla hazırlanacak

Yerli etlik damızlık tavuk 'Anadolu-T' beyaz et sektörüne kazandırıldı

İlk kez duyacaksınız! Yaprağından sızan süt tam bir şifa kaynağı