• $ 6,8666
  • € 7,7871
  • 397.294
  • 118399
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

İnsanlık umurunda değil bunların

Bütün dünyanın gözü, bir süredir İdlib’te. Terör bahanesiyle gölgelenmiş bir güç mücadelesi var Suriye’de.

ABD, İdlib’te etkisiz elaman. Çünkü, PKK’nın Suriye kolu olan YPG terör örgütü ile iş tutuyor. Suriye’nin başka bölgelerinde konuşlanmış durumda. Ancak, “Ben de buradayım” diyerek, uzaktan atışlar yapıyor.

Rusya, katil Esad Rejimi’nin arkasında. Rejimi kullanarak bölgedeki konumunu sağlamlaştırmaya ve gücünü pekiştirmeye çalışıyor.

İran bölgesel bir güç. O da bir yandan kendisi için tehdit olarak gördüğü Suriye’deki ABD varlığı ile mücadele ederken, diğer taraftan bölgedeki etkinliğini artırmanın peşinde.

İnsani bir kaygısı yok hiç birinin. Bu güne kadar olmadı da.

Hep birlikte bir “terör” ve “terörist” söylemi tutturmuş gidiyorlar. Çünkü terörü, bütün dünya bir “insanlık suçu” olarak görüyor. Terörle mücadele konusunda küresel bir ittifak var. O yüzden, gerçek amaçlarını gizlemek için bu perdelemeyi kullanıyorlar.

İyi güzel de…

Bir gücün ya da grubun insanlık suçu işlemesi için ille de adının DEAŞ ya da El Kaide olması gerekmiyor. Bu terör örgütlerine rahmet okutacak suçlar işlendi Suriye’de. Rejim güçleri tarafından kimyasal silahlar kullanıldı. Bazı şehirlerde taş üstünde taş bırakılmadı. Milyonlarca masum insan yerinden yurdundan edildi.

Ama bakıyorsunuz, “terörle mücadeleden” bahsedenler, onlarla el-ele, kol-kola. Sadece koruyup kollamakla kalmıyorlar. İşlenen insanlık suçuna askeri olarak destek de veriyorlar. İnsanlık umurunda değil hiç birinin.

***

Tarih boyunca süregelen milletler mücadelesinin yeni bir halkasıdır İdlib. “Terörist” ve “terörle mücadele” söylemleri de bu mücadelenin silahlarından biridir.

Dikkat ettiniz mi, herkesin “terör örgütü” ve “terörist” tarifi farklı. Ortak bir bakış açısı ve tarif yok ortada. En çarpıcı olanı ise, hepsi de “terör örgütü” olarak gördüğünü açıkladığı DEAŞ’i kullanıyorlar.

O yüzden bitirilemedi bu güne kadar DEAŞ

Bu bakış açısı devam ederse, biteceğe de benzemiyor! DEAŞ biterse, kimi bahane edecek, gerçek niyetlerini nasıl perdeleyecekler?

Mesela ABD! Suriye’deki amaçlarını gerçekleştirmek için taşeron olarak kullandığı YPG’ye verdiği desteği nasıl izah edecek? Teröristlerle yaptığı işbirliğini kime, ne şekilde anlatacak?

O yüzden, DEAŞ’in varlığı gerekli hepsi için!

***

Yaklaşık 3,5 milyon insan yaşıyor bugün İdlib’te…

“Terör örgütü” denilen yapılarla iç içe bu insanlar. Terörist değiller, ama şartlar onları bu şekilde yaşamaya mahkûm etmiş.

İdlib’e yapılacak kapsamlı bir askeri operasyon, o insanlar için felaket demek. Çok büyük bir insani dramın yaşanılması kaçınılmaz. Gördük işte, kısıtlı birkaç hava saldırısı bile oldukça ciddi problemler ortaya çıkardı.

Ama kimin umurunda! Hala bir terörle mücadele söylemidir, devam edip gidiyor. Bu söylem çerçevesinde, en güçlü ve acımasız terör örgütlerinin veremeyeceği zararların ortaya çıkarılması dahi göze alınabiliyor. Çünkü, mesele gerçekten terörle mücadele değil. İnsani bir bakış açısı yok yapılan planların.

Amaç gerçekten terörle mücadele olsa, yapılacaklar belli…

Türkiye, Rusya ve İran bir plan dahilinde gerekli çalışmaları yapar. Güçler birleştirilir, istihbarat paylaşımı artırılır. Dikkatli ve sabırlı bir çalışma ile ortak nokta operasyonları gerçekleştirilerek sorun çözülür.

Ama amaç bu değil…

Açıkça dillendirilemeyen asıl hedef, ne pahasına olursa olsun, İdlib’i ele geçirmek, gidip oraya oturmak!

***

Kim ne derse desin, kim aksini savunmaya çalışırsa çalışsın…

O bölgede insani hassasiyetlerle hareket eden bir tek Türkiye var. Evet, biz de diğer ülkeler gibi milli çıkarlarımızı düşünüyor ve koruma amacı güdüyoruz. Ancak, bunu insani değerleri bir köşeye atarak ve ayaklar altına alarak yapmıyoruz.

Tahran’da yapılan zirvede de bütün dünya gördü bunu zaten!

Borç kağıdını yutmaya çalışıp polisin parmağını ısırdı!

Borç kağıdını yutmaya çalışıp polisin parmağını ısırdı!

Kırkdilim projesi 670 milyon liraya mal olacak

Kırkdilim projesi 670 milyon liraya mal olacak

15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü ile ilgili görseller ve çizimle

15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü ile ilgili görseller ve çizimler sizlerle!

12 Temmuz reyting sonuçları yayında!

12 Temmuz reyting sonuçları yayında!