• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
24 Ekim 2023 Salı

Kalktık ayağa, koşacağız

Henüz dokuz ay bile olmadı. Bu topraklarda yüzyıllardır görülmeyen bir felaket yaşandı. Deprem, pek çok ilimizi birden vurdu. Milletçe büyük bir darbe yedik. Yüz binlerce bina yıkıldı. 50 binden fazla insanımızı kaybettik...

Ama yıkılmadık. 6 Şubat Depremi'nden bu yana defalarca gittim bölgeye. Her seferinde yürütülen büyük seferberliğe şahit oldum. Hafta sonu da Gaziantep'teydik. Küresel Horasiss Toplantısı'na katıldık.

Horasiss, uluslararası bir organizasyon. Her yıl dünyanın bir başka bölgesinde ve bir başka şehirde toplanıyor. Bu yılki toplantısını da Gaziantep'te yaptı. Bu çok önemli! Belki Gaziantep'in merkezinde büyük bir yıkım yok, ama özellikle Nurdağı gibi bölgelerce felaketin boyutları bütün çıplaklığı ile görülüyor.

İşte böyle bir ortamda, dünyanın büyük yatırımcılarından oluşan 300'den fazla katılımcı Gaziantep'te toplandı. Bunların bazıları da Türkiye'ye özel uçakları ile geldi.

Boşa gelmediler elbette. Çünkü Gaziantep, Türkiye'nin 5. büyük ekonomisine sahip bir şehir. Horasiss de hayır kuruluşu değil. Toplantının Türkiye'de deprem bölgesinde gerçekleşmesi, yıkılmadığımızın en önemli göstergesi!

Organizasyon da zaten çok iyiydi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ticaret Bakanı Ömer Bolat ve İletişim Başkanı Fahrettin Altun gibi önemli isimler, toplantılara konuşmacı olarak katıldı. Mesela, Bakan Bolat, "İllerimizin yarısı Gaziantep gibi olsaydı, milli gelirimiz de 30 bin dolar olurdu" ifadesini kullandı.

Oradan dünyaya çok ciddi mesajlar verildi...

***

Asıl önemlisi ise...

Biz yarlarımızı sarıp ayağa kalkanken, başka yaraları da sarmaya çalıştık. Kürsüye çıkan bütün konuşmacılar, Gazze'de yaşanan insanlık dramı ve soykırıma dikkati çekti. Hepsi de dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen katılımcıların önünde, bu katliamın bir an önce durdurulması gereğine dikkati çekti. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, "Gazze'de çocuklar ölüyor. Zulmün sona ermesi için dünyaya çağrıda bulunuyoruz" dedi.

Bence bu çok önemli! Bütün konuşmacılar, küresel vicdana seslenip, ayağa kaldırmaya uğraştı. İşte bu da bizim farkımız!

***

Hep yazıyor ve sürekli söylüyorum...

Felaketin ilk günlerinde bölgeye koşan "deprem turistleri" sırra kadem basmışken, o bölgede büyük bir mücadele devam ediyor. Halen sürdürülen kirletme çalışmalarına rağmen, ciddi mücadele veriliyor. Hatırlatırım, bizim iki tane cumhurbaşkanı aday adayımız vardı. Büyük bir reklam kampanyası ile yelkenleri şişirildi, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş, topluma "kurtarıcı" olarak sunulmaya çalışıldı.

Nerede onlar? Ne yaptılar? Bırakın Deprem Bölgesini, kendi illerinde hangi başarılara imza attılar? Diş dokunur hangi projeleri gerçekleştirdiler?

Hiç mübalağa etmiyorum. Her şey apaçık ortada: İmamoğlu ile Yavaş'ın hizmetlerini alt alta yazın ve toplayın. Bir tane Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin etmezler!

İtirazı olan varsa buyursun; sıralasın yaptıkları hizmetleri, koysun gerçekleştirdikleri projeleri ortaya. Demek ki olmuyor, belediyeler reklam ve algıyla yönetilmiyor. Gerçekler er veya geç ortaya çıkıyor.

<p>Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarılarının ardından Bursa'da rüzgar etkisini göstermeye devam e

Bursa'da etkili rüzgar vatandaşlara zor anlar yaşattı

Filistinlilerin kefenleri Beyaz Saray önünde

70 bin TL'den başlıyor: Kaçıran pişman oluyor! İşte adeta kapış kapış giden otomobiller

Tokat'ta bir garaj alev alev yandı! 4 araç kullanılamaz hale geldi