• $28,9752
  • €31,2407
  • 1864.73
  • 7913.76
13 Ocak 2022 Perşembe

İyiyiz biz, iyi

Yıllar önceydi. Dönemin ÖSYM Başkanı bir açıklama yaptı ve "Kamu Denetçiliği Kurumu'nun aldığı kararlara uymayacağını" söyledi. Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç da "Bizim kararlarımıza uymayan hiçbir kamu görevlisi koltuğunda oturamaz" cevabını verdi.

Öyle ya...

ÖSYM, bir krallık ya da derebeylik değil. Başına buyruk hareket edemez ve belli kurallara uymak zorunda. Vatandaşın ve öğrencilerin dertlerini göz ardı eden, onların sıkıntılarına ve uyarılara kulak asmayan bir ÖSYM Başkanı elbette görevde kalamaz.

Nitekim öyle oldu. O başkan bir başka sebepten dolayı istifa etmek zorunda kaldı. Yerine gelen yeni ÖSYM Başkanı ise, yaptığı ilk basın toplantısında "Kamu Denetçiliği Kurumu'nun kararlarına uyacağını" açıkladı. O isim Mahmut Özer'di. Ortaya çıkan sıkıntıların diyalog yoluyla çözülmesi için çaba gösterdi. Hakkını, hukukunu arayan öğrenciler rahatladı.

Mahmut Özer, daha sonra Milli Eğitim Bakan Yardımcılığı görevine getirildi. Bugün de Milli Eğitim Bakanlığı koltuğunda oturuyor.

Ve aynı anlayışı sürdürüyor. Hatırlarsınız, geçtiğimiz günlerde, öğrencileri sıkıntıya sokan bir okulun yöneticileri ve Milli Eğitim Müdürü'ne yaptığı çıkışla gündeme geldi.

***

Dün, bu ayrıntıyı Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç'tan öğrendik. Şeref Bey, her yıl olduğu gibi yine basının karşısına çıktı. 2021 faaliyetleri ile ilgili ayrıntılı bilgi verdi. 2022 hedeflerini açıkladı...

Gördük ki, faaliyete başladığından bu yana 10 yıl bile geçmemesine rağmen, idare ile halk arasında bir köprü görevi yapan Ombudsmanlık Kurumu oturmuş. Milletten de kabul görmüş. O günden bu yana 200 bine yakın vatandaş, kurumun kapısını çalmış.

Başvuranlar arasında kimler yok ki...

Eşi ile sıkıntısı olan, şirketi ile problem yaşayan, komşusu ile itişip kakışan esnafın da aralarında bulunduğu pek çok vatandaş, Kamu Denetçiliği Kurumu'ndan yardım talep etmiş.

Sonuçta, geçtiğimiz yıl kuruma iletilen problemlerden 1.604'ü için tavsiye kararı verilmiş, 3.160'ı için de dostane çözümler üretilmiş. Pek çok sıkıntı mahkemelere gidilmeden giderilmiş.

***

Şeref Malkoç, oldukça tecrübeli bir isim. Yıllarca Parlamento'da görev yaptı. Muhalefette de iktidarda da bulundu. Belli ki bu tecrübesini Kamu Denetçiliği Kurumu'na da taşımış.

Ombudsmanlık bir mahkeme değil. Kurumun aldığı kararların bağlayıcılığı da bulunmuyor. Buna rağmen, aldığı tavsiye kararlarının yüzde 79'una uyulmuş. Bu büyük bir başarı!

Çünkü, Avrupa'da onlarca yıldır faaliyet gösteren benzeri kurumların ulaştığı oran da yüzde 80. Ayrıca, biz vatandaş duyarlılığı konusunda Avrupa'dan çok öndeyiz. Malkoç'un verdiği bilgiye göre, uluslararası her toplantıda batılı ülkelerin ombudsmanları, "Aman bu çok önemli, herkes ülkesinde yapılan seçimlere halkın katılımı için çağrıda bulunsun" uyarıları yapıyor.

Çünkü, oralarda seçimlere katılıp sandığa gitme oranı yüzde 40'larda. Bizde ise yüzde 80'lerde katılım sağlanıyor.

<p>Edinilen bilgiye göre, merkez Mezitli ilçesi Menderes Mahallesi'nde N.E.'ye ait 33 A 4155 plakalı

Yanan otomobili balkondan söndürmeye çalıştı

Taraftar bu transfere çok şaşıracak! İşte Fenerbahçe'nin stoper listesi

Yargı'nın Ceylin'i Pınar Deniz'in eski hali görenleri şaşırttı! Estetiğim yok diyordu ama...

Davinson Sanchez'den Falcao itirafı! ''Her şey söylediği gibi oldu''