• $9,536
  • €11,1011
  • 547.247
  • 1455.42
5 Haziran 2016 Pazar

Erdoğan keyifte!

ABD yapımı filmin adı Kara Şahin Düştü idi. Somali’deki iş savaşta BM müdahalesini konu alıyordu. Biliyorsunuz, orada 19 Amerikan askeri öldürülmüştü. Hem de palalarla paramparça edilmişti.
Sonuçta Kara Şahin düştü. Amerikalılar pes etti. BM Barış Gücü geri çekildi. Ama Türk Kartalı, Somali semalarında halen uçuyor. Bizzat gittik, kimsenin giremediği Mogadişu’ya girdik, o kartalı gördük. Birileri de buna “Oooh, Erdoğan keyifte, geziyor” yorumunu yaptı.
Ufuksuzluk, çapsızlık, cehalet, burnunun ucunu görememe, hedefsizlik, zavallılık ya da kötü niyet dedikleri bu olsa gerek.
Diyorum ki, keşke bütün cumhurbaşkanlarımız Erdoğan gibi olsaydı. Keşke tamamı bunların tabiri ile “keyif” yapsaydı! Herhalde Türkiye bugün çok farklı bir yerde olurdu!

***

Mogadişu, bugün dünyanın en riskli şehirlerinden biri. 2006 Yılı’nda adından söz ettirmeye başlayan ve El Kaide’nin Somali Kolu olarak da anılan El Şebap, bölgede terör estiriyor. 15 binin üzerinde savaş tecrübesine sahip militanı var. Batılı ülkeler, Mogadişu’da büyükelçilik açamıyor. Bir kısmı Havaalanı’nda “konteynır elçiliklerde” faaliyet gösteriyormuş gibi yapıyor.
İşte biz Cumhurbaşkanı Erdoğan’la o şehre girdik. Girmekle kalmayıp, Türkiye’nin dünyadaki en büyük elçilik binasını açtık. 80 dönüm alana sahip dev bir külliyeyi hizmete soktuk.
İddiayla altını çizerek söylüyorum…
ABD Başkanı Obama böyle bir riske girip, o kargaşanın içine kendini sokar mıydı?
İtalyanlar denedi, beceremedi.
Almanlar ya da Fransızlar, bizim yaptığımızı yapabilir mi?
Bizden birkaç gün önce İngilizler Mogadişu’ya gittiler. Havaalanı’ndan dışarı burunlarını çıkaramadılar. Orada görüşmelerini yapıp, alelacele kaçtılar.
Türkiye ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan önde, biz arkada 100’e yakın araçla şehirde boy gösterdi. Hem de geziden iki gün önce “gelme” der gibi Türkiye’ye gözdağı verircesine Viktorya Otel’in havaya uçurulmasına rağmen!
Bütün bunlar da sessiz, gürültüsüz, şova kaçılmadan ve tereyağından kıl çeker gibi yapıldı. İşte, bazı çevrelerin “Erdoğan keyifte” dedikleri faaliyetler bunlar!
Evet, Türkiye açısından keyifli bir iş! Hem de çok keyifli!

***

Bu kadar mı? Değil tabii ki…
Kimsenin giremediği yerlerde biz inşaat yapıyoruz. Çocuk oyuncağı değil bu, teröre meydan okuyan imar çalışması! Mogadişu Havaalanı’nı biz inşa ettik. Batılıların karşı çıkmasına rağmen, Havaalanı’nın şehirle bağlantısını kuran yolu biz yaptık. Hastane işletiyoruz orada. Mogadişu’da eğitim yuvaları oluşturuyoruz. Bakanlarımız önceki gün bazılarının açılışlarını gerçekleştirdi.
Sakın ola burnunun ucunu göremeyenler kalkıp, değerlendirmeler yapmasın. Cehaletleri iyice ortaya çıkar. Abartı filan yok; bugün Türkiye, Somali’yi ayağa kaldıracak tek ülke! Onlar da bunun bilincinde ve o yüzden bize sarıldılar.
Biz, orada hem imar çalışmaları hem de savaşı önlemek, iç çekişmeleri dindirmek için görüşmeler yapıyoruz. Bizim bir de “arabuluculuk” misyonumuz var.
Peki, Erdoğan’ın şahsına bir faydası var mı, bütün bunların? Tansu Çiller’in vaktiyle Bosna’da yaptığı gibi sadece bir kahramanlık gösterisi mi sergilediği?
Değil tabii ki!...
Bu ve benzerleri, Afrika’da Türkiye adına yapılan işler.
Biliyor musunuz, Türkiye, Somali’de dev bir askeri üs inşa ediyor. Bittiğinde “Golden Horn” diye adlandırılan Basra Körfesi’ne giriş çıkışı biz kontrol edeceğiz.
“Ohh keyfe bak, Erdoğan geziyor” diyenler, Türkiye küresel bir güç haline geliyor, haberiniz var mı?

***

Ufuksuz, çapsız ve hedefsiz güruhlar ne derse desin… Diledikleri kadar gürültü etsin… Hiçbir kıymet-i harbiyesi yok.
Ufukta görünüyor ki, Afrika’nın geleceğinde biz varız. Türkiye, artık, “Ben küresel gücüm” diyor. Alametleri ortaya çıktı işte, batı yeni bir hezimete hazır olsun. Bu da öyle söylendiği gibi yatarak olmuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mogadişu dönüşü uçakta tam 6 saat boyunca görüşmeler ve değerlendirmeler yaptı. Haberiniz var mı?
Yakında Avrupa Şampiyonası başlıyor. Türk Milli Tamımız, gol attıkça sadece Türkiye’deki 80 milyon sevinmeyecek. Afrika’daki milyarlık nüfus da ayağa kalkacak artık.
Çapsızlar ve ufuksuzlar diledikleri kadar bağırsın… “Erdoğan geziyor, keyif yapıyor” desinler. Bu tabloya bakıp da keyif almamak olur mu? Sadece Cumhurbaşkanı’na bırakmamak, bu keyfi milletçe yaşamak lazım!

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu