• $8,8689
  • €10,474
  • 499.049
  • 1384.68
4 Ocak 2018 Perşembe

Herkes arandı, Türkiye es geçildi

Emin Pazarcı
Emin Pazarcı

Baskı öylesine büyüktü ki, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun verdiği bilgiye göre, ABD Beyaz Saray’da özel bir ekip oluşturdu. Bütün ülkeler tek tek aranıp ciddi baskı yapıldı. Bu baskıdan kurtulmak için bazı ülkelerin büyükelçileri “izne çıkıyorum” diyerek Amerika’yı terk etti. Ama Türkiye’ye herhangi bir telefon gelmedi, hiçbir temas kurulmadı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun deyimiyle Türkiye yalnız kaldı! Amerika, dik duruşunu eğemeyeceğini bildiği Türkiye ile hiçbir temas kurma çabası içine girmedi. Ama, ABD’nin “yalnız bıraktığı” Türkiye, dünyayı peşine taktı, Amerika’yı yalnızlaştırdı. ABD’ye BM Genel Kurulu’nda büyük bir hezimet yaşattı.

2018’e işte böyle girdik…

Dün, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikteydik. Türkiye’nin dış politikasını ve 2017 Yılı’nı değerlendirdi. Ayrıntıya girmemesine ve pek çok konuyu başlık olarak değerlendirmesine rağmen, toplantı 2,5 saate yakın sürdü.

Bunun sebebi de uygulanan Girişimci Dış Politika. Çünkü, Türkiye artık dünyanın her yerinde boy gösteriyor ve “ben de varım” diyor. 2017 içinde 5 yeni büyükelçilik açtık. Sadece Afrika’da büyükelçilik sayımızı 50’ye ulaştırmayı hedefliyoruz.

Ana felsefemiz de belli. Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” prensibine sıkı sıkıya bağlı olarak dünyanın her yerinde söz sahibi olmaya çalışıyoruz. Elbette milli menfaatlerimizi koruyan bir politika izliyoruz. Ancak, emperyalist devletlerden farklı olarak “insani dış politika” uyguluyoruz. Ayrıca, dünyadaki problemlerin adalet temelinde çözümü için çaba gösteriyoruz: Filistin örneği ortada!

Ve biz dünya birincisiyiz. Milli gelire oranlandığında dünyanın en fazla insani yardım yapan ülkesiyiz. Nerede bir ihtiyaç sahibi var, yardımına koşuyoruz.

Ve fark ediliyoruz…

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, isimler vererek ikili görüşmelerinde bu farkı dile getirenlerle ilgili pek çok örnek verdi.

***

Sıkıntılar yok mu? Var tabii. Bakan Çavuşoğlu bile “2017 iç açıcı bir yıl değildi. Yoğun bir uluslararası gündem vardı ve çoğu olumsuzdu” değerlendirmesini yaptı. Bu sıkıntıların çoğu da uzun süredir uyguladığımız teslimiyetçi olmayan, milli çıkarları ön plana alan ve adaleti gözeten dış politikadan kaynaklanıyor.

Biz, sıkıntılarla mücadele ederken kazanımlar da yaşadık. Bakan Çavuşoğlu, dün onları tek tek sıraladı:

-Filistin davasını çok güçlü şekilde savunduk ve sonuç aldık.

-Suriye’de ateşkesin temini ve güvenli bölgeler sağlanması konusunda önemli başarılar yakaladık. Astana ve Soçi süreçleri iyi gidiyor. Suriye’nin yeniden inşası için görüşmelere başladık.

-Fırat Kalkanı Operasyonu ile yüz bine yakın Suriyelinin bölgeye dönmesini sağladık.

-Kuzey Irak’taki gayri meşru referanduma karşı açık ve net tutum takındık. Şimdi sorunun çözülmesi için rol oynayacağız.

-Terör ve finans kaynaklarının kesilmesi için mücadele ediyoruz. Avrupa da bunların gerçek yüzünü görmeye başladı.

-FETÖ ile mücadele ederek, bunları BM’den attık. Sırada AGİT var. Sayı ve ülke vermek istemiyoruz, ama darbecilerden yüzlercesini 20’şer, 30’ar Türkiye’ye getirttik.

-Rusya ve İran’la işbirliğimiz devam edecek. Süreçlerden YPG’yi dışladık.

-Norveç’teki bireysel hadiseye rağmen, NATO içinde en kritik ülkelerden biri olduğumuz herkesçe kabul ediliyor.

-Ekonomik güç batıdan doğuya kayıyor. Çin, Japonya ve Kore gibi ülkelerle ilişkilerimizi geliştiriyoruz.

-AB’deki seçimler sebebiyle ortaya çıkan gerginlikler duruldu. 2018’de saygı duymayı öğrenir ve bizi eşit ortak olarak görürlerse ilişkiler daha sağlıklı yürür.

-ABD bize yanlış yapıyor, ama altında kalmıyoruz.

***

Durum bu! Onca sıkıntıya ve çelme takma faaliyetlerine rağmen, büyümemize devam ediyor ve rekor kırıyoruz. Girişimci Dış Politika ile içimize kapanmıyor, sorunların üstüne üstüne gidiyoruz. 2017’de sadece dış gezilerinde dünyanın çevresini 12 defa dolaşmış bir Dışişleri Bakanımız var bizim.

Elbette uygulanan milli dış politikanın bedeli de olacak. Ama görüyorsunuz işte, bedeli olduğu gibi getirileri de var. Ayrıca, getirdiklerinin ne kadar büyük büyük olduğu, zaman içinde daha iyi anlaşılacak!

<p class='MsoNormal'>Gülenay Kalkan, geçen sezon FOX dizisi Yasak Elma'da Feride  karakteriyle izley

'Yasak Elma'dan neden ayrıldığını Akşam'a açıkladı

Biber kurutma mesaisi köyü adeta kırmızıya boyuyor

Sahili kaplayan su sümbülleri temizleniyor

Tescilli kayısı çekirdeğinden kurabiyeler damakları tatlandırıyor