• $13,521
  • €15,2799
  • 776.13
  • 1981.04
11 Nisan 2014 Cuma

Haydi Haşim Bey ayıkla şimdi

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Anayasa Mahkemesi’nin twitter kararı çok tartışıldı. Hukukçular görüşlerini ortaya koydular, Adalet Bakanlığı’ndan sert eleştiriler geldi…
Üstelik bitmedi. Anayasa Mahkemesi kendisini öyle bir sıkıntıya soktu ki, bundan sonra başı çok ağrıyacak; aldığı karar daha fazla tartışılacak.
Anayasa Mahkemesi, twitter yasağını kaldırırken, Anayasa’nın “ifade ve haberleşme hürriyeti” maddelerini gerekçe göstererek, “olmaz böyle yasak” noktasından hareket etti.
İyi de Anayasa’nın başka maddeleri de var. Zaten twitter’a uygulanan engelleme de bu maddelerden kaynaklandı. Şimdi, Anayasa’nın kişilik hakları ile ilgili diğer maddelerini de tek tek sıralayalım…
MADDE 12: Herkes kişiliğe bağlı dokunulmaz, devredilmez, vazgeçilmez temel hak ve hürriyetlere sahiptir.
MADDE 17: Herkes yaşama, maddi ve manevi varlığını koruma hakkına sahiptir.
MADDE 19: Herkes kişi hürriyeti ve güvenliğine sahiptir.
MADDE 20: Herkes özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz. Herkes kendisi ile ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir.
MADDE 21: Kimsenin konutuna dokunulamaz.
Bunlar temel maddeler. Yarın bir başkası çıkıp “twitter benim kişilik haklarımı zedeliyor” diye başvursa, Anayasa Mahkemesi ne cevap verecek?
***
Nitekim o başvuru da geliyor. Burhan Kuzu dün bir tepki başvurusu yaptı ancak asıl başvuru gazeteci Serdar Arseven'den gelecek. Arseven, Anayasa Mahkemesi'ne kişisel başvuru hakkını kullanacak.
Üstelik bu son derece haklı bir başvuru olacak. Çünkü kişilik haklarına ağır bir saldırı ile karşı karşıya kaldı. Bir internet sitesinde hakkında şu haber çıktı:
“Serdar Arseven, Kocaeli’nde çalıştırdığı kız yurdundaki 4 kıza şantaj yaparak tecavüz etti. Kızların görüntülerini kaydetti. Polis tarafından gözaltına alındı. Ardından cezaevine gönderildi.”
Arseven
, avukatı Gazi Can Değirmenci vasıtasıyla hemen harekete geçti. Savcılık, o internet sitesinin yöneticisini çağırdı, “iftira attım” cevabıyla karşılaştı. Şimdi o kişiyle ilgili yasal işlemler devam ediyor.
Ama iş bu kadarla kalmadı ki…
Ardından “Tecavüzcü Serdar Arseven” diye binlerce tweet atıldı. Tiwitter’da Arseven hakkında yazılmayan çirkinlik kalmadı.
Arseven, twitter’a mesajlar gönderdi. Bu içeriklerin kaldırılmasını istedi. Günlerce çırpındı. Ama dinleyen kim? Kurumun Türkiye’de bir bürosu olmadığı gibi, bu ülkenin kanunlarını da taktığı yok. Bizim insanımızın kişilik hakları ve bizim mahkemelerimizin verdiği kararlar umurunda bile değil.
İşte, twitter’a erişim de bu tür sebeplerden dolayı engellendi. En iç acıtıcı olanı da Türkiye’ye bir sömürge muamelesi yapan, bu ülkenin mahkemelerini tanımayan, bizden para kazanıp vergisini ödemeyen bir yapıya, Anayasa Mahkemesi tarafından “yola devam” izni verildi.
Herkesin anlayacağı şekilde işin özü budur!
***
Bu noktada gerçekten çok merak ediyorum! Arseven’in başvurusu önüne geldiği zaman Anayasa Mahkemesi ne cevap verecek?
Reddedemez, çünkü kişilik haklarına saldırı son derece açık ve net. Bu büyük bir skandal olur. “Git iç hukuk yollarını tüket de gel” diyemez. Çünkü twitter’a yol verirken öyle demedi. Üstelik Türk kanunlarını tanımayan twitter’a iç hukuk ne yapsın?
Diyeyim ki, Anayasa Mahkemesi, başvuruyu kabul etti. Kişilik haklarının ihlal edildiği kararına vardı. Hiçbir yaptırımı olmayan o karar ne işe yarayacak? Biliyoruz ki, Anayasa Mahkemesi daha önceki kararıyla twitter’ı rahatlattı. Diğer mahkeme kararlarını uygulamayan twitter, muhtemelen o kararı da uygulamayacak.
Daha da ileri gidelim; Anayasa Mahkemesi, twitter’a erişimin engellenmesine mi karar verecek? O zaman “Neden açtın, şimdi neden kapatıyorsun?” diye sormazlar mı?
Sahi ne yapacak Anayasa Mahkemesi? Yapılacak başvuruyu bir köşeye atıp beklemeye alsa da olmaz. Çünkü daha önce acele ile bir karar vermişti.
Demem o ki, bu mesele henüz kapanmadı. Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı önümüzdeki günlerde daha da çoooookkkk tartışılacak…

<p class='MsoNormal'>Ezgi Aşık soruyor, TürkMedya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel  yanıtlıyor.</p>

Kılıçdaroğlu neyin peşinde?

AFAD'dan Afganistan'daki ihtiyaç sahibi 2 bin aileye gıda yardımı

Antalya'yı fırtına vurdu! Dev dalgalar oluştu, ağaçlar devrildi

1,5 ton skunk ele geçirildi