• $31,028
  • €33,7027
  • 2021.18
  • 9312.12
13 Nisan 2022 Çarşamba

İşi buymuş demek ki

Ekrem İmamoğlu, seçildiği günden bu yana çok tartışılan bir isim. Üstelik sadece kamuoyunda değil, CHP içinde de tartışılıyor. Bu durumdan rahatsız olduğu da söylenemez. Kimi zaman "tatil bana çok yakışıyor" diyor. Kimi gün kendisini yapraklara alkışlatıyor. Gün oluyor, büyükelçilerle "özel yemeklerde" yakalanıyor...

Dün, Ekrem Bey'in yeni bir icraatı daha gündeme geldi. Türkiye'nin dış politikasına yön verme konusu da ilgi alanı içindeymiş! Aydınlık Gazetesi'nin haberine göre, sadece büyükelçilerle değil, ABD Kongresi üyeleri ile de dirsek temasındaymış.

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nin alt komitesi, 31 Mart'ta bir toplantı düzenlemiş. Toplantıda, Doğu Akdeniz'deki ABD çıkarları masaya yatırılmış. Orada konuşan ve toplantıya başkanlık eden kongre üyesi William R. Keating, Türkiye'nin yeniden batı rotasına girmesinin kaçınılmaz olduğundan bahsetmiş. Bu amaçla, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile de görüştüklerini açıklamış.

Dedikodu filan değil. Resmi bir toplantı bu, orada yapılan konuşmalar da kayıt altında.

Peki, İmamoğlu ile yapılan bu görüşmeden sonra ne oldu? İBB Başkanı, defalarca Türkiye'nin yönünün Batı ve NATO olması konusunda açıklamalar yaptı. Demek ki, Keating'in çabaları boşa gitmemiş!

Şimdi sormak lazım:

Dışişleri Bakanlığı'nın bu görüşmeden haberi var mı? İmamoğlu, yaptığı temasın ardından görüşme hakkında bilgi verdi mi?

Sanmam...

Hatta CHP Genel Merkezi'nin bile bu görüşmeden haberdar olup olmadığı konusunda şüpheliyim!

Bir başka soru ise, İmamoğlu'nun ABD mahfilleri ile bilmediğimiz başka temasları var mı? En önemlisi de ABD başta olmak üzere batılı diplomat ve siyasetçiler, niçin kendisi ile böyle yoğun temas kuruyorlar?

Hepsi muamma!

***

Bu açıklamayı yapan ABD Kongre Üyesi Bill Keating'in nasıl bir kişilik olduğuna gelince...

Mesela, Türkiye'nin Kıbrıs'taki varlığını "işgal" olarak değerlendiriyor. 17-25 Aralık Yargı Darbesi sonrası, FETÖ'cü polislerin görevden alınmasından "endişe duyduğunu" belirtti. FETÖ'cü Enes Kanter'le de boy boy fotoğrafları yayınlandı.

Ama İmamoğlu'nu çok seviyor. Kendisi söyledi, "Türkiye'nin değişeceğinden" bahsetti. "Yerel olarak İstanbul ve diğer bölgelerde demokratik çabalar var. Gidişat belli bir doğrultuda ve gelecekte varacağı yer çok açık" ifadesini kullandı.

Yaptığı açıklamalara bakılırsa, İmamoğlu da Keating'ten farklı görüşte değil. Almanya'nın devlet televizyonu Deutsche Welle'ye verdiği demeçte, "Ne Batı'nın Türkiye'den şüphesi olmalı, ne de Türkiye'nin Batı ile ilgili şüpheleri var. Sadece diyalog eksikliğinden kaynaklanan bir süreç yaşanıyor" ifadesini kullandı.

Öyle mi acaba? Yok mu bizim şüphelerimiz?..

İmamoğlu kendi adına koşuşsa eyvallah da, İBB Başkanı olarak İstanbullular, hatta Türkiye adına konuşuyor. Beyefendiye kim verdi bu yetkiyi?

Özellikle kendisine oy verenler ve CHP'liler, siz de O'nun gibi mi düşünüyorsunuz?

Şimdi daha iyi anlaşılıyor, Ekrem Bey'in o kendine fazlaca güvenen ve kibirli tavırlarının altındaki sebep: Sırtını, kendince "çok güçlü ve sağlam" gördüğü yerlere dayamış belli ki!

<p>Bilim insanları, Amazon nehri sistemi boyunca kanolarla kürek çekerken 'sığ sularda gizlenen, avı

Amazon yağmur ormanlarında dünyanın en büyük yılan türü keşfedildi

60.000 TL'den başlıyor: Kapış kapış gidiyor! İşte ikinci el otomobiller…

BİM 23 Şubat 2024 aktüel ürünler kataloğu yayınlandı

Dünyanın en kirli halısı! Son halini gören gözlerine inanamıyor