• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
9 Mayıs 2014 Cuma

Hayrola Kemal Bey 5 oldu

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’ye Genel Başkan olduğu 2010 Mayıs’ında büyük hedefleri vardı. Hep “başarı” ve “iktidardan” bahsediyordu. Kendisine çok güveniyor, yükseklerde geziyordu:
-Başarısız olursam bırakırım, giderim.
“Başarıyı”
yakalamak için peş peşe adımlar attı. Parti Meclisi’ni yeniledi, kendi kadrosunu oluşturdu. Ortada ne Önder Sav, ne de Deniz Baykal bıraktı. İl ve ilçe başkanlarını, delege yapısını değiştirdi. Örgütleri budadı.
Kendisine göre bir TBMM Grubu oluşturdu. Sonuçta büyük bir iddia ile “Yeni bir CHP” ortaya çıkardı.
Peki ne oldu? Önce, Genel Seçimde sandık darbesi ile karşı karşıya kaldı. Sonra da yerel seçimde hayli sıkıntılı bir sonuç aldı. CHP, 51 ilde MHP’nin ardından 3. parti konumuna düştü.
Kılıçdaroğlu’nun “Yeni CHP’si” Genel Seçimde Doğu ve Güneydoğu’da yok oldu. Yerel Seçimde de Karadeniz ve İç Anadolu’da eridi.
Yeni CHP, aradan geçen 4 yılda bir arpa boyu yol gidemedi. Kılıçdaroğlu’nun, Deniz Baykal’dan devraldığı CHP’nin oyu yüzde 24-25’lerdeydi. Bugün ise yüzde 26 civarında. Hem de son seçimde Cemaatten aldığı sınırsız desteğe ve muhalefet açısından son derece uygun konjonktüre rağmen!
Yani 4 senede gelen bir başarı yok…
Kılıçdaroğlu da bırakıp gitmeye niyetli değil.
***
Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkanlık Koltuğu’na oturduğu günden bu yana üç defa kurultay yaptı. PM ve MYK ile dilediği gibi oynadı. Önce bir grubu tasfiye etti, sonra başka bir grubu. Bir süre sonra onları da gönderdi. CHP’nin genel başkan yardımcılarını tam 5 defa değiştirdi.
Her olayda yeni “günah keçilerı” buldu. Hep faturayı başkalarına yükledi.
Şimdi de Yerel Seçim faturasını tahsil etmeye çalışıyor. MYK’da beşinci defa değişiklik yaptı, altı genel başkan yardımcısını gönderdi. Böylece 4 yılda 5 operasyona imza attı. Siyasette yeni bir rekor kırdı.
Kendisi ise o koltukta oturmaya devam ediyor.
***
CHP’deki yeni operasyonun kulislerdeki gerekçelerine gelince…
İki ana sebep gösteriliyor. Birincisi, çuvalla para verip anket yaptırmak ama çıkan isimleri değil, Genel Merkez’e yakın olanları aday göstermek. İkincisi de anketler sırasında bazı akçeli konuların ortaya çıktığı iddiaları.
Sonuçta gidenler “başarısız” bulunuyor.
İyi güzel de o isimleri o makama getiren kim? Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu! Adaylar konusunda son kararı veren de yine Kemal Bey. Ortada bir başarısızlık varsa, bu herkesin hanesine yazılmalı.
Ama CHP’de uzun süredir öyle olmuyor. Başarısızlıklar MYK üyelerine yazılıyor. Her seferinde Kılıçdaroğlu aradan sıyrılmayı başarıyor.
Üstelik CHP’deki bu operasyonun arkasında başka derin hesaplar da var. Ancak, bunu kimse ya bilmiyor ya da dillendirmiyor.
Kılıçdaroğlu, Mustafa Sarıgül’ün CHP Genel Merkezi’ndeki ayağını kesmeye çalışıyor. İleride ortaya çıkabilecek bir genel başkanlık yarışına yönelik olarak şimdiden tedbir almak istiyor. Mesela Adnan Keskin o yüzden Genel Başkan Yardımcılığı görevinden alındı. Böylece Sarıgül’e ciddi bir darbe vuruldu.
CHP’de sadece bir hesap yok. Hesap içinde hesaplar var.
***
Lamı cimi yok. Zaten kendileri de kabul ediyorlar. CHP, son yerel seçimden hırpalanarak, eli boş çıktı.
O yüzden de genellikle Kılıçdaroğlu’nun yaptığı operasyona sıcak bakılıyor. Ama kimse “Bu partinin Genel Başkanı kim?” sorusunu sormuyor. Ortaya çıkan tablonun asıl sorumlusu sorgulanmıyor.
Deniz Baykal, iki seçim üst üste varlık gösteremediğinde Or-An’daki evinin alt kapı zilini çalıp “Ne zaman istifa ediyorsun?” diye bağıranlar artık yok. CHP’de “Gidelim partiye oturalım, hesap soralım” diyen bir muhalefet de kalmadı.
Durum bu olunca Kemal Bey beşinci operasyonu da yapar, altıncı ve yedincisini de…

<p>Otto Yayınlarından çıkan 'Nebevi Liderlik ve Hz. Muhammed'  kitabı 508 sayfadan oluşuyor. Hz. Pey

Yalçın Akdoğan'ın yeni kitabı: “Nebevi Liderlik ve Hz. Muhammed”

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor