14 Ocak 2018 Pazar

Gül’ün adaylığı fantezi

İçinde bulunduğumuz şartlar içinde olmaz, olamaz ve zaten olmayacak da. Ancak, buna rağmen halen Abdullah Gül’ün 2019’da Cumhurbaşkanlığı’na adaylığını koyması üzerine fanteziler üreten çevreler var…

Dün Antalya’da konuyu bir de Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’a sorduk. O da “fantezi” değerlendirmemize uygun bir cevap verdi:

-Sayın Gül’ü iyi tanıdığımı düşünüyorum. Tanıdığım kadarıyla Abdullah Gül, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısına Cumhurbaşkanı adayı olarak çıkmaz.

Kurtulmuş, bu değerlendirmeyi yaparken, iki noktanın altını çizdi:

1)Erdoğan, AK Parti’nin bugün takip ettiği siyasi hareketin lideridir.

2)2019’daki Cumhurbaşkanlığı seçiminin en güçlü adayı da Erdoğan’dır.

Aslında mesele bu kadar basit!

“Buna rağmen, tartışmalar niye uzuyor?” derseniz, bu durum büyük ölçüde Abdullah Gül’ün tavrından kaynaklanıyor! Ortaya çıkıp, “Yok böyle bir niyetim. Nereden çıkardınız bunu” dese, mesele bitecek. Hareketin liderinin Erdoğan olduğunu söylese, bu senaryoyu ortaya atanların sesleri kesilecek.

Yapmıyor bunu. Muğlak bir tavır içine giriyor. Böylece, “fantezi” denilebilecek söylemler geliştirenlere malzeme veriyor. Durum bu olunca AK Parti’nin içini kaşımak isteyenler ile diğer malum çevreler atışa devam ediyor.

Üstelik…

Gül sustukça eleştiri oklarının üzerine yönelmesine yol açıyor. İsminin yıpranmasına ve kendisine ağır eleştiriler yönelmesine bizzat yardımcı oluyor. Her seferinde de “üzüldüm” açıklamaları yapıyor.

Oysa, üzülmemek kendi elinde. Ortaya çıksa, net açıklamalar yapsa… İçine girdiği muğlak tutuma son verse… Zaten sonuç getirmesi mümkün olmayan ve kendi adı üzerinden yürütülen senaryo üretimleri bitecek. Kendisi de üzülmeyecek.

***

Biliyorsunuz, Abdullah Gül’ün Kanun Hükmündeki Kararname çıkışı ile tartışmalar alevlendi. Kendisine yöneltilen tepkiler sertleşti.

Bu arada bir de savunma geldi:

-Ne yapsın Abdullah Gül, fikirlerini söylemesin mi?

Oysa mesele Gül’ün fikirlerini söylemesi değildi. Görüşlerini AK Parti’nin yetkili organları ile paylaşabilirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bir randevu talep edip, orada da dile getirebilirdi.

Ama, O bunu yapmadı…

Muhalefetin yönelttiği eleştirilere hak verir bir tutum içine girdi. Bir muhalefet mensubu gibi basına açıklama yapıp, meseleyi kamuoyu önüne taşıdı. Kendisi ile ilgili tartışmaların da önünü açtı.

Üstelik, aynı tavır devam ediyor...

Abdullah Gül bir süre sessiz kaldı. Son olarak da “polemiğe girmek istemediğini” belirterek, KHK konusuna değinmedi, ama yine aynı tavrı sürdürdü.

Mesela, AK Parti’yi ve tabanını son derece rahatsız etmesine rağmen, Anayasa Mahkemesi’nin yetki aşımında bulunarak aldığı tahliyelerle ilgili karara örtülü olarak destek verdi. Ayrıca, yürütülmekte olan OHAL konusunda da değişik şekillerde yorumlanabilecek ifadeler kullandı.

Alın size yeni bir polemik!

Demek ki, “ben tartışma istemiyorum” demekle olmuyor. Açıklama yaparken, tartışmaya yol açmayacak ifadeler de kullanılması gerekiyor.

İşte Gül’ün gözden kaçırdığı nokta bu!

***

Şimdi yine başa dönersek…

Bakan Kurtulmuş’la aynı görüşteyim. Abdullah Gül cephesinde ufukta bir adaylık ihtimali görmüyorum. Bu durum zaten siyasetin doğasına aykırı. Çünkü, Türkiye’nin içinde bulunduğu gerçeklere bakıldığında, Abdullah Gül sonuca gitmesi mümkün olmayan bir isim olarak görülüyor. Çok küçük bir şansı bile yok.

Kim ne derse desin… Kim ne kadar zorlarsa zorlasın… Yıllarca siyaset yapmış, Cumhurbaşkanlığı makamına kadar yükselmiş Abdullah Gül gibi tecrübeli bir isim, böyle bir hata yapar mı? “İhanet” suçlamalarının arasında adını bir hezimet tablosuna yazdırır mı?

Yapmaz elbet.

<p>Ankara ve Taliban arasında ilk resmi  temas sağlandı. Afganistan geçici hükümetinden üst düzey dı

Taliban ile ilk resmi temas

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de Din Eğitimi Sempozyumu'na katılarak konuşma yaptı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ekim 2021)

Kumanda görünümlü tabanca, polisi yaraladı