• $15,8789
  • €16,785
  • 926.902
  • 2394.83
29 Ocak 2014 Çarşamba

İran'a 100 milyarlık çıkarma

Başbakan Erdoğan'la birlikte Tahran'dayız. İran'a dün geldik. Bugün "tarihi" sonuçlar verebilecek son derece önemli temaslar var…
Tartışmasız en önemli konu başlığı Suriye:
Suriye konusunda Türkiye'nin de İran'ın da tavırları belli. Biz "Esad gitsin, katliam bitsin" diyoruz. İran ise rejimin arkasında. Ülkede askerleri var, Esad rejimine teknik destek veriyor. Lübnan Hizbullah'ı sahada, Esad için savaşıyor. Hizbullah, zaten İran demek! Ama bir başka sıkıntı daha var. Suriye'de El Kaide de güçleniyor. Bu durum İran açısından tam bir kâbus!
Sonuçta, bugün Suriye'de herkesin şapkasını önüne koyup düşünmesini gerektirecek bir fotoğrafla karşı karşıyayız. Başbakan Erdoğan, işte bu noktada İranlı muhataplarına lisan-ı münasiple bir çağrıda bulunacak:
- Size büyük iş düşüyor. El ele verelim, ortak bir nokta bulalım. Suriye'de dökülen kanı durduralım.
Ayrıca, insani yardımların yerine ulaşması için destek isteyeceğiz. Son dehşet fotoğraflarını gündeme getireceğiz. İran'ı incitmeden ikna etmeye çalışacağız.
***
Bir başka önemli konu da İran'a yönelik ambargoların kalkması…
Mayıs Ayı'nda bu iş bitecek. İran'a yönelik ambargoların tamamı sona erecek. Böylece, Türkiye'nin önünde büyük bir işbirliği alanı açılacak.
En önemli konu enerji. Bugün İran'dan 12 milyar metreküp doğalgaz alıyoruz. Bunu da artırmak istiyoruz. Petrole gelince, hedefimiz alım miktarını günlük 150.000 varil seviyesine çıkarmak.
Çünkü…
İran petrolü hem ucuz, hem de oldukça kaliteli.
Asıl önemli nokta ise enerji alanında yeni yatırımlar yapmak. Boru hatları ile İran petrolünü Avrupa ülkelerine taşımak. Bu amaçla defalarca adım attık. Tam 14 defa mutabakat zabıtları imzaladık.
Ama olmadı…
Her seferinde bir problem çıktı. Ambargoların kalkmasıyla şimdi önümüz açıldı. Enerji köprüsü olabiliriz. Milyarlarca doların transferi bizim üzerimizden yapılabilir. Geçmişte İran'la ilişkileri yüzünden operasyonların hedefi olan Halkbank, yine etkili rol oynayabilir.
Zaten hedefimiz de bu.
***
İkili ticareti de unutmamak gerekir…
Şu anda kısıtlamalar altındayız. Mevcut durumda uluslararası bir şirket, İran'a 25 milyon doların üzerinde yatırım yapamıyor. Aksi takdirde ABD devreye girip sıkıntı çıkarıyor.
Yakında o da kalkacak. Türk işadamları İran'a akacak.
Üstelik potansiyel öylesine büyük ki. Projeleri alt alta sıralamaya kalksanız, 100 milyar doların üzerinde bir rakam ediyor.
Konu gerçekten oldukça önemli: Bizim İran'la yapacağımız bir anlaşma, sadece yurtiçinde değil, bütün Avrupa'da petrol fiyatlarını etkiler, ucuzlatır.
Kısacası, her iki ülke açısından da tarihi bir fırsat ortaya çıkmış durumda.
***
Ve tabii, PKK ve terör konusu önemli…
Maalesef, bölgede dünden bu güne çok şey değişti. Vaktiyle PKK'ya karşı İran'la birlikte operasyon yapıyorduk. Bugün ise İran, PKK'ya göz kırpar hale geldi.
Yalanladılar, ama İranlı bir generalin, Kandil'den dönerken geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybettiği haberleri basında yer aldı.
Üstüne üstlük, İran tarafı Türkiye'nin başlattığı "açılım sürecinden" mutlu da değil.
Artık bu tabloyu düzeltmek istiyoruz. Bu konuda Dışişleri Bakanları seviyesinde görüşmeler sürüyordu. Şimdi, Erdoğan'ın gezisiyle daha üst seviyede bir irade ortaya çıktı.
Türkiye, İran açısından son derece önemli. İki ülke arasında çıkar çatışmaları olsa da İran'ın dışa açılmak için bize ihtiyacı var. Türkiye olmadan ambargoların kaldırılması hiçbir şey ifade etmez.
Biz onlara ihtiyaç duyuyoruz, onlar da bize!
Son gelişmelerle birlikte her iki ülkenin önünde ciddi bir şans kapısı açılmış durumda. Bu şans iyi kullanılırsa, İran da Türkiye de kazanacak. Aksi takdirde, kazanan iki komşu ülke değil, başkaları olacak!

<p>Bu yıl bir ilki  düzenlenen ve 8 gün boyunca sürecek olan SAÜFEST, farklı alanlarda düzenlenen  f

SAÜFEST: Festival Anlayışında Yenilik

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama