• $9,5301
  • €11,1102
  • 547.751
  • 1455.42
23 Kasım 2016 Çarşamba

Evet, cinselliği istismar bu

Hükümet, erken yaşta evliliklerle ilgili yasayı geri çekti. Üzerinde çalışılacak, yeniden değerlendirilecek ve daha sonra tekrar getirilecek.

Oysa, seçim meydanlarında CHP’liler dâhil, pek çok siyasetçi sözler vermişti. Bu yasanın çıkmasını isteyen ailelerin ağzına bir parmak bal sürmüştü. Bugün “cinsel istismarın önü açılıyor” diyenler, o günlerde mangalda kül bırakmayarak, konuyu istismar etmişti.

Bunların içinde kadın milletvekilleri de var. Dün ortaya koydukları vaatler ve söyledikleri sözler zabıtlarda duruyor.

Hükümet, kanayan bir yaraya parmak basınca, bir anda tavır değiştirdiler. Daha düne kadar destekledikleri düzenlemeyi “tu-kaka” yaptılar.

Bunun adı çirkin siyasettir…

“Cinsel istismar” iddialarıyla cinselliği istismar etmektir!

***

Olayın hikâyesi geçmişe dayanıyor…

2004 Yılı’na kadar yoktu böyle bir tartışma. Erken yaşta evliliklerin cezası çok düşüktü, üstelik takibi şikayete bağlıydı. Şikayet eden olmazsa, herhangi bir problem yaşanmıyordu. Hatta, tecavüzcü mağdurla evlendiğinde suç da ortadan kalkıyordu.

Sonra TCK değişti, ağır düzenlemeler getirildi. Birbirine kaçan çiftler ve ailelerin kararı üzerine dini nikahla kurulan yuvalar da yasa kapsamına girdi. Büyük mağduriyetler yaşanmaya başlandı. Bu çiftlerden çocuk sahibi olanlar, cezaevlerini doldurdu.

Öyle sıkıntılar ortaya çıktı ki…

Hakimler bile bu yasaya “Aile Çökerten Yasa” adını taktılar. Çünkü, yasayla sadece damatlara değil, evliliklere izin veren aile büyükleri olan kız babalarına da cezalar geldi. Ancak, hakimler bunu es geçerek, sadece damada ceza verdiler. Savcılar da vicdanen rahatsız oldukları için itiraz etmediler. Yasa hakim ve savcıların vicdanlarını yaraladığı için tam olarak uygulanamadı.

Yetmedi, mahkemeler bu tür davaları azami şekilde uzatarak, hiçbir güvencesi olmayan gelinin ve bebeklerin mağduriyetlerini önlemek için her yolu denediler.

Bu yasa çalışmaları sırasında etkili olan üniversite hocaları bile “kanuna konulan cezanın hata olduğu” konusunda birleştiler. Meclis’te düzeltilmesi gerektiğini belirttiler.

Ama olmadı…

Çirkin siyaset galip geldi, konu çarptırıldı, “Tecavüzcüler serbest bırakılıyor” yaygarası ortalığı sardı.

Oysa, onlar da biliyorlardı, konunun tecavüz ve tecavüzcüyle ilgili olmadığını. Bilmelerine rağmen, meseleyi istismar ettiler. Konu bu noktaya geldi.

***

Bu düzenlemeye en çok karşı çıkan çevreler kim biliyor musunuz?..

Sınırsız cinsel özgürlüğü savunanlar!

Geçmişte, kızlı-erkekli öğrenci evlerini eleştirenlere en çok onlar tepki göstermişti. “Size ne

bu gençlerin tercihlerinden” türünden sözler sarf etmişti. Oysa, o evlerde birlikte yaşayan kız ve erkeklerin yaşları da 18’in altındaydı.

Tartışmalar üzerine ortaya koydukları tavır gösterdi ki, onlar küçük yaşta birlikteliklere değil, evliliklere karşılar. Yoksa, bu kadar sert tepki göstermezlerdi. Kanayan bir yarayı daha da derinleştirmek yerine, tedavi etmeye çalışırlardı.

Konuyu çarptırıp, “tecavüzcüler affediliyor” diyenler arasında, terör destekçisi milletvekilleri de var. Geçmişte, PKK’lı canlı bombaların tabutlarına bile omuz verdiler bunlar. O PKK denilen örgüt, küçük yaşta kız çocuklarını dağa kaldıran bir yapı. O dağlarda ise, on binlerce küçük kız teröristlerin kucaklarında geziyor.

UNESCO ve ABD Dışişleri Bakanlığı’nın insan hakları raporlarına göre, PKK’nın dağ kadrosunun yarıdan fazlası 18 yaşın altında. Her türlü cinsel istismar mevcut.

Kılını kıpırdatan oldu mu bu konuda?

Demek ki mesele başka!

***

Kanun metni ortada: O metne bakıp, “tecavüzcüler affediliyor” demek, başlı başına bir ahlaksızlık. “Bu kanunla tecavüz meşrulaştırılacak” iddiasında bulunmak ise, katmerli ahlaksızlık. Çünkü, bu düzenleme geçmişe ve yaşanan mağduriyetleri gidermeye yönelik. Tecavüzü değil, gönüllü evlilikleri kapsıyor.

Meseleyi çarpıtmayıp, “Küçük yaşta evliliklere karşıyız, bulsunlar belalarını” deseler, anlarım. Ancak, o konuda da çelişkiler içindeler. Biliyorsunuz, bu sıkıntının önünü kesen 12 yıllık kesintisiz eğitime de karşı çıktı bunlar. Oysa çocuk anneliğin önünü kesen en etkili düzenleme, 12 yıllık kesintisiz eğitim oldu. İstatistiklere bakın, görürsünüz; bu düzenleme küçük yaşta evliliği yüzde 90’lar oranında azalttı.

Söylenecek çok söz var ama lafı uzatmayalım…

Bakmayın süslü laflar edip, meseleyi çarpıtmalarına… Bence, asıl istismarcılar bunlar. Çünkü cinselliği istismar ederek, konuları çarpıtarak, siyasi prim devşirme peşindeler. Bunun adı ahlaksızlık değil de nedir?

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu