• $8,839
  • €10,3552
  • 496.757
  • 1391.58
31 Ağustos 2021 Salı

İşte Atatürk ve Afganistan

Okumuş cahil dolu Türkiye. Televizyonlara çıkıp, Afganistan konusunda öyle şeyler söylüyorlar ki, "eyvah" diye bağırasım geliyor. Tezlerini güçlendirmek için Atatürk'ü kullanmaları ise, tarihi gerçekleri ayaklar altına alan iğrenç bir istismar!

Söylediklerinin tam tersini yaptı çünkü Atatürk...

Amanullah Han, Afganistan'da reform adımları atacağında "sakın" dedi. Acele ederse tahtını kaybedeceğini söyledi. Öyle de oldu. İngiliz Ajanı Lawrence devreye girdi. Mollalar ayaklandı. Amanullah Han, kan dökülmemesi için tahtını kardeşi Eneyetullah Han'a bırakıp, ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Ama İngilizler, O'nu da yaşatmadı.

Tarihi belgelerle sabit bunlar. Ayrıca, Mustafa Kemal'in yakın dostu olan Afgan Kralı Amanullah Han'ın kızı Naciye Sultan, Türkiye'de yaşıyor. Milli Mücadele Kahramanı Fazıl Doğan'ın gelini. Ondan da dinleyebilirler gerçekleri.

Konuştum ben Naciye Sultan'ın kızı Hümeyra Hanım'la. Dedesi ile Atatürk'ün yakın dostluklarını anlattı. Mustafa Kemal'in, "Afganistan şartlarının Türkiye'den farklı olduğunu" söylediğini, dedesine "Adım atmak için Afganistan hazır değil" dediğini net bir dille ortaya koydu. İngilizlerin oyunlarından bahsetti...

İşte Mustafa Kemal bu!

O'nu istismar edenler de bugün ortaya çıkıp, "Orada Taliban var, Afganistan'la ilişkiyi keselim" diye bağırıp duruyorlar. Mustafa Kemal yaşıyor olsaydı eğer, sopa ile kovalardı bunları.

Biliyor musunuz, bir doğu ülkesine ilk dış yardımı Afganistan'a yaptı genç Türkiye Cumhuriyeti. 21 Temmuz 1921'de 10 maddelik bir dostluk anlaşması imzalandı. Afganistan, Türkiye Cumhuriyeti'ni "İslam ülkelerinin manevi lideri" olarak tanımladı. Atatürk de bunu kabul etti ve sorumluluğu üstlendi. Afganistan'a eğitim ve eğitmen yardımı yaptı.

Türkçe bilirdi Amanullah Han, Osmanlı okulunda yetişmişti. İtalya'ya giderken, Atatürk'e telgraf çekti:

"Hanımın ailesi İstanbul'a gelmek üzere. Siz onlara bakarsınız."

Mustafa Kemal de Tarzi Ailesi'ni karşılayıp, Moda Palas'a yerleştirdi. Babaları gelinceye kadar kol kanat gerdi.

Bakın, Amanullah Han'ın kızı Naciye Sultan ne diyor:

"Halkı için çok çalıştı. Ancak, toplum henüz reformlara hazır değildi, bunun farkına varmadan acele etti. Uzun vade yerine kısa süreye sıkıştırdı reformları. Ülkenin sosyal yapısını iyi analiz etmeden harekete geçti. Atatürk'ün kendisine verdiği tavsiyeleri dinlemedi."

Sonuç ortada. 1928'deki İngiliz destekli Khost isyanında yenilgiye uğradı. Çünkü Mustafa Kemal'in dediği gibi güçlü bir ordusu yoktu, isyanı bastıramadı.

Bunların hiç birini bilmeyenler, Mustafa Kemal'i tanımayanlar, tarih cahilleri, Atatürk üzerinden atış yapıp, Türkiye'ye rota belirlemeye çalışıyorlar.

21 Temmuz 1921 tarihli anlaşma ortada. Atatürk, "İslam ülkelerinin manevi lideri" olmayı kabul etmiş. Amanullah Han'a reformlar konusunda "Acele etme, yapma" demiş. Son derece akılcı tavsiyelerde bulunmuş.

O yüzden "Atatürk de Atatürk" diye bağırıp durmayın. Mustafa Kemal kim, siz kim! Oturun oturduğunuz yerde, Türk Devleti'nin attığı ve atacağı akılcı adımları kirletmeyin.

<p class='MsoNormal'>Gülenay Kalkan, geçen sezon FOX dizisi Yasak Elma'da Feride  karakteriyle izley

'Yasak Elma'dan neden ayrıldığını Akşam'a açıkladı

Karahantepe'deki insan betimlemeleri ve 3 boyutlu heykeller tarihe ışık tutacak

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (27 Eylül 2021)

Koronavirüs kadar tehlikeli! Bu sorun erken ölüme sebebiyet veriyor!